Tim Cook, Apple'ı Devraldığı Gün Teknoloji Devine 1.000 Dolar Yatırsaydı Ne Kadar Parası Olurdu?

Tim Cook'un kurucu ortak Steve Jobs'tan Apple CEO'su olarak devralmasından bu yana 10 yıl geçti. Takip eden on yıl içinde Cook, California merkezli teknoloji şirketi Cupertino'yu Silikon Vadisi devinden dünyanın en büyük halka açık şirketi haline getirdi.

Tim Cook'un kurucu ortak Steve Jobs'tan Apple CEO'su olarak devralmasından bu yana 10 yıl geçti. Takip eden on yıl içinde Cook, California merkezli teknoloji şirketi Cupertino'yu Silikon Vadisi devinden dünyanın en büyük halka açık şirketi haline getirdi.

Ve Cook hüküm sürdüğünden beri Apple hissesini elinde tutan yatırımcılar için, görev süresi büyük bir finansal başarı oldu ve hisse senedi son on yılda yaklaşık %1.200 getiri sağladı.

​​Cook'un 2011'de CEO olduğu gün Apple'a 1.000 $ yatırım yaptıysanız, CNBC hesaplamalarına göre hisselerinizin piyasa değeri bugün 12.970,28 $ değerinde olacaktır. Buna karşılık, S&P 500 endeksine yapılan 1.000 dolarlık bir yatırım, aynı dönemde %365,9 getiri sağlayacak ve yaklaşık 4.659 dolar değerinde olacaktı.

Pek fazla yeni donanım ürünü tanıtmamış olsa da sırasıyla 2015 ve 2016'da piyasaya sürülen Apple Watch ve AirPods, Cook zamanında piyasaya sürülen en dikkate değer iki yeni cihazdır ve geri kalanı ise iPhone'lara, iPad'lere, ve Mac'lere yapılan yıllık yükseltmeler şeklinde gelir. Cook, devasa, sadık kullanıcı tabanını Apple Music ve iCloud depolama gibi hizmetler aracılığıyla sürekli bir abonelik geliri kaynağına dönüştürerek Apple'ın kârını artırdı.

Apple News+ dergi abonelik hizmetini ve yayın platformu Apple TV+'ı içeren Apple'ın hizmetler iş modeli, 2011 mali yılında 2,95 milyar dolar gelir elde etti ve bu rakam 2020 mali yılında 53,77 milyar dolara yükseldi.

Cook'un liderliğinde Apple, 364,4 milyar dolarlık piyasa değerinden 2,45 trilyon dolara çıkarak 2018'de 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk halka açık ABD şirketi oldu ve iki yıl sonra 2 trilyon dolara ulaştı.

Ancak Apple için her şey yolunda gitmedi. Şirket, son yıllarda çoğu App Store işleminde aldığı %30 ücret de dahil olmak üzere bir dizi uygulama için kullanıcılardan, rakiplerden ve Washington'dan eleştiri aldı.

Ancak, Apple hisselerinin güçlü büyümesine rağmen, herhangi bir hisse senedinin aşırı veya düşük performans gösterme ihtimalinin her zaman var olduğunu ve geçmiş getirilerin gelecekteki sonuçları öngörmediğini unutmayın. Paranızı borsaya yatırmadan önce seçeneklerinizi dikkatlice araştırdığınızdan emin olun.

Kaynak

3,50 Dolara T-Shirt Satan Primark Nasıl Para Kazanıyor?Primark neyi farklı yapıyor da daha ucuza mal satıp yine de para kazanabiliyor? Primark, bütçe rakipleriyle aynı işi yapıyor gibi görünse de iş modeli bambaşka! Nasıl mı?

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store