18 yaşından küçükseniz nasıl yatırım yaparsınız?

18 yaşından küçükseniz, yatırım hesabı genellikle açamazsanız. Fakat kendi geleceğiniz ve harcamalarınız için yatırım yapmanın farklı yolları mevcuttur. Bunlardan biri de velayet hesabıdır. Peki, velayet hesabı nedir? 18 yaşından küçükler nasıl yatırım yapabilir?

Güncelleme:

Eğer 18 yaşından küçükseniz, kendi adınıza bir yatırım hesabı açmanız genellikle mümkün olmaz. Fakat, bir ebeveyn, veli ya da güvendiğiniz bir yetişkinin yardımıyla paranızı sizin için çalışmaya başlatabilirsiniz. Bu yetişkinin gözetiminde bir velayet hesabı açabilirsiniz. Bu hesapta, siz reşit olana kadar yetişkin yatırımlarınızı sizin adınıza yönetir. Reşit olduğunuzda ise, resmi mülkiyeti devralabilirsiniz. Alternatif olarak, hukuken varlıkların mülkiyetini bir yetişkinle paylaştığınız bir ortak hesap açabilirsiniz.

18 yaş altında yatırıma başlamak yasa dışı mı?

Belirli kısıtlamalar olmasına rağmen, reşit olmayanların yatırım yapmalarını yasaklayan bir yasa yoktur. Reşit olmayanların kendi yatırım hesaplarını açmaları genellikle mümkün olmasa da, velayet ve ortak hesaplarla güvendiğiniz bir yetişkin gözetiminde yatırım hayatına başlayabilirsiniz.

18 yaşından küçükseniz nasıl yatırım yaparsınız?  resim: 0

16 yaşında servetimi nasıl inşa edebilirim?

Uzun vadeli finansal geleceğinizi düşünmek için hiçbir zaman erken sayılmazsınız. 16 yaşında olsanız bile, yatırım yapma konusunda bazı kısıtlamalar olsa da, bir ebeveyn, veli veya başka bir yetişkinin yardımıyla yatırım yapabilirsiniz. Genel kabul görmüş bir düşünce, gençken yatırımlarınızda daha fazla risk alabileceğiniz yönündedir. Bu durum, zaman içinde kazançlarınızı maksimize etmenize yardımcı olabilir. Pratikte, bu genellikle zaman içinde değer kazanma potansiyeli olan hisse senetleri ve fonlara odaklanmak anlamına gelir.

18 yaş altı için yatırım tavsiyeleri

  • Harçlığınızın bir kısmı ile bir yetişkin gözetiminde değerli şirketlerin hisselerini alabilirsiniz.
  • Bireysel Emeklilik hesabı açabilirsiniz. Bireysel emeklilikte devlet desteğinden yararlanarak genç yaşlarda büyük bir birikime sahip olabilirsiniz.
  • Harçlıklarınızla altın ve diğer değerli madenlerden biriktirebilirsiniz.
  • Biriktirdiğiniz paralar veya harçlığınızın bir kısmıyla kripto para birimlerinden alabilirsiniz.
  • Unutmayın yatırıma erken yaşlardan başlamak, size yaşlanmadan, henüz genç yaşlarda sizi akranlarınızdan önce finansal özgürlük ve rahatlığa kavuşturacaktır.
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Ahmet Tanrıkulu
Hangi banka/kurumdan hesap açabilirim?