Yatırım aracı nasıl seçilir?

Yatırım aracı nasıl seçilir? Hangi yatırım aracının daha iyi performans göstereceğini nasıl bilebiliriz?

Güncelleme:

Yatırım aracı nasıl seçilir? Hangi yatırım aracının daha iyi performans göstereceğini nasıl bilebiliriz? 

Bunlar en çok duyduğumuz, ekibe çok sorulan sorular. Bu nedenle, bu soruları yanıtsız bırakmak yerine, bir yatırım seçmek için beş ipucu vereceğiz. Size tam olarak hangi şirketlere yatırım yapmanız gerektiğini söyleyemeyiz. Ancak hedeflerimize ve değerlerimize uygun yatırımları nasıl seçeceğimizi öğrenmenize yardımcı olacağız. 

Not: Bunlar yatırım tavsiyesi değildir.

Risk profilinizi oluşturun

Hangi hisseleri seçeceğinizi bilmek için kim olduğunuzu, hangi düzeyde risk alabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bu sayede bir yatırım aracı seçmek için çok daha donanımlı olacaksınız. Çünkü sınırlarınızı ve hem finansal hem de duygusal olarak karşılayabileceğiniz risk seviyenizi bileceksiniz. 

Araştırmanızı yapın

Akrabalarımızı seviyoruz, ancak akrabalar sofralarda gerçekten hararetli mali konuşmalar yapmalarına rağmen aslında muhtemelen neyin en iyi olduğunu bilmiyorlar. Başkalarından tavsiye almak yerine, meseleleri kendi elinize almak daha akıllıca bir fikirdir. Muhtemelen tavsiye vermemesi gereken insanlardan 'ipuçları' almak yerine, yatırım yapmayı düşündüğünüz şirketleri araştırın. Şirketlerin yıllık raporlarını okumak, onların neler yaptığını ve neye sahip olduklarını görmenin gerçekten iyi bir yoludur. Ancak yatırım yapmakta yeniyseniz ve kafanızı toparlamakta zorlanıyorsanız, şirket girdileri için profesyonel tavsiye almayı reddetmeyin.

Değerlerinizi hatırlayın 

Bazen yatırım yaptığımızda, yatırım yaptığımız şirketlerin finansal başarısına aktif olarak katkıda bulunduğumuzu unutuyoruz. Bu nedenle, birçok insan etik olarak nasıl yatırım yapabileceklerini ve gerçekten inandıkları sektörleri ve şirketleri nasıl destekleyebileceklerini araştırıyor. Yatırım yapmadan önce, yatırım yaptığınız şey hakkında iyi hissedeceğinizden emin olun.

Portfolyonuzu çeşitlendirmenize yardımcı oluyor mu?

Yatırımları seçerken, bunların genel portföyünüze ve çeşitlendirme planınıza nasıl uyduğunu düşünün. Çeşitlendirme, kendimizi piyasa dalgalanmalarından korumamızı sağlar, çünkü tüm yumurtaları tek sepete koymak yerine ayrı sepetlerde tutarak riski dağıtmış oluruz.

Küçük başlayın 

Yatırım yolculuğunuza bir yatırım platformu kullanarak başlamak, kendi başınıza hisse senedi piyasalarında gezinmekten çok daha az korkutucu olabilir! Küçük miktarlarla başlayabilirsiniz. Küçükten başlamanın, güveninizi ve yatırım stratejilerinizi geliştirmenin harika bir yolu!

Kısıtlı para ile nasıl yatırım yapılmalı?Özlem Denizmen'le Para Durumu programının Yuvarlak Masa bölümünde Finansal Okuryazarlık Derneği Başkanı Attila Köksal, parasal konularda yaptığımız hatalardan bahsetti.

 

 

Sağlığınıza Nasıl Yatırım Yapabilirsiniz? Sadece bir bedeniniz var, bu yüzden ona yatırım yapmak ve kendinize uzun ve sağlıklı bir yaşam için en iyi fırsatı vermek önemli. Peki sağlığınıza nasıl yatırım yapabilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800