Pay Senetleri ve Borçlanma Araçları Nelerdir?

Yatırım yapacakların en çok merak ettiği kavramları incelemeye devam ediyoruz. Bu hafta gündemimizde 'pay senetleri ve borçlanma araçları nedir, aralarındaki farklar nelerdir' konusu var.
Pay Senetleri ve Borçlanma Araçları Nelerdir?

Bu hafta, yatırım araçlarında iki temel grubu oluşturan “pay senetleri” ve “borçlanma araçları”ndan behsedecektik.

Bir şirket için pay senedi ya da borçlanma aracı ihraç etmek iki farklı fon sağlama seçeneğidir. Şirket, pay senedi ihraç edip yatırımcıya sattığı zaman kendisine ortak almış olurken, borçlanma aracı ihraç edip sattığı zaman, belirli bir süre için daha sonra geri ödemek üzere borç almış olur.

Bu yatırım araçlarını elinde bulunduran yatırımcılar açısından baktığımızda;

Şirketin ihraç etmiş olduğu pay senedini alan bir yatırımcı, artık o şirketin ortağı sayılır ve bundan sonraki süreçte şirketin kâr ya da zarar etmesinden direkt olarak etkilenir. Şirket kârlı bir şirketse dağıtacağı kar payı yüksek olacağından yatırımcının getirisi yüksek olacak,  zarar etmesi durumunda da getirisi olumsuz etkilenecektir.

Şirketin ihraç etmiş olduğu borçlanma aracını alan bir yatırımcı, belirli bir süre için şirkete sadece borç vermiş olur. Şirket zarar etse dahi yatırımcıya taahhüt ettiği getiriyi ödemekle yükümlüdür. Yatırımcı şirketin kar zarar durumundan direkt olarak etkilenmez ve başta belirtilen getiriyi alır.

Pay senetleri şirket var olduğu sürece yaşayacak olan süresiz yatırım araçları iken, borçlanma araçları belirli bir ömürle yani belirli bir süre ile ihraç edilirler ve bu süre “vade” olarak adlandırılır.

Borçlanma araçlarının neler olduklarına, hangi gruplara ayrılıp hangi özelliklere sahip olduklarına önümüzdeki haftalarda değiniyor olacağız.

Sevgi ve selamlarla iyi haftalar diliyorum.

Nursen SİPAHİ

*Şehitlerimize ve vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet ve ailelerine çok büyük sabırlar diliyorum...

Resim

Faizsiz Alternatif Yok Mu?

Yatırım seçeneklerini incelerken faiz olmayan bir alternatif arıyorsanız; katılım bankaları tarafından sunulan katılma hesapları size göre. Paranız faizsiz olarak değerlendiriliyor ve kar zarar esasına göre paylaşım yapılıyor. Daha detaylı bilgi edinmek ve kolay bir şekilde Senin Bankan’da hesap açmak için tıklayın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol