Bu kararı vermek neden çok zor?

Her zaman yaşanan sıkıcı, yorucu ve bir yere varmayan tartışma. 'Öğle yemeğini nerede yiyelim?' Özellikle işyerinde kalabalık bir grup beraber yemeğe çıkıyorsa bu sorunun cevabını bulmak her zaman çok kolay olmuyor ve kimi zaman çıkmaza girilebiliyor.

1 8 KARAR VERMEK NEDEN ÇOK ZOR?

Grubun bir kısmı soru sorulduğunda farketmez der, ama aslında gitmek istemedikleri yerler vardır. Gruptakilerin bazıları et yemez, bazıları balık yemek ister. Kimi ev yemeği yemek istiyordur, başkası daha dün annesinin yaptığı fasulyeyi yediği için bugün canı hamburger çekmiştir. Herkesin ortak bir yer belirlemesi de gittikçe zorlaşır.

Açsınız ve nerede yemek yiyeceğinize bir an önce karar vermeniz gerekiyor. Öğle aranız sadece 1 saat, 15 dakikasını tartışmayla geçirmeniz pek mantıklı değil. Bir yeri seçmek zorundasınız!

2 8 ELEMEYE BAŞLAYIN
ELEMEYE BAŞLAYIN

Kararı hızlıca vermek için kesinlikle gidilmeyecek yerleri listeden çıkarın. Daha sonra ne ‘modunda’ olduğunuzu düşünürsünüz. Daha çok seçenek sunan yerleri tercih edebilirsiniz. Fiyatları da göz önünde bulundurun.

Eğer grupta diyette olan ya da özel yeme tercihleri olan (vegan ya da vejetaryen gibi) insanlar varsa önceliği onlara verin. Böylece pek çok seçenek elenecektir.

Bu basit eleme ile gideceğiniz yeri seçtiyseniz çok şanslısınız! Hala zorlanıyorsanız diğer yöntemleri deneyin.

3 8 KURA ÇEKİN

Çevrenizde gidebileceğiniz her yeri tek tek kağıtlara yazın ve bir kutuya atın. Her gün kura çekerek gideceğiniz yeri belirleyin. Böylece tekrara düşmeden her yere gitmiş olacaksınız.

4 8 BAŞKAN SEÇİN
BAŞKAN SEÇİN

Bütün ekip aynı anda karar veremiyorsanız, her gün bir kişinin istediği yere gitmeyi deneyin. Böylece kaderinizi arkadaşınızın ellerine bırakmış olsanız da, sıra size geldiğinde hiç bir tartışmaya girmeden grubu istediğiniz yere götürebileceğinizi unutmayın!

5 8 Oylama yapın
Oylama yapın

Eğer vaktiniz varsa internet üzerinden basit bir oylama açın. Gidebileceğiniz yerleri yazın, oylamaya sunun ve doğrudan en çok oyu alan yere gidin. Böylece kim nereye neden gitmek istedi tartışması olmadan yemeğe başlamış olursunuz.

6 8 KÜÇÜK GRUPLARA BÖLÜNÜN

Kalabalık grupların her gün ortak bir mekanda anlaşması mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda küçük gruplara bölünün. Bazı günler ayrı yemek yemeniz sorun değil. Arkadaşlık bağlarınız zarar görmez, merak etmeyin.

7 8 TABLO HAZIRLAYIN
TABLO HAZIRLAYIN

Gidebileceğiniz yerleri yazın ve daha sonra turnuva gibi hep beraber elemeye başlayın. Karar vermek biraz zorlayıcı olsa da, eğleneceğiniz kesin!

8 8 OFİSE YEMEK SÖYLEYİN

Eğer topluca gidebileceğiniz bir yer bulamadıysanız ofise yemek söyleyebilirsiniz. Böylece hem herkes istediğini yemiş olur, hem de beraber olursunuz. Yemeği kısa tutup öğle arası bitmeden kısa bir yürüyüşe çıkmayı da unutmayın.

Hâlâ karar veremiyor musunuz? Belki de beraber yemek yemeye çalışmanız doğru değildir :)

Yorumlar
Kalan Karakter 800