Kişisel bilgi ifşasından kurtulma yolları

Gerçek adınız, aile bireylerinizin bilgileri, ev ya da işyeri adresiniz, telefon numaranız, finansal veya diğer kişisel bilgileriniz çevrimiçi ortamda ifşa edilecek diye tehdit altındaysanız doxlama kurbanısınız. İşte 'doxing'e karşı yapmanız gerekenler...

İngilizcede "Doxing" terimi, argoda belge anlamına gelen "dox" ve bununla ilgili "dox bırakma" kullanımlarından türetilmiştir. Tipik olarak doxing, korsanın karşıt görüşlerde olduğu veya hoşlanmadığı birine karşı kullandığı kötü amaçlı bir eylemdir.

Doxing (bazen Doxxing olarak da yazılır), bir kişi hakkında gerçek adı, ev adresi, iş yeri, telefonu, finansal ve diğer kişisel bilgileri gibi tanımlayıcı bilgileri çevrimiçi ortamda ifşa etme eylemidir. Bu bilgiler kurbanın izni olmaksızın halka yayılır.

Kişisel verileri koruma

Birleşik Krallık’ta 2 ay önce yayınlanan bir araştırmaya göre, çalışmaya katılanların yüzde 19’u, utandırma veya korkutma amacıyla kötü niyetli kişilerin kurbanlarına ait kişisel bilgileri çevrimiçi ortamda paylaştığı bir eylem anlamına gelen (aynı zamanda doxing ya da doxxing olarak da yazılan) doxlama olayının kurbanı olduklarını belirtti. Doxlama, bir kişi ya da  kuruluş hakkında özel veya tanımlayıcı bilgileri araştırarak kamuya açık platformlarda yaymak olarak tanımlanıyor.

Sanal tacizden kurtulma yolları

Doxlama ile kötü niyetli kişiler, kurbanlarından para istemek, intikam almak ya da kendi adaletlerini sağlamak için kurbanlarını korkutmak, utandırmak ya da ciddi bir şekilde rahatsız etmek isterler. Doxlamayı tanımadığınız bireyler ve gruplar yapabileceği gibi tanıdıklarınız da yapabilir. Doxlama, siber zorbalık yapmaktan gerçek dünyada kişiyi takip edip taciz etmeye ve hatta kişiye saldırmaktan kişiyi öldürmeye kadar bir dizi sonuca yol açabiliyor.

Genç kuşaklarda doxing riski

Doxlama çevrimiçi dünyada  gittikçe yaygınlaşıyor. İnsanlar çevrimiçi dünyada ne kadar çok zaman geçirirse güvenliklerinden o kadar fazla ödün veriyorlar. Çevrimiçi bir video oyunundan dolayı yaşanan basit bir anlaşmazlık veya rekabet nedeniyle doxlama yapmak, özellikle işin içinde çocuklar varsa, ortaya çıkaracağı sonuçların ve yaşanacak utanç korkusuyla büyük bir duygusal yük yaratmak için yeterli.

Oyunlarda kişisel bilgi hırsızlığı

Çoğu etkileşim oyuncuların kullanıcı kimlikleri ve avatarları arasında yaşandığı için Twitch, Steam, Discord ve Roblox gibi platformlar yanlış bir güvenlik algısı oluşturabilir. Ancak doxlama yapmaya kararlı kişilerin daha fazla kişisel bilgiye ulaşması için küçük detaylar yeterlidir. Örneğin, bu kişiler hedef alınan kullanıcı kimliğini Twitter’da aratarak kurbana ait daha fazla bilgiye ve arkadaş listesine ulaşabilir.

Ama bu durum sadece oyunlarla sınırlı değil. Hem okullar hem de aynı şekilde ebeveynler tarafından yerinde gizlilik kuralları uygulanmazsa, video platformlarına ya da sosyal medyaya dayalı sanal okul kaynakları da bir tehlike haline gelebilir.

Kriptoda dikkat edilmesi gereken 4 adım Kriptoda dikkat edilmesi gereken 4 adım Kriptoda zengin olmaya çalışırken önemli miktarda meblağları kaybeden çok sayıda da insan var. Bu nedenle kripto yatırımında kaybetme ihtimaline karşı dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğu unutulmamalı.

 

Doxlamaya maruz kalmayı nasıl önlersiniz ?

Birinin internette sizin hakkınızda bilgi toplamasını zorlaştırmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor:

-Dijital ayak izinizi temizleyin. 

-Çevrimiçi ortamda kişisel bilgi paylaşmayın.

-Tüm hesaplarınızda iki faktörlü (ya da çok faktörlü) kimlik doğrulaması (2FA, MFA) kullanın.

-Güçlü ve benzersiz bir şifre kullanın.

-Video toplantılarınızın ve konuşmalarınızın gizli ve şifreli olduğundan emin olun.

-Çevrim içi ortamdaki bağlantıların tanıdığınız biri tarafından bilerek gönderildiğinden emin olmadan önce bu bağlantıları açmayın. Şüpheye düşerseniz o kişilere bunu sorun! Yabancı biri tarafından gönderilmişse bu bağlantıları sakın açmayın.

Doxlamaya maruz kaldığınızda ne yapmalısınız?

-İlk olarak kötü niyetli kişilerin amaçlarından dolayı kendinizi suçlamayın. Hepimizin risk altında olduğunu unutmayın.

-Tacizin gerçekleştiği platformdaki uygun araçları kullanarak bu kişileri şikayet edin ve engelleyin.

-Bu olayı destekleyebilecek tüm detayların ekran görüntüsünü alın.

-Tüm sosyal medya hesaplarınızın gizli olduğundan emin olun ve bunları bir süreliğine dondurmayı göz önünde bulundurun.

-Özellikle ev ya da iş adresiniz ifşa olmuşsa yaşananları arkadaşlarınıza ya da ailenize anlatın.

-Bu durumla ilgili bankanıza bilgi verin ve kredi kartı bilgilerinizin korunduğundan emin olun.

-Emniyet güçleriyle irtibata geçip geçmemeyi değerlendirin. 

İşte finansal dersler çıkarabileceğiniz 7 filmİşte finansal dersler çıkarabileceğiniz 7 filmEkonomi sadece kitaplardan veya dergilerden öğrenilebilecek bir şey değil. 2008 mali krizinden oyun teorisinin oluşumuna kadar, filmler ekonomistlerin ilgisini çekecek çeşitli konuları belgeledi. Bir dahaki sefere film seçerken, finansal dersler çıkarabileceğiniz 7 filmden birini deneyin.

 

Etiketler Haber kişisel veri
Yorumlar
Kalan Karakter 800