‘’Ya Paran Ya Hayatın’’ Kitabı Ne Anlatıyor?

‘‘’Ya Paran Ya Hayatın’’ (Your Money or Your Life) kitabını daha önce okudunuz mu?

‘‘’Ya Paran Ya Hayatın’’ (Your Money or Your Life) kitabını daha önce okudunuz mu? Birçok kişisel finans kitabı, tasarruf ve yatırım ipuçları verir. Ve daha fazla nasıl para kazanılacağı hakkında bir şeyler söyler. Bu kitap da bu unsurları içerirken, aynı zamanda finansal bağımsızlığa nasıl ulaşılacağına dair rehber oluyor.

‘’Sizin için anlamlı olanı yapacak zamanınız olsun.’’ diyor. Kitap, daha fazla para kazanmanın hedef olmak zorunda olmadığını, amacın daha mutlu ve doyurucu bir hayat yaşamak olması gerektiğini söylüyor. Çünkü tek bir hayatınız var!

Para sonsuzdur ama zaman değil.

Zamanınızı hayallerinizin peşinden koşarak geçirebilirsiniz. Tam olarak yapmak istediğiniz şey buysa ama bunu nasıl başaracağınızla ilgili bir bilginiz yoksa, bu kitap size o yolu gösteriyor. Her şeyi belirli, ölçülebilir ve ulaşılabilir bir eyleme ayıran adım adım bir kılavuz oluyor.

Gerçek başarı hikayeleri de var.

Sadece teorik adımları olan bir kitap değil, gerçek insanların bu adımları nasıl uyguladıklarına ve başarıya ulaştıklarına dair kişisel hikayelerle dolu. İşte değeri burada yatıyor. Hikayelerin bir kısmı kitabı okuyan ve hayatlarında uygulamış olan insanlardan.

Bazı hikayeler yazarlara ait. Joe Dominguez'in ve Vicki Robin'in bu yaşam tarzı ile ilgili yıllık deneyimleri var. 31 yaşında emekli olan başarılı bir Wall Street Analisti olan Dominguez, deneyimlerini ve felsefelerini paylaşıyor. New York'ta sinema ve tiyatroda çalışan bir Brown Üniversitesi mezunu olan Robin, Dominguez'in hikayesinin değerini anladı ve kendi hayatına uyguladı. Robin, değişen zamanları yansıtmak için kısa süre önce kitabı güncelledi. Ayrıca, aşağıda daha ayrıntılı olarak bahsedilen ‘’Money Talks’’ adlı yeni bir araç ekledi.

 
Adım 1: Mevcut finansal durumunuz nedir?
Bu adımın önemli noktaları:

 • Hayatınız boyunca ne kadar para kazandığınızı hesaplayın.
 • Net finansal varlığınızı hesaplayın. Varlıklar ve borçlar. 

Daha önce hiç yapmadıysanız, finansal durumunuzun gerçekliğini kontrol etmek çok zor olabilir. Bu yüzden acele etmeyin. Net varlıklarınızı hesaplamak önemli, çünkü alt sınırınızı bilmeniz gerekir, böylece özgürlük sayınıza atlama noktasına sahip olursunuz.

 
Adım 2: Şu Anda Kalmak- Yaşam Enerjinizi Takip Etmek
Bu adımın önemli noktaları:

 • Günlük işiniz için zaman ve para maliyetlerini hesaplayın.
 • Gerçek saatlik ücretinizi hesaplayın. Gerçekte ne kadar para kazandığınızı…

Bu aydınlatıcı bir egzersiz olabilir.

Adım 3: Paranın Nasıl Gelip, Çıktığının Aylık Özeti
Bu adımın önemli noktaları:

 • Aylık gelirinizi ve giderlerinizin her birini hesaplayın. Bunları satır satır ayırın.
 • Yiyecek, barınma, giyim vb. Harcama kategorileri oluşturun.
 • Giderlerinizin her birini sınıflandırın.
 • Her masraf için ne kadar "yaşam enerjisi" kullandığınızı hesaplayın. 

Bu alıştırmayı yaptığınızda, her ay konut için ne kadar para harcandığınızı görünce şaşırabilirsiniz.

Pahalı bir semtte yaşıyor olabilirsiniz. Bu semtte oturmaya ihtiyacım var mı? diye düşünebilirsiniz. Gerekli muhakemeyi yapabilirsiniz.

 
Adım 4: "Yeter" nedir?
Bu adımın önemli noktaları:

 • Her masrafı gözden geçirin ve buna değip değmediğini sorgulayın.
 • Her masrafın nihai hedeflerinizle uyumlu olup olmadığını anlayın.
 • Finansal açıdan bağımsız olsaydınız giderin nasıl değişeceğini anlayın. 

Bu adımda, hayattaki amacınızın ne olduğunu düşünürsünüz. Daha sonra, başkalarının beklentilerini tüketme veya karşılama ihtiyacınızın aksine, yaşam amacınızı gerçekten neyin yerine getirdiğini ve ona katkıda bulunduğunu anlamak için her masrafı eleştirel bir şekilde analiz edersiniz. "Yeterli" nin ne olduğunu anlarsınız. Bu adımdan geçerken, kendinize itiraf etmesi zor olan bir şeyin farkına varırsınız.

Mesela başkalarını memnun etmek için bazı şeyler yaptığınızı... Onların gözünde kabul için. Bu gerçek bir tatmin değil. Üzerinde çalışmanız gereken bir sorundur.

Adım 5: Finansal Durumunuzun Bir Resmini Çıkarın
Bu adımın önemli noktaları:

 • Aylık gelir ve giderleriniz için çizgilerden oluşan bir grafik yapın.

Finansal durumunuzun görsel bir temsiline sahip olmak yalnızca ilerlemenizi takip etmenize sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sizi motive eder ve sorumlu tutar.

 
Adım 6: Tutumlu Yaşamı Kucaklayın
Bu adımın önemli noktaları:

 • Satın almadan önce gerçekten bir ürüne ihtiyacınız olup olmadığını düşünerek harcamalarınızı en aza indirin.

Bu adımın ilginç bir yanı, daha tutumlu bir yaşam sürmenin aynı zamanda çevresel ayak izinizi azaltmaya nasıl hizmet ettiğini fark etmek.

Para biriktirmek için bir gezegen yaratmak! Çünkü her para harcadığınızda kaynakları tüketirsiniz.

 
Adım 7: En Az Sürede En Fazla Parayı Kazanın
Bu adımın önemli noktaları:

 • Zamanınıza değer vererek ve zamanınız için mümkün olan en yüksek ücreti arayarak gelirinizi en üst düzeye çıkarın.

Bu adım, çalışma fikrini yeniden tanımlar. Günlük işinizde yapacağınızdan daha tatmin edici veya size saat başına daha fazla ödeme yapabilecek para kazanmanın birçok yolunu açar. Bu kitap sık sık işimiz olduğunu düşündüğümüzden bahsediyor; İnsanlar ne yapıyorsun diye sorduğunda, günlük işimizin ne olduğu ile cevap veriyoruz. 

Bu adımda, maaşlı işin yanı sıra yapabileceğiniz eğlenceli aktivitelerin önemini fark edebilirsiniz.

 
Adım 8: Uzun Vadeli Finansal Özgürlük için Paranızı Nasıl Yönetmelisiniz?
Bu adımın önemli noktaları:

 • Geçiş noktanızın ötesine geçerken paranızı nasıl yönetmeniz gerektiğini anlayın.
 • Geçiş noktanıza ulaştığınızda, hayatınız boyunca sizi desteklemek için yeterli gelir elde edebilmesi için paranızı biriktirmeniz önemli.

Bu bölüm, keşfedebileceğiniz farklı yatırım tekniklerinden bahsediyor. Bu bölümden çok şey öğrenebilirsiniz. Bölüm, geçiş noktasına ulaştıktan sonra paranızı korumak için mevcut yatırım tekniklerini tartışırken, finansal hedeflerinizi hızlandırmak için şimdi paranızı nasıl yöneteceğiniz ile ilgili fikirler faydalı olabilir.

 
Parayı Konuşun
Para, aile ve arkadaşlar arasında tabu bir konu olabilir.

Her adımın sonunda, para algılarını ve gerçeklerini başkalarıyla keşfetmenin bir yolunu sunan parayı nasıl konuşacağınıza dair sorular var. İşte favorilerimden bazıları:

 • "Para hakkında ilk dersinizi size kim verdi?"
 • "Parayla ilişkinizi beş veya daha az kelimeyle açıklayın." Bir arkadaşınıza parayla ilgili en çok hangi soruyu sormak istersiniz? Bir uzman? Bir akraba?"
 • "Çocuklarınız / sevdikleriniz için paranın satın alabileceği ne istiyorsunuz?"
 • "Mutlu olmak için ne kadar paraya ihtiyacınız var?"Sevdiğiniz bir şeyden bahsedin. Bu konuyu neden seviyorsunuz?"
 • "Para için yaptığınız işin nesini seviyorsunuz veya sevmiyorsunuz?"
 • "Yaşamak için çalışmak zorunda olmasaydınız, boş vaktinde ne yapardınız?"
 • "Finansal bağımsızlık sizin için ne ifade ediyor?"
   

Parayı nasıl konuşmanız gerektiğini size gösteren bu soruları düzenli olarak kullanın. Bu soruları ailenizle tartışın. Finansal bağımsızlığınızı sağlamak istiyorsanız, bu kitabı en az bir kez okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 

Para Karakteri Serisi: 3. MACERAPERESTTez canlı, parasal anlamda sorumsuz, disiplinsiz, aşırı cömert...Bir düşünün bakalım çevrenizde böyle bir kişi var mı?

 

 

            

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store