Pay Senetleri ve Borçlanma Araçları Nelerdir?

Yatırım yapacakların en çok merak ettiği kavramları incelemeye devam ediyoruz. Bu hafta gündemimizde 'pay senetleri ve borçlanma araçları nedir, aralarındaki farklar nelerdir' konusu var.
Pay Senetleri ve Borçlanma Araçları Nelerdir?

Bu hafta, yatırım araçlarında iki temel grubu oluşturan “pay senetleri” ve “borçlanma araçları”ndan behsedecektik.

Bir şirket için pay senedi ya da borçlanma aracı ihraç etmek iki farklı fon sağlama seçeneğidir. Şirket, pay senedi ihraç edip yatırımcıya sattığı zaman kendisine ortak almış olurken, borçlanma aracı ihraç edip sattığı zaman, belirli bir süre için daha sonra geri ödemek üzere borç almış olur.

Bu yatırım araçlarını elinde bulunduran yatırımcılar açısından baktığımızda;

Şirketin ihraç etmiş olduğu pay senedini alan bir yatırımcı, artık o şirketin ortağı sayılır ve bundan sonraki süreçte şirketin kâr ya da zarar etmesinden direkt olarak etkilenir. Şirket kârlı bir şirketse dağıtacağı kar payı yüksek olacağından yatırımcının getirisi yüksek olacak,  zarar etmesi durumunda da getirisi olumsuz etkilenecektir.

Şirketin ihraç etmiş olduğu borçlanma aracını alan bir yatırımcı, belirli bir süre için şirkete sadece borç vermiş olur. Şirket zarar etse dahi yatırımcıya taahhüt ettiği getiriyi ödemekle yükümlüdür. Yatırımcı şirketin kar zarar durumundan direkt olarak etkilenmez ve başta belirtilen getiriyi alır.

Pay senetleri şirket var olduğu sürece yaşayacak olan süresiz yatırım araçları iken, borçlanma araçları belirli bir ömürle yani belirli bir süre ile ihraç edilirler ve bu süre “vade” olarak adlandırılır.

Borçlanma araçlarının neler olduklarına, hangi gruplara ayrılıp hangi özelliklere sahip olduklarına önümüzdeki haftalarda değiniyor olacağız.

Sevgi ve selamlarla iyi haftalar diliyorum.

Nursen SİPAHİ

*Şehitlerimize ve vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet ve ailelerine çok büyük sabırlar diliyorum...

Resim

Birikimlerimiz İçin Faiz İçermeyen Bir Yatırım Yöntemi Var Mı?

Kişisel finansın en önemli aşamalarından birisi birikim yapmak. Sonraki adım ise birikimleri bir yatırımla değerlendirmek. Faizsiz bir yatırım aracı ile birikiminizi yatırıma dönüştürmek isterseniz katılma hesaplarını inceleyebilirsiniz. EFT ücreti olmadan, hesap işletim ücreti olmadan faizsiz bankacılıktan faydalanmak isteyenler ise Senin Bankan’dan birkaç kolay adımda hesap sahibi olabilirler. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol