Sorunlara Değil Çözüme Odaklan

Ev alıyorum, arabamı değiştiriyorum, yatırıma başlıyorum… Bu hafta Posta Gazetesi köşemi sizden gelen sorulara ayırdım. Unutmayın, hiçbir para konusu çözümsüz değildir.

HEVESLİYİM AMA...

SORU: Yeni para kazanmaya başladım. Yatırım konularında hevesliyim ama neye göre yatırım yapmalıyım?

Elif

CEVAP: Zengin olmanın formülü yatırım yapmaktır. Daha doğrusu risk almayan zengin olamaz.

  • Çevrenin nereye yatırım yaptığına göre yatırım yapma. Yatırım sana özel olmalı. Beklentilerin, risk tahammülün, amacın, bütçen, bilgi seviyen, korkuların...
  • Beklentilerini net olarak belirle. Vade, risk... Yüksek getiri, yüksek risk mi? Düşük getiri, düşük risk mi? Karar ver.
  • Eş dosttan ‘tüyo alarak’ veya sosyal medyadan okuduklarınla değil, yatırım uzmanına veya bankacına danışarak, onun sana yapacağı risk ve yatırım testlerine göre yatırım yap.
  • Bütün bunları belirledikten sonra kendine uygun yatırım sepeti oluşturabilirsin. Aman her dakika yatırımını kontrol etme.
29 Adımda Finansal ÖzgürlükBugünkü Posta Gazetesi köşemde finansal özgürlüğün 29 adımını yazdım. İşte finansal özgürlük için yapılması gerekenler...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store