Kendinize nasıl yatırım yapabilirsin?

Kendini bir banka olarak düşün. Kendine ne kadar çok yatırım yaparsan, o kadar iyi olursun.

Kendine inan

Kendine yatırım yapma yolculuğunun ilk adımı, kendine inanmak olmalı. Yeterince geri bildirim alıyor musun? Sürekli geri bildirim akışına ihtiyacımız var ki farkında olmadığımız davranışlarımızı değiştirelim. Tüm güçlü yönlerinin, yeteneklerinin ve başarılarının bir koleksiyonunu oluştur. Bunları e-postalar, tavsiyeler, güzel yorumlar, mektuplar ve teşekkür notları olarak düşünebilirsin. Bunlara her baktığında, kendini daha güçlü ve kendinden emin hissedeceksin. 

“Çoğu insan bir yılda başarabileceklerini abartıyor ve on yılda başarabileceklerini küçümsüyor." -Tony Robins

Sadece alıcı değil verici de ol

Sadece alma, sen de bir şeyler paylaş. Başkalarına yetenek kazandır, benzersiz beceriler ver. İnan başkalarına yardım etmek sana da yardımcı olur. Sosyal bağlantılar kur. Paylaştıkça ve el uzattıkça sosyal değişim gerçekleşir. Bu, daha fazla iş birliğine ve daha yüksek vazgeçilmez olma hissine yol açar. Paylaşma döngüsü yaratır. Bu kelimenin tam anlamıyla bulaşıcıdır. Ve insanlarla paylaşım artıkça, seni hafife almaları zor olur. Bu kendine yatırım yapma yolunda çok önemli bir adım. Kıtlık zihniyetinden kurtul, insanlarla iş birliği yap.

Karşı Çıkanları Benimse

Karşı çıkanları dinlersen? Şunları duyabilirsin:

"Asla yeterince iyi olmayacaksın."

“Sen yapamazsın, çünkü...!” 

Onları dinlersen karanlıkta kaybolursun?

Seni hafife alan insanlarla uğraşmanın anahtarı, onları görmezden gelmek değil, görünür kılmak olmalı.

Daha iyi olmak için geri bildirim al. Kendini bunları duyarak geliştir. Sorunlarının nerede olduğunu bilmek iste. Bu yüzden karşı çıkanları kendini iyileştirmek için kullan. Onlara ücretsiz kariyer koçları gibi davran.

Pek çok insan sana başaramayacağını söyleyecek. Ama bu seni söndürmesin. Daha çok alevlendirsin. Bırak, büyümene ve içindeki seni daha güçlü hale getirmene yardımcı olsunlar.

Güvenini Arttır

Bir göreve başla! Yapacak bir hedef veya büyük bir şey seç. Bu yeni bir dil öğrenmek veya seni daha üretken yapacak bir şey olabilir. Önümüzdeki aya kadar tamamla. Adımları, son teslim tarihlerini ve tüm detayları düşün. Çünkü bir şey üzerinde çalışmak, bizi daha ilginç ve meşgul kılar. Ve sonunda bitirdiğinde, özgüven artışı elde edersin. Ve arayışında kendini kötü hissettiğinde bu yararlı ipuçlarından bazılarını uygulamayı dene: 

Arkana bak! Evet! Şimdiye kadar elde ettiklerine tekrar bak. Herkes senin yaptığını senin kadar iyi yapamaz. Çoğu zaman, insanlar sadece kendilerinin yapabilecekleri şeyler olduğunun farkına varmazlar.

Pratik yap ve hedefler belirle. İlerleyerek yaptığın işte daha iyi olursun. Belki küçük bir ilerleme, ancak yavaş yavaş da olsa kendine olan güvenini artırmana ve büyümene yardımcı olacak. Kısa vadeli hedefler belirlemek de yardımcı olur. Kelime sayını ve kelime dağarcığını artır. Kendini şımart. Kendinle olumlu konuş. En sevdiğin spor dallarında tuttuğun takımlar için tezahürat yaptığın gibi kendin için de tezahürat yap. Bu şekilde kendini ve iyi olduğun şeyleri daha iyi tanıyabilirsin. Kendini kutlamak, kendini sevmenin başka bir şeklidir.

Sana inananlara inan. Hayatındaki hayranın kim olursa olsun -yakın arkadaşların, annen, köpeğin ve hatta sosyal medya arkadaşların- onlara değer vermeyi öğren. Başkalarının sende ne gördüğünü görmeye başladığında, yeteneklerini kavramaya ve kendini geliştirmek için neler yapabileceğini anlamaya başlarsın.

Ara ver. Kendini aşırı yorarsan, elinden gelenin en iyisini yapamazsın, bu yüzden arada bir nefes almak ve rahatlamak çok önemli. Yeniden şarj olduğunda, tekrar tam hızda koşmaya hazırsın.

İnsanları Memnun Etmeye çalışma

Doğuştan insanları memnun eden biri misin? İnsanları memnun etmeye çalışanlar şöyledir:

  • İnsanlar onlara kızdığında endişeli hissederler.
  • Hayır diyemezler.
  • Komik olmayan şeylere gülme ihtiyacı duyarlar.
  • Kendi fikirlerini söylemekte tereddüt ederler.

İnsanları memnun etmek, içe dönüklerde, utangaç insanlarda ve sosyal açıdan zayıf bireylerde yaygındır. Etrafımızdakileri mutlu etmek istememiz çok normal.

İnsanları memnun edenlerin en büyük düşüşü, insanların onları sürekli hafife almalarıdır.

İnsanları memnun eden belirtiler gösteriyorsanız, hayır deme zamanı.

Sınır koyarken asla özür dilemek zorunda değilsin. Hatalı olduğumuzda özür dileriz ve birinin duygularını incittiğimizde özür dileriz.

Ama var olduğun için özür dileme. Sınırlar koyduğun için özür dileme. Ve ihtiyaçlarını belirttiğin için özür dileme! 

Önümüzdeki 7 gün boyunca özür dilemeyi bırak. Sınırlarını belirlediğinde değil, sadece hatalı olduğunda özür dile.

Kendine Odaklan

Bu makalede verilen öneriler sadece bir kişiye odaklanıyor. SANA! Kâğıt kalem çıkar ve iki liste yap. İlk listeye, sahip olmak istediğin becerileri yaz. İlk önce kendini sevmeyi öğren.

 

Nasıl satın alma kararı veriyoruz?Günümüz tüketicilerinin çok fazla seçeneği var. Markaları veya ürünleri duymanın veya öğrenmenin ve onları satın almanın pek çok yolu. Ceplerinde veya ellerinde her zaman akıllı telefon varken, dünyanın herhangi bir yerinden hemen hemen her ürünü saniyeler içinde satın alma imkanına sahipler.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800