Kadınlar Yönetimde Olmalı Çünkü...

Kadınlar için yönetim kademelerinde eşitlik yok. Dünyada iş gücünün yüzde 40’ı kadın ve kadınlar daha çok destek birimlerinde rol alıyor. Profesyonel kademelerde ağırlıklı olarak söz sahibi olanlar ise erkekler.. Türkiye'de kadın yöneticilerin oranı yüzde 12,2 iken kadın CEO’ların oranıysa yalnızca yüzde 2 düzeyinde. Kadınların iş hayatında...

Kadınlar için yönetim kademelerinde eşitlik yok. Dünyada iş gücünün yüzde 40’ı kadın ve kadınlar daha çok destek birimlerinde rol alıyor. Profesyonel kademelerde ağırlıklı olarak söz sahibi olanlar ise erkekler..

Türkiye'de kadın yöneticilerin oranı yüzde 12,2 iken kadın CEO’ların oranıysa yalnızca yüzde 2 düzeyinde.
Kadınların iş hayatında daha fazla söz sahibi olabilmeleri için kadın liderlerin sayısının artırılması kaçınılmaz görünüyor.

İşte kadınların liderliğini desteklememiz için 3 neden:

1. Tüketicilerin çoğu kadın
Mal ve hizmetlerin yüzde 80'inden fazlasını kadınlar alıyor. Hane içinde karar vericilerin çoğu kadın, alım satım kararlarında söz sahibi onlar. Şirketlerde ürün dizaynından promosyona kadar pek çok alanda kadınların söz sahibi olması daha iyi sonuçları beraberinde getirecektir.

2. Karlılık
Araştırmalar kadın yönetici sayısı fazla olan şirketlerin pazar payı, sermayesi ve hisse senedi değerine göre daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Erkeklerin risk sever yapısına karşılık kadınların riski dengeleyen yapısı şirketlerde stresi düşürücü bir etki yaratıyor.

3. Ekonomiye katkısı

Cinsiyet eşitsizliği ülkelerin büyümesini aşağı çekiyor. Türkiye'de kadınların işgücüne katılım oranının OECD ortalamasına çıkarılmasının ekonomik büyümeyi yüzde 1 oranında yükseltebileceği belirtiliyor.
Mc Kinsey Global Institute, kadın-erkek eşitliğinin küresel ekonomiye 12 trilyon dolar düzeyinde katkı sağlayacağını öngörüyor. Daha fazla kadın, yüksek karlılık ve büyümeyi de beraberinde getiriyor.

ParaDurumu

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store