Deneyimlere yatırım nasıl yapılır?

Minimalizmde popüler bir uygulama, bir şey satın almak yerine deneyimlere öncelik vermektir. Nerede durduğunuzu belirler ve size güzel bir deneyim sunacak bilinçli harcamalar yaparsınız.

Minimalizmde popüler bir uygulama, bir şey satın almak yerine deneyimlere öncelik vermektir. Nerede durduğunuzu belirler ve size güzel bir deneyim sunacak bilinçli harcamalar yaparsınız.

Minimalizm, "ekstra" bütçe giderinizi azaltabileceğinden, başka şeylere harcamak için daha fazla alanınız olabilir. Bu ekstra bütçeyle, paranızı nelere harcayacağınız konusunda bilinçli olun. 

Hayatınızı Sık Sık Yeniden Denetleyin

Mevcut harcama alışkanlıklarınızı değerlendirmek için zaman ayırın ve ardından bunları devamlı gözden geçirin. Enerjinizi tüketen olayları azaltın. Daha rahat ettikçe, kendinizi onsuz yaşayamayacağınızı düşündüğünüz şeylerden kurtulmak isterken bulabilirsiniz.  

Anlamsız Masrafları Kesin

Gereksiz alışveriş masrafınız oluyor mu? Hadi bütçe yapın! Bütçenizi gözden geçirirken, bu giderlerin büyük bir kısmını kesebilirsiniz. Tamamen ortadan kaldırmak istemeyeceğiniz şeyler için ucuz alternatifler bulun.

Kontrol Edemediğiniz Şeyleri Bırakın

İşe yapmayı sevdiğiniz veya sahip olduğunuz şeylere odaklanarak başlayın. Sizin için önemli olanı daralttıktan sonra, enerjinizi buna odaklayın.  Kendinizi daha fazlasını istemek yerine sahip olduklarınızı yeniden kullanırken bulabilirsiniz. 

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin

Pozitif detaylara odaklanın. Sosyal medyada gezinmek yerine, minnettar olduğunuz üç ila beş şeyi yazın. Güne gülümseyerek başlamak sizi olumlu bir ruh haline sokabilir ve önünüzdeki güne hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Sahip olduklarınızın farkında varmak, ihtiyacınız olmayan şeylere aşırı harcama yapma dürtüsünü bile azaltabilir.

Bu değişiklikleri uygulayarak, bütçenizi korumanın daha kolay olduğunu keşfedebilir ve karar verirken netlik kazanabilirsiniz. Deneyimlere odaklanmak istemediğiniz şeylere ışık tutabilir. Bütçeniz, eviniz ve ilişkileriniz gibi hayatın birçok alanda etkilerini hissedebilirsiniz.

Hesap Kitap Yapıyor musunuz? Özlem Denizmen’in Elele’ye yazdığı 5 tavsiyeye göz attınız mı? Evet şimdi hesap kitap zamanı!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store