Şişman kedi sendromuna karşı dikkatli olun!

Hiç ‘Şişman Kedi Sendromu’ diye bir şey duydunuz mu? Cevabınız hayır ise makaleyi okumaya devam edin.

Şişman kedi sendromu, insanların başarılı bir durumu, projeyi vs. sürdürmek için değişime karşı direnç göstermeleri ve bu doğrultuda olası fırsatları kaçırarak zamanın ruhunu kaçırmaları anlamına gelir. 

Eğer bu zamana kadar

“Çalışıyorsa kurcalama.” 

Biz burada bu işleri böyle yaparız.”

gibi cümleler duyduysanız, “Şişman Kedi Sendromu”na tanık olmuşsunuz demektir.

Eğer ortada bir problem yoksa (iş ya da özel hayatla ilgili olabilir), insanlar genelde başarının formülünü bulduklarına inanırlar ve var olan durumu devam ettirmek üzere ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Ne var ki, sürekli olarak değişen dinamik bir dünyada yaşıyoruz ve dünya ile değişmezsek bu statükocu yaklaşımla olsa olsa demode oluruz. Şişman Kedi Sendromu DÖNÜŞTÜRÜCÜ etkisi olan yenilikleri engeller. Üstelik bu bilişsel tuzağa düşen büyük kurumlar, şirketler de var!

“Şişman Kedi Sendromu’ndan korunmanın ön koşullarından biri işler tıkırındayken bile “yeniliğe” odaklanmaktır. Bu durumda kendinize sorun bakalım: 

  • Neyi daha farklı yapabilirim?
  • Neyi daha iyi yapabilirim?

Çünkü bu dönemlerde kafanızın karışık olmadığı, varlıklarınızın yeterli olduğu dönemlerdir ve dolayısıyla yenilikçi bir süreç üzerine çalışmak için koşullar uygundur ve yeni bir planı uygulamak üzereyken arka planda halihazırda var olan stratejinin çalıştığını bilmenin rahatlığını yaşarsınız!

Peki bu stratejiyi yatırım kararlarını alırken uygulamayı hiç düşündünüz mü?

Para Konularıyla İlgili En Komik Durumlar Para söz konusu olduğunda hepimiz şekilden şekle giriyoruz. Biz de buradan yola çıkarak, en komik capsleri sizler için derledik:

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800