Mark Zuckerbeg Sanal Nesneleri Hissetmek İçin Eldiven Geliştirdi

Mark Zuckerberg kuracağı sanal evren ‘Metaverse’te sanal nesneleri de hissetmek adına eldiven geliştirdi.

Posta’nın haberine göre; teknoloji milyarderi Mark Zuckerberg (37), sanal evren hayali için ekipman geliştirmeye devam ediyor. Şirketi Meta, yeni dokunsal eldivenini tanıttı. Bu eldiven, artırılmış gerçeklik gözlüğü ile çalışıyor. Gözlük takılarak ziyaret edilen sanal ortamlardaki nesneleri hissetmeyi mümkün kılıyor. Eldivenin üzerinde dokunma hissi uyandıran küçük sensörler var.

Bu eldiveni takarak bir sanal satranç masasında taşları gerçekten dokunarak değiştirdiğinizi, yapboz oynadığınızı, piyano çalabildiğinizi hissedebilmeniz amaçlanıyor. Eldiveni tanıtan da bizzat Zuckerberg’ün kendisi oldu. Zuckerberg, “Meta’nın Gerçeklik Laboratuvarları ekibi, bir gün sanal eşyalara dokunduğunuzda onların hissedebilmeniz için çalışıyor” dedi.

Metaverse, akıllı gözlük, başlık, eldiven gibi ekipmanlar ile fiziksel dünyanın bir uzantısı olmak istiyor. İş, eğitim, oyun, müzik gibi hayatın profesyonel ve sosyal alanlarının, çevrimiçi dünyayla iç içe olmasını hedefliyor. Zuckerberg, 123,5 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin yedinci insanı. Metaverse teknolojisine 10 milyar dolar yatırım yaptı.

Hayallerinizin Peşinden Yeterince Koşuyor musunuz?Kendinize karşı dürüst olursanız, kesinlikle hayallerinizin peşinden gitmeniz için birçok neden bulabilirsiniz. İşte hayallerinizi nasıl takip edeceğinize dair ipuçlarımız:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store