Hisse Senedi Seçimi Nasıl Olmalı?

Hisse senedine yatırım yapmaya karar verdiniz ama hangi sektör, hangi şirket, ne kadar alacaksınız, nerden başlayacaksınız bilemiyorsunuz.

Baştan şunu kabullenin bir şirketin hisse senedini alınca hemen 2’ye katlanmasını beklemeyin. En az 1-2 sene ihtiyacınız olmayacak para ile yatırımınızı yapın.

 Bir şirketin hisse senedine yatırım yapmaya karar verdiğinizde en az iki hafta boyunca fiyat takip etmeyin. Böylece şirketin gerçek değerine odaklanırsınız. Gün içerisinde şirketin hisse senedi fiyatı değişebilir hemen telaş yapmayın, gerçek hayatta şirketin değerinin değişmesi çok daha uzun bir süreye yayılır. Değerlendirilmesi gereken önemli konu işletmeyi doğru tanımlayıp tanımlayamadığınızdır.

İşte yanıtlamanız gereken sorular;

2 7 ÜRÜN VE HİZMETİ NE?

Hisse senedini alacağınız firmanın sunduğu ürün ya da hizmet kimlere hitap ediyor. Bu ürün/hizmet insanlara tam olarak ne sağlıyor. İnsanlar buna para vermek konusunda nasıl hissederler. Bunun üretiminde neler önemli? Ne tür aksaklıklar şu an için firmanın genel akışını aksatıp sıkıntı yaratabilir?

3 7 ORTAK OLUR MUYDUNUZ?

Diyelim ki çok paranız var ve bu şirket halka açık değil ama kendisine ortak arıyor. Bu durumda şirketin değerinin yarısını ödeyip bu firmaya ortak olur muydunuz? Bu sektöre girer miydiniz? Sizin işiniz olsun ister miydiniz?

4 7 YAKIN ZAMANDA BENZER BİR FİRMA SATIN ALINMIŞ MI?

Yakın bir zamanda buna benzer bir firma satın alınmış mı? Bir şirket evliliği gerçekleşmiş mi? Bu evlilikte benzer firmanın gerçek değeri ne kadar olarak belirtilmiş. Satın alma olmuşsa kaça alınmış?

5 7 GELECEKTE BUNU ŞU ANKİNDEN DEĞERLİ KILACAK OLAN ŞEY NE?

Hisse senedinin bugünkü fiyatını biliyorsunuz. Peki ileride bu şirketi daha değerli kılacak,hisse fiyatını daha yüksek seviyeye getirecek gelişme ne olacak? Gelecekte bu şirketin faaliyet alanı nasıl şekillenecek? Firma bunlara önderlik edebilecek mi?

6 7 FİNANSAL TABLOLARI NASIL?

Firmanın finansal tabloları nasıl? Ürünü/Hizmeti iyi hazırlıyor ve pazarlıyor olabilir ama para kazanıyor mu? Finansal konulardaki geçmişten günümüze gelişimi, şu anki durumu nasıl?

7 7 DİPNOTLAR NASIL?

Finansal tabloları ve analizleri incelerken dikkat edilmesi gereken alan; genelde riskli konuların yer aldığı dipnotlardır. Dipnotlarda dikkat çekici, daha iyi araştırılması gereken bir konu var mı?

 

 

Hisse senedine yatırım yaparken işletmenin değerine odaklanın. Çünkü günlük iniş çıkışlar; en iyi yönetilen, en değerli şirketlerde ve iyi yönetilemeyen, değer kaybetmesi muhtemel şirketlerde etkilenebilir. Uzun vade burada devreye giriyor; ayakları yere basan, ne yaptığını ve bunu nasıl geliştireceğini bilen şirketler dalgalanmalardan sağlam çıkacaktır.

Etiketler hisse senedi
Yorumlar
Kalan Karakter 800