İşte finansal dersler çıkarabileceğiniz 7 film

Ekonomi sadece kitaplardan veya dergilerden öğrenilebilecek bir şey değil. 2008 mali krizinden oyun teorisinin oluşumuna kadar, filmler ekonomistlerin ilgisini çekecek çeşitli konuları belgeledi. Bir dahaki sefere film seçerken, finansal dersler çıkarabileceğiniz 7 filmden birini deneyin.

1 7 MONEYBALL
MONEYBALL

Tüm dünyanın istatistikle ilgilenmesini sağlayan film Moneyball, Oakland A'nın beyzbol takımının menajeri hakkında gerçek bir hikayeye dayanıyor. Ekonomistler, istatistiklerin gerçek dünyada kullanıldığını ve sayıların filmin gerçek kahramanları olduğu gerçeğini görmekten keyif alacaklar. 

2 7 THE WOLF OF WALL STREET
THE WOLF OF WALL STREET

Gerçek bir hikayeye dayanan bu film, 80'lerde dolandırıcılık ve yolsuzluk yoluyla milyonlar kazanan borsacı olan Jordan Belfort'un yükselişini ve düşüşünü anlatıyor. Wall Street’in en çılgın çöküşünü anlatan bu film Leonardo DiCaprio'nun yönettiği all-star oyuncu kadrosuyla halk arasında hit oldu.

3 7 WALL STREET
WALL STREET

Wolf of Wall Street'e benzer temaya sahip daha eski bir film olan bu 80'lerin draması, Michael Douglas'ın yasa dışı ve son derece kazançlı dünyaya adım atmasını anlatıyor. 

4 7 ARBİTRAJ
ARBİTRAJ

Arbitraj, kayıplarını gizlemeye çalışan ve dolandırıcılıktan tutuklanmamak için gizlice muhasebe uygulamalarına giren hedge fon yöneticisini konu alıyor.

5 7 THE INFORMANT
THE INFORMANT

The Informant 1990'ların başında yaşanan ilginç ajanlık hikâyesini anlatıyor. Bir şirkette üst düzey olarak çalışan müdür şirketinin müşterilerini dolandırdığını FBI'a bildiriyor ve kendi isteğiyle ajanlık yapmaya başlıyor.

6 7 A BEAUTİFUL MİND
A BEAUTİFUL MİND

Oyun teorisini yaratan matematikçi John Nash'in hayatının kurgulanmış versiyonu. Bu, ekonomi araştırmalarında önemli konu haline geldi. Hem Nash'in matematiksel çalışmalarını hem de muzdarip olduğu şizofreniyi araştıran bu film başka bir başarı örneği.

7 7 INSIDE JOB
INSIDE JOB

Finansal sistemle ilgili bir başka belgesel olan bu film, özellikle ABD'ye ve finansal hizmetler sektörünün son birkaç on yılda güçlenmesine ve yolsuzluğu teşvik etmesine odaklanıyor. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800