Finans Dünyasını Öğrenmek İçin İzleyebileceğiniz 13 Netflix Şovu

Bu yazıda, finans dünyasını daha iyi anlamanızı sağlayacak ama eğlencenizden de taviz vermeden izleyebileceğiniz en iyi programlardan bazılarının bir listesini derledik.

Netflix'in sadece dizi ve film izlemek için olduğunu kim söylüyor?

Klasik gişe rekortmeni Hollywood filmlerinden veya dramalardan bıkmış, ancak televizyon izlemeyi bırakamayanlar için, daha faydalı bir şeyler izlemenin vakti geldi de geçiyor.

Bu yazıda, finans dünyasını daha iyi anlamanızı sağlayacak ama eğlencenizden de taviz vermeden izleyebileceğiniz en iyi programlardan bazılarının bir listesini derledik.

#1 Billions

Bu dizideki harika oyuncu kadrosunun yanı sıra, serbest yatırım fonu kralı Bobby Axelrod'un milyarlarca dolar kazanma sürecinde endüstriyi fethederken yaptığı günlük işlerden heyecan duyacaksınız. 

Dizi, Bobby Axelrod'un şaşaalı hayatını anlatırken, ABD bölge savcısı onu içeriden öğrenenler ticareti yapması sebebiyle mahkûm etmenin yollarını arıyor. Size spoiler vermemek için daha fazla devam etmeyeceğiz. Beşinci sezonu Netflix’te Kasım 2020'nin başlarında yayınlandı ve bu dopdolu sezonda izlemeniz için toplam 55 bölüm çekildi.

Fragman: 

 

#2 The Laundromat

Rüşvet, yolsuzluk ve kara para aklama, kocası bir tur teknesi kazasında ölen bir kadın. Onun sigorta anlaşmasını sağlama girişimleri, beklenmedik bir şekilde sigorta şirketleri, paravan şirketler ve denizaşırı hesaplardaki yolsuzlukların ortaya çıkmasına neden oluyor.

 Fragman: 

#3 Start-Up

Dizi, Seul'deki ütopik bir start-up inkübatörü olan Sandbox'ta, başarılı bir start-up CEO olmayı hayal eden hırslı bir Y kuşağı üyesi olan K-pop idolü Bae Suzy tarafından oynanan Seo Dal-mi'nin etrafında dönüyor. Silikon Vadisi'nin başarı hikayelerini takip etmekten hoşlanıyorsanız, 17 bölümlük Kore drama dizisi size teknoloji start-up hayatı hakkında bir fikir verecek. Gece geç saatlere kadar çalışmalar ve yatırımcılara yapılan etkileyici sunumlar.

Fragman: 

#4 Money, Explained

Para ve kendimizi potansiyel olarak içinde bulabileceğimiz mayın tarlaları üzerine eğlenceli ve hızlı bir belgesel dizisi. Ünlü anlatıcılar (Tiffany Haddish, Bobby Cannavale, Edie Falco, Jane Lynch ve Marcia Gay Harden) tarafından anlatılan her bölüm, akıllı anlatım, animasyonlar ve uzman röportajlarıyla zenginleştirilmiş tek bir finans konusunu ele alıyor. Kişisel finans konusunda uzman olsanız bile, her 20 dakikalık kısa bölümde öğrenecek bir şey var. İnsanların neden dolandırıcılığa düştüğünü, neden kredi kartı borçlarını artırdığını, neden öğrenci kredisi krizi olduğunu, insanların neden kumar oynadığını hiç merak ettiniz mi? Şimdi bunları öğrenmenin tam zamanı!

Fragman: 

#5 All The Money In The World

John Paul Getty III'ün kaçırılmasına dayanan gerçek bir hikâye. 1973'te adam kaçıranlar, torununun serbest bırakılması karşılığında milyarder J. Paul Getty'den 17 milyon dolar talep etti. Ancak Getty, eski gelini Gail'in çaresiz ricalarına rağmen tek kuruş ödemeyi reddeder. Bunun yerine, danışmanını ve eski bir CIA ajanı olan Fletcher Chase'i, fidye talebine uymadan torununu kurtarmak için bir kurtarma görevi planlamaya ikna eder. 

Filmi izledikten sonra gördüğümüz ilginç bir gerçek. Getty ailesi, Getty Oil şirketinin yanı sıra, diğer torunu Mark Getty tarafından kurulan tanınmış Getty Images'ın da sahibi.

Fragman: 

#6 JOBS

Ashton Kutcher'ın canlandırdığı üniversiteden terk Steve Jobs, arkadaşı Steve Wozniak ile masaüstü bilgisayarlarda bir devrim başlattı. Film, Steve Jobs'un yatırımcıları, iPod icadının ilk prototipini göstermek için kendi evine götürdüğü zorlu girişimcilik yolculuğunu izliyor.

Fragman: 

#7 The Big Short 

Bir tüccarın ve serbest yatırım fonu yöneticisinin heyecan verici hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu ödüllü film aklınızı başınızdan alacak.

Film, serbest yatırım fonu yöneticisi olarak görev yapan Christian Bale'in oynadığı 2008'deki küresel finansal kriz krizine odaklanıyor. Karakter, çok sayıda ipotek tahvilinin yapısı hakkında şaşırtıcı veriler buluyor ve bunu sorgulamaya karar veriyor. 

Fragman: 

#8 Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates: Limited Series

Bu üç bölümlük Netflix belgeseli, Bill Gates'in hayatının temellerini çocukluk yaşamından Microsoft'u yönetmesine, eşi Melinda ile evlilik hayatından birlikte yönettikleri yardım vakfına kadar gözler önüne seriyor.

Netflix belgeseli bize Bill Gates'in bir insan olarak kim olduğunu, neler başardığını ve dünyanın en zengin adamlarından birini neyin oluşturduğunu daha yakından gösteriyor.

Fragman: 

#9 The Pursuit Of Happyness

Gerçek bir hikâyeden esinlenen akıllı bir satıcı (Chris), ailesinin tüm birikimini bir röntgen makinesinden iki kat daha pahalı, ancak biraz daha net bir görüntüye sahip olan bazı kemik yoğunluklu tarayıcılara harcamak vesilesiyle dolandırılıyor. Eşi sonunda onu ve oğlunu terk ediyor. Parası ve eşi olmayan, ancak oğluna son derece bağlı olan Chris, altı aylık ücretsiz bir eğitim döneminin sonunda umut verici bir kariyer sunan Dean Witter'da bir borsacı stajyer pozisyonunda umut görür.

İnişler ve çıkışlarla dolu bir yolculuktan geçer ama hayat ne kadar zorlu olursa olsun asla pes etmeme inancına bağlı kalır. Chris, kendisi ve oğlu için daha iyi bir yaşam yaratmaya çalışırken umutsuzluğa teslim olmayı reddeder. 

Fragman: 

#10 Betting On Zero 

90 dakikalık belgesel, Bay Ackman'ın serbest yatırım fonunun (Herbalife'a karşı eksik pozisyon alan Pershing Capital Management) hisselerine karşı 1 milyar dolar bahis yapan hesap durumunu ele alıyor. Herbalife belgeselde yer almasa da eski CEO Michael O. Johnson'ın tüm efsane hakkındaki görüşlerini paylaştığı bazı ilgi çekici görüntüleri içeriyor. 

Fragman: 

#11 Inside Job

'The Big Short' filmini izlemekten hoşlandıysanız, bizi 2008 konut ve bankacılık mali krizinin büyüme ve gerilemesine götüren bu ödüllü belgeseli izlemekten kesinlikle keyif alacaksınız.

Belgesel, finansal kriz sırasında ve sonrasında tam olarak neler yaşandığına dair kapsamlı bir bakış açısı sunuyor.

Fragman: 

#12 Steve Jobs: Billion Dollar Hippy

Bu belgesel size Steve Job'un birkaç eski ortağı ve yakın arkadaşından şok edici bilgiler verecek. Aynı zamanda Apple bilgisayarının başlangıcından, fikrin nasıl ortaya çıktığına ve Steve Jobs'un 1985'te şirketinden kovulduğu yıkıcı ana kadar pek çok önemli noktayı da kapsıyor.

Belgesel aynı zamanda "hippi" Steve Jobs'un girişimcilik yolculuğunda karşılaştığı başarısızlıklar sayesinde kazandığı büyümeyi ve bunlardan aldığı önemli dersleri de içeriyor. 

Fragman: 

#13 The China Hustle

Yatırımların ve borsanın nasıl çalıştığına dair çok az bilgisi olan ana akım izleyiciler için uygun olan 2 saatlik belgesel, 2008 ve 2016 yılları arasında bazı ABD merkezli Wall Street yatırım firmaları ve Çin merkezli küçük şirketler arasında meydana gelen gizli anlaşmayı araştırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yatırım firmaları, müşterilerinin yatırım performansını iyileştirmenin yollarını ararken, Çin'in büyüme hikayesini satarak zengin olmak isteyen saf Amerikalı yatırımcılara fırsatlar satma fikrini tesadüfen keşfettiler. Çin'deki küçük şirketler, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki paravan şirketlerle birleştirildi. Mali dolandırıcılık vakalarının gerçek ifşası ile ilgileniyorsanız, bu film tam size göre olabilir.

Fragman:

 

Tesla’nın Market Değeri “1 Trilyon Dolar”ı Geçti! Tesla’nın, geçtiğimiz sene artan araç satışları ve artan karlar nedeniyle hisse senedi fiyatını ikiye katlamasının ardından (hatta daha fazla!) seçkin şirketler grubuna katılarak pazartesi günü 1 trilyon dolarlık piyasa değerini aştı.

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store