Fud ve Fomo Nedir?

FUD; Fear (korku), Uncertainty (belirsizlik) ve Doubt (şüphe) yaymak anlamına gelir. FOMO; bir fırsatı kaçırma korkusu anlamına gelen ‘Fear of Missing Out’un’ kısaltmasıdır.

FUD; Fear (korku), Uncertainty (belirsizlik) ve Doubt (şüphe) yaymak anlamına gelir.

FOMO; bir fırsatı kaçırma korkusu anlamına gelen ‘Fear of Missing Out’un’ kısaltmasıdır.

Bu terimler, korkunun önüne geçebileceği her durum için geçerli ancak genellikle ticaretin önüne çıkan korkuya dayalı faktörleri tanımlamak için kullanılır. Hayatın çoğu alanında olduğu gibi, özellikle kripto para birimi ticaretinde, FUD ve FOMO dostunuz olmayabilir. 

Hadi FUD ve FOMO'nun kripto para ile ilişkisine göz atalım:

FUD; korku, belirsizlik ve şüphenin, geleneksel ve sosyal medya yoluyla, yayılmasına denir. FUD, kripto paranın değerinin, temel prensiplere veya grafiklere göre değil, sosyal medyada yayılan kötü haberlere dayalı olarak düşmesine neden olabilir. Çoğu zaman bu kötü haberler doğrulanamaz veya gerçeğe dayanmaz. Aksine, popüler birinin Bitcoin'in bir balon olduğu görüşü gibi bir söyleme dayanır. Medyaya yayılan korku, belirsizlik ve şüphe uyandıran fikir FUD olarak adlandırılabilir.

FOMO; daha kişisel bir şeydir. Başkalarının keyif aldığı bir durumu kaçırma korkusu (örneğin, diğerleri Lamborghini satın alırken Bitcoin kazançlarını kaçırma korkusu). FOMO, sizi bir kripto para satın almaya, bir kripto paradan kar elde edememeye ya da halihazırda önemli ölçüde yükselmiş bir kripto paranın alımına devam etmeye sevk edebilir. Aklınıza gelen fikir, rasyonel kar elde etmenin veya şimdi yeni bir giriş noktasını beklemenin, kaçırmanıza/kaybetmenize neden olacağıdır. Bu kaçırma korkusu, insanların tepe fiyattan satın almasına ve kar yaptıktan sonra dipte kalmasına neden olan şeydir.

Yatırımcı alım yapacağı kripto paranın düşmesini beklerken, yükseldiğini görünce paniğe kapılıp aceleci davranarak alım yapabilir ve sonrasında değeri düştüğünde pişman olur. Bir kripto paranın fiyatı zaten oldukça yükselmişken, yatırımcı kaçırma korkusuyla tepe fiyattan alım yapmaya devam edebilir veya fiyat dipteyken parasını hâlâ aynı kripto parada tutmaya devam edebilir. Bu da yatırımcının zarar etmesine neden olur. İnsanların, kaçırma korkusundan dolayı dürtüyle hareket ettiklerinde FOMO yaşadıkları söylenebilir.

Buradaki ortak nokta, bunların kripto piyasasındaki (ve diğer piyasalardaki) tacirleri etkileyen hem duygusal hem de korku temelli faktörler olmasıdır.

İki hamle bu ticaret hatalarıyla mücadele eder:

Temel prensiplere ve grafiklere sadık kalın. Bir kripto paranın grafiği iyi görünüyorsa ve temel prensipler de bunu doğruluyorsa, stratejinize bağlı kalın ve duygularınızı işin içine katmayın.
FUD'u erken fark edin ve buna göre aksiyon alın. Bir kripto paranın fiyatının mantıksız bir şekilde düşeceğini düşünüyorsanız, duracağınız noktayı ayarlayın ve dipte geri alım yapmaya hazır olun.

Elbette, bu her durum için geçerli olmayacak çok genel bir tavsiyedir. Örneğin, alım satım stratejinize ve uzun veya kısa pozisyonda olup olmadığınıza bağlıdır.

Korkunuza göre ticaret yapmayın. Ancak, başkalarının korkuya tepki göstereceğini tahmin ediyorsanız, ticaret stratejinizi buna göre ayarlayın. Özetle, FOMO'ya hayır deyin, ancak FUD'un etkilerini hesaba katın.

Kaynak: https://cryptocurrencyfacts.com/fud-and-fomo-explained/

Yunan Filozofların Kişisel Finans TavsiyeleriEski yazarlar ve düşünürler, parayı yönetmek ve akıllıca harcamak hakkında bakın neler söylemişler;

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store