Kariyer Planlamasına Nereden Başlamalıyım?

Sağlam bir kariyer planı, geleceğiniz için bir yol haritası sağlayabilmesi açısından önemlidir. Bu da mevcut iş durumunuz ve gelecekteki kariyer hamleleriniz hakkında bilinçli seçimler yapmanıza yardımcı olur.

Kariyer planlaması yapmak güçlü yönlerinizi keşfetmenizi ve özgüven oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu planlama yalnızca bir yönergedir. Bu yönergeler, sizin en iyi navigasyon sisteminizi oluşturmanıza yardımcı olması için bu ipuçlarını ve araçları kullanabilir hale getirir. Kariyer yolunuzu haritalamaya ve yolculuğun tadını çıkarmaya hazır mısınız?

Kendinizi Keşfedin

İlk önce, hangi kariyerin sizin için doğru olduğunu bulmanız gerekir. Burada en önemli şey, ne istediğiniz ve neden istediğiniz konusunda kendinize karşı dürüst olmaktır. İlgi alanlarınıza ve güçlü yönlerinize göre seçimlerinize öncelik verin ve şirket kültürü, şirket sektörü, çalışma saatleri ve işe gidip gelme zamanı, şirketin değerleri ile sizin değerleriniz arasındaki ilişki, aktif bir yaşam mı, daha durağan bir yaşam mı gibi faktörleri göz önünde bulundurun. Tüm bu sayılanlar sizi heyecanlandırıyor mu, sizin için anlamı büyük mü, şeklinde kendi içinizde değerlendirin.

 Mevcut Becerilerinizi Listeleyin

Mevcut becerilerinizi, yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi listelemek sadece size hangi kariyer yolunun uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda tercih ettiğiniz rotayı göze alacak kadar nitelikli olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Bilgi sahibi olmadığınız alanlar, eğitim ve gelişim açısından almayı planladığınız eylemler hakkında bilgi verir. Bunu yaparken kişisel swot (güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar, tehditler) analizinden yararlanın.

Hedefler ve Eylemler Belirleyin

İdeal kariyer yolunuza karar verdikten sonra, hangi hedefleri gerçekleştirmek istediğiniz gerektiğine karar vermenize yardımcı olacak bazı hedefler belirleme zamanı. Bunlar hem kısa hem de uzun vadeli ve büyük ya da küçük olabilir.

Planınızı Esnek Tutun

Kariyerinizin tam olarak planladığınız şekilde gerçekleşeceğinin bir garantisi yoktur. Dikkat edilmesi gereken başka bir şey; hayalinizdeki işinize doğru adımlar attıkça, tercihlerinizin zaman içinde değiştiğini fark edebilirsiniz. Bunu fark ettiğinizde kariyer planınızı yeni hedeflerinize yönelik ayarlamaktan korkmayın. Bunu yapmak hayallerinizden vazgeçtiğiniz anlamına gelmez. Bu sadece planınızı yeniden kalibre ettiğiniz anlamına gelir. Uyarlanabilir planlar yaparsanız, sizin için açılan kapılara şaşırabilirsiniz. Kim bilir belki de kendinizi yepyeni bir kariyer hayatının içinde bulacaksınız. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800