Kadınlar Neden Yatırım Yapmalı ve Nasıl Başlamalı?

Komedyen Joan Rivers, "İnsanlar paranın mutluluğun anahtarı olmadığını söylüyor, ama ben her zaman yeterince paranız varsa, onu bir anahtar olarak kullanabilirsiniz diye düşündüm.’’ diyor.

Komedyen Joan Rivers, "İnsanlar paranın mutluluğun anahtarı olmadığını söylüyor, ama ben her zaman yeterince paranız varsa, onu bir anahtar olarak kullanabilirsiniz diye düşündüm.’’ diyor.

Rivers, herhangi bir şey satın almak için paraya sahip önemi vurgularken finansal bağımsızlık konusunda da bir noktaya değiniyor. Aslında parayla birlikte özgürlük her türlü gelir. Örneğin zincirlerinizi kırmak ve satın alma özgürlüğü gibi…

Peki, bu neyin anahtarı? Metafor olsun ya da olmasın, kadınların kendilerine, finansal bağımsızlıklarına ve finansal geleceklerine yatırım yapmasının tek nedeni bu. Başka nedenler var mı? Hadi tartışalım… Ve sonra kadınların nasıl başlayabileceklerini bulalım.

1. Cinsiyete Dayalı Ücret Farkı,

2. İş Gücü Dışında Kalma Süresi,

3. Daha Uzun Ömür,

4. Finansal Bağımsızlık.

Cinsiyete Dayalı Ücret Farkı

Tüm sorunların anası ile başlayalım: Cinsiyetler arası ücret farkı. Kadınlar hayatları boyunca, doğum izni, çocuklarını büyütmek için harcanan zaman gibi çeşitli faktörler nedeniyle genellikle erkek meslektaşlarından önemli ölçüde daha az kazanacaklardır. 

Avustralya İstatistik Bürosu'ndan (ABS) alınan verileri kullanan İşyeri Cinsiyet Eşitliği Ajansı (WGEA), Avustralya’nın mevcut ulusal cinsiyet ücret farkının %14,6 olduğunu hesapladı. 

İyi haber şu ki WGEA, Avustralya'daki cinsiyetler arası ücret farkının 20 yılın en düşük seviyesinde olduğunu düşünüyor.

Ama aşağı yukarı inip çıkmaya başlamadan önce, bazı kötü haberler var. WGEA'ya göre, maaş, emeklilik, ikramiye ve diğer ek ödemeleri kapsayan tam zamanlı toplam ücret cinsiyet ücret farkı %21,3. Bu, şu anda, genel olarak, tam zamanlı çalışan erkeklerin, tam zamanlı çalışan kadınlardan yılda yaklaşık 26.000 $ daha fazla kazandıkları anlamına geliyor. Bu istatistikler, kadınların ücretli iş gücündeki genel konumunu ölçerken ve benzer rolleri karşılaştırmasa da rakamlar rahatsız edici olmaya devam ediyor.

İş Gücünün Dışında Kalma Süresi

Bu muhtemelen sizi şaşırtmayacak: Kadınların sadece çocuklara bakmak için işlerinden zaman ayırmaları değil, aynı zamanda ebeveynlerine ve diğer akrabalarına bakmaları erkek meslektaşlarına göre daha olası. Aslında, OECD raporuna göre, bir erkeğin yaptığı her saatlik ücretsiz iş için, bir kadın ortalama bir saat 48 dakika ücretsiz iş yapıyor.

İş gücünün dışında kalmanın sahip olabileceği finansal etki küçümsenmemeli. Doğrudan veya dolaylı olarak, bir terfi alma veya maaş zammı alma olasılığını değiştirebilir. Ayrıca, ne kadar az kazanırsanız, emeklilikte o kadar az paraya sahip olursunuz. Aslında, Ağustos 2018'deki ABC News’in haberine göre  kadınlar için ortanca emeklilik bakiyesi sadece 28.000 $. (erkekler için 100.000 $ 'a kıyasla)

Daha Uzun Ömür
Avustralya Sağlık ve Refah Enstitüsü (AIHW), hem erkekler hem de kadınlar için yaşam beklentisi dramatik bir şekilde artarken kadınların hala erkeklerden daha uzun yaşadığını söylüyor. İstatistikler, 2014-2016 yılları arasında 25 yaşındaki kadınların ortalama yaşam süresinin 85,1 yıl olduğunu, 2014-2016 yıllarında ise 25 yaşındaki erkeklerin yaşam beklentisinin 81,2 yıl olduğunu göstermekte.
Diğer bir deyişle, cinsiyetler arası ücret farkı ve işsiz kalma süresinin neden olduğu finansal dezavantajları unutsanız bile, kadınlar finansal durumlarını erkeklerden daha uzun süre devam ettirmek zorunda.

Finansal Bağımsızlık Kazanın

Joan Rivers'ın o metaforik anahtarına geri dönüyoruz. Genel olarak finansal bağımsızlığın öneminden biraz bahsettik. İdeal bir dünyada, her kadın kendi parasını kazabilir ve hayatını gerekli herhangi bir şekilde kökten değiştirecek kaynaklara sahip olduğunu bilirdi.

Bütün bunlar, kadınların finansal durumlarının sorumluluğunu üstlenmesinin ve finansal açıdan bağımsız olmasının açıkça önemli olduğunu kanıtlıyor ve kadınların sorumluluk almasının bir yolu olarak doğrudan ve dolaylı olarak geleceklerine yatırım yapmaya başlamalıdırlar.

Peki nasıl başlanır?

Kendinize Yatırım Yapın

Kendinize dolaylı olarak yatırım yapabileceğiniz pek çok yol var ve bunların tümü finansal durumunuzu zaman içinde olumlu yönde etkileyebilir. Mesela eğitim ile başlayabilirsiniz.

Eğitim
Kafanızda şu resmi canlandırın; İş yerinde terfi almanız için bir fırsatınız var. Bu da maaş artışı anlamına geliyor. Sorun şu ki, işi alırsanız, bol bol topluluk önünde konuşacaksınız ve bu düşünce sizi korkutuyor. Yani, işe başvurmak yerine, görmezden gelip yolunuza devam mı edeceksiniz? Peki ya başka bir yolu olsaydı?

Topluluk önünde konuşma kursuna gidip korkularınızın üstesinden gelmeniz daha süper bir fikir değil mi?

Kendinize yatırım yapmanın bir yolu, eğitiminize devam etmenin kariyerinizi bir sonraki seviyeye yükseltmenize veya alanınızda uzman olmanıza izin verip vermeyeceğini aktif olarak düşünmektir. Tamamen okula geri dönmenize gerek yok; bir kurs veya sertifika işin püf noktası olabilir.

Eğitim, kısa vadede biraz paraya mal olabilir, ancak uzun vadede size yatırımınızın geri dönüşünü sağlama potansiyeline sahip bir yatırımdır.

Sağlık
Kendinize yatırım yapmanın bir başka yolu da sağlığınıza iyi bakmaktır. Bu da fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığınız anlamına gelir. Hayatta her zaman hesaba katamayacağımız etkili olaylar olsa da sağlığımızı daha genel olarak optimize etmek için önlemler alabiliriz.

Sağlığınızı bugün inşa etmek ve korumak için yapabileceğiniz bazı ince ayarlar şunlardır:

  • Fiziksel aktivitenizi artırın.
  • Diyetinize daha sağlıklı yiyecekler ekleyin.
  • Kötü alışkanlıklarınızı bırakın.
  • Vücudunuzu tanıyın ve herhangi bir değişiklik fark ederseniz bir doktora görünün.

Yaratıcılık
Yaratıcılığınızı beslemenin bariz faydası şudur; yaratıcı olursanız yol boyunca çok eğlenirsiniz. Ancak çok açık olmayan faydası, bir yan koşuşturma, uzmanlık alanı ve hatta yeni bir kariyere dahil edebileceğiniz yeni beceriler öğrenebilmenizdir.

Bu, Steve Jobs'un 2005 yılında Stanford Üniversitesi'nde yaptığı kötü şöhretli mezuniyet konuşmasında değindiği bir şey. O rastgele her eğitime katılıyordu. Aslında, o Jobs'un Apple'ın çok ünlü olduğu güzel tipografiye ilham veren bir hevesle aldığı bir kaligrafi kursuydu. Çok da işe yaramış öyle değil mi?

Yaratıcılığınızın sizi nereye götürebileceğini asla bilemezsiniz.

Finansal Geleceğinize Yatırım Yapın
Elbette, geleceğinize doğrudan yatırım yapmanın birkaç yolu da var. Ve bunu yaparken, sizin için neyin doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacak uygun finansal ve yasal tavsiye almak iyi bir fikir olur.

Borcunuzu ödeyin
Kredi kartı borcu gibi bir borcunuz varsa, bu borcu en kısa sürede ödemek için bir plan yapın. Gereksiz faiz ödemek, net değerinizi gerçekten bozabilir. Borcunuzun üstesinden gelmenin çeşitli yöntemleri de var. 

Acil Durum Fonu Oluşturun
Daha önce de bahsettiğimiz gibi, acil bir durum ortaya çıkarsa hazırda birikim yapmak çok önemli olabilir. Sonuçta, felaketler (büyük ve küçük) her an olabilir. (İlk önce ilk şeyler. Borcunuz varsa, biriktirmeye başlamadan önce borcunuzu ödemeniz gerekip gerekmediğini düşünün.)

Tasarruf etmeye hazır olduğunuzda, acil durum fonunuz için ayrı bir hesap oluşturun. Ve ona bağlı kalmaya çalışın. Her hafta kenara sadece birkaç bir şey ayırabilseniz bile kardır. Aninden ihtiyaç duyacağınız bir şeyi anında karşılamak sizi keyiflendirecektir.

Acil durum fonunuz hazırsa, beklenmedik bir fatura size yük olmayacaktır. Ancak daha da iyisi, borca ​​girmek zorunda kalmayacaksınız.

Emeklilik İçin Birikim Yapın
Finansal durumunuz nasıl olursa olsun, emeklilik hesabınızda her ay küçük küçük birikim yapabilirsiniz. Gelirinizin belirli bir yüzdesini emeklilik döneminiz için ayırıp, plan yapabilirsiniz. Ve bu plana düzenli bir şekilde uymaya çalışın.

Kaynak: https://www.spaceship.com.au/learn/why-women-should-invest-and-how-to-get-started/

Başarı Hikayesi: Borçları Kapattı Sizden gelen başarı hikayelerini paylaşmaya devam ediyoruz. İşte Esma'nın Moneye sayesinde borçlarını kapatma hikayesi!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store