Sizden Gelen Sorular: Bir Yatırım Aracı Olarak Devlet Tahvili Alınır Mı?

En az riskli olanının da devlet tahvili olduğu söylüyorlar. En ucuz devlet tahvili ne kadardır, hangi aracı kurumdam tedarik etmeliyim ya da sizin önereceğiniz bir başka yatırım aracı var mı?
Sizden Gelen Sorular: Bir Yatırım Aracı Olarak Devlet Tahvili Alınır Mı?

Soru

Merhabalar , İktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencisi olduğumdan mütevellit ekonomi ve finans alanında kendime bir şeyler katma derdindeyim. Döviz alım satımı , ufak tefek birikimler vs. bu işlere girmiş bulunmaktayım... Öte yandan bu aralar borsa kovalamaya başladım. En az riskli olanının da devlet tahvili olduğu söylüyorlar. En ucuz devlet tahvili ne kadardır , Hangi aracı kurumdam tedarik etmeliyim ya da sizin önereceğiniz bir başka yatırım aracı var mıdır ? Bu sorularıma cevap alırsam çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum....

Burak

Cevap

Burak Bey merhaba,

Birikim ve yatırım konusunda kararlılığınız şahane, tebrik ederim. 
Para Durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. 


Size önerim öncelikle SPK'nın uygunluk testini yapın, bu tüm bankaların internet sitelerinde var. Böylece yatırım karakterinizi ve ne kadar risk almaya açık olduğunuzu yani risk iştahınızı görebilirsiniz. 


Sonrasında önceliği kendi risk iştahınıza uygun yatırım araçlarına vererek zamanla tüm yatırım araçlarını inceleyin, öğrenin. 
Devlet tahvili, getirisi önceden belli bir yatırım aracı. Dolayısıyla riski sizin de dediğiniz gibi yok denecek kadara az. Her bankadan ya da aracı kurumdan devlet tahvili alabilirsiniz. 
Yatırım yaparken, paranızın yatırım  riskini de dağıtmak adına kendinize, risk iştahınıza uygun, bildiğiniz yatırım araçlarından oluşan bir yatırım sepeti de hazırlayabilirsiniz. Sepetinizdeki yatırım araçlarının dağılım oranlarını bankacınızla belirleyebilirsiniz.
Az tanıdığınız bir yatırım aracına yatırım yapacaksanız, başlangıç olarak küçük miktarlar yatırarak başlayabilirsiniz.
Size önerim, bilmediğiniz, tanımadığınız yatırım araçlarına eş-dost tavsiyesi ya da tüyo duyumu ile yatırım yapmayın. Mutlaka yatırım araçlarını önceden okuyun, bilgi edinin. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol