Koronavirüs Damlacıklarla Bulaşıyor mu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, havuz ve plajlarda Koronavirüs riskinin devam ettiğini vurguladı ve açıklamalarda bulundu. Koronavirüs damlacık yoluyla bulaşıyor mu?

Güncelleme:

Sağlık Bakanı Koca'nın Twitter'dan yaptığı Koronavirüs riski açıklamaları şu şekilde:

''Koronavirüs, damlacıklarla bulaşır. Riskli damlacık sayısı, havuz ve plajlarda da tıpkı diğer ortamlardaki gibi, insan yoğunluğuna bağlı şekilde artar. Tedbirler, üçüncü şahıslı tüm yerlerde geçerlidir. Kurallara uyulursa tatilin kalitesi artar.’’

Peki Tatilde Koronavirüs Tedbirlerine Nasıl Uyulacak?

Bakan Koca, tatil planları sloganının ise "Kum gibi kalabalıktan uzakta" olması gerektiğini ifade etti.

Araba ve Uçakla Yolculuk Edeceklere Öneriler

  • Dinlenme tesislerinde ortak lavabo kullanılırken mutlaka maske takılmalı, klozet, klozet kapağı, sifon gibi alanların temasından sonra eller mutlaka güzelce yıkanmalı ve dezenfektan kullanılmalı.
  • Kalabalık alanlarda kapı kollarına dokunduktan sonra eller mutlaka temizlenmeli.
  • Mümkünse yolculuk sırasında ev yapımı sandviç gibi gıdalar tüketilmeli. Mümkün değilse de mola alanlarında veya havaalanlarında su, sandviç gibi ürünler satın alındıktan sonra eller ve satın alınan ürünlerin paketleri alkol bazlı mendillerle temizlenmeli, eller dezenfekte edilmeden ağız ve burna dokunulmamalı.
  • Seyahat esnasında maskeler kesinlikle çıkarmamalı, online bilet işlemi tercih edilerek temas minimuma indirilmeli. Bekleme alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilmeli.
  • Uçak içerisinde koltuğa oturduktan sonra kolun konduğu kısımlar ve masa dezenfekte edilebilir. Eller temizlenmeden maskeye ve yüze temastan kaçınılmalı.
Yorumlar
Kalan Karakter 800