Google, yapay zeka modeli Gemma'yı tanıttı

Google, Gemma adlı yeni nesil açık kaynak modelini duyurdu.

Güncelleme:

Google, geliştiricilere sorumlu yapay zeka oluşturmalarına destek sağlamak amacıyla Gemma adlı yeni nesil açık kaynak modelini tanıttı. Google'ın yaptığı açıklamaya göre, Gemma model ailesi, yapay zeka sohbet robotu Gemini ile aynı araştırma ve teknoloji temelinde inşa edildi ve son teknolojiye sahip bir açık kaynak model.

Açıklamada, DeepMind ve Google'daki diğer ekipler tarafından geliştirilen bu yeni modelin, Gemini'den ilham aldığı belirtilerek, geliştirici inovasyonunu desteklemek, işbirliğini teşvik etmek ve Gemma modellerinin sorumlu kullanımına rehberlik etmek için araçların da sunulduğu ifade edildi.

Gemma'nın dünya çapında kullanıma sunulduğu belirtilerek, modelin detayları hakkında bilgi verildi. Açıklamada, Gemma'nın iki farklı boyutta piyasaya sürüldüğü (Gemma 2B ve Gemma 7B) ve "Sorumlu Üretken Yapay Zeka Araç Seti" ile birlikte sunularak, daha güvenli yapay zeka uygulamaları oluşturmak için rehberlik sağladığı vurgulandı.

Google, aynı zamanda bu ay içinde yapay zeka sohbet robotu Bard'ı "Gemini" olarak yeniden adlandırmış ve yeni sürüm "Gemini Advanced" için ücretli abonelik başlatmıştı.
 
 
 
 

Etiketler Google Yapay Zeka gemma
Yorumlar
Kalan Karakter 800