Tasarruf Yolculuğum

Birikim konusu sizi de biraz suçlu hissettirmiyor mu? Bu konuda hep iyi niyetli olmaya çalıştım. Ancak hep bir şeyler birikimime engel oldu. Yeni bir kıyafet, yeni bir hobi, eve bir şeyler lazım derken birikimim arka planlara atıldı

Birikim konusu sizi de biraz suçlu hissettirmiyor mu? Bu konuda hep iyi niyetli olmaya çalıştım. Ancak hep bir şeyler birikimime engel oldu. Yeni bir kıyafet, yeni bir hobi, eve bir şeyler lazım derken birikimim arka planlara atıldı. Hep erteledim. Kendime belirli bir dönüm noktasına ulaştığmda para biriktirmenin yollarını bulacağıma söz verdim. Örneğin belirli bir yaşa ulaştığımda veya peşinde olduğum zammı aldığımda.

Ama bir gün sağlıklı para alışkanlıklarını öğrenmek ve birikime başlamak için peşinde olduğum zammı beklemek oldukça zaman alacaktı. Ve hiçbir zaman başlayamayacaktım. Tasarruf etmeye başlamak için çok şeye ihtiyacım olmadığını fark ettim. Paradan tasarruf etmenin ve kısıtlı bütçeme biraz temiz hava sokmak için pratik yollar keşfettim.

Harcamalarımda birkaç ince ayar yaparak, hızlıca para tasarrufu yapmaya başladım. Sonuçta atomu parçalamıyoruz değil mi? Ne kadar zor olabilir…  İşte benim tasarruf yolculuğum:


Borca Veda Ettim

Aylık borç ödemeleri, tasarruf söz konusu olduğunda boşa giden en büyük para. Borç gelirden çalar! Yani bu borçlardan kurtulmanın zamanı geldi. Kulağa biraz zor geliyor, değil mi? Merak etmeyin, bütçe sayılardan çok davranış değişikliği ile ilgili. Gelirimi borçlardan arındırarak, serbest bıraktıktan sonra, nihayet onu tasarruf hedeflerime doğru ilerlemek için kullanabildim.


Yediklerimi Azalttım

Bazı insanlar bütçe yaptıktan sonra her ay markette gerçekte ne kadar harcadıklarını öğrenince şok oluyor. Ve eğer ortalama dört kişilik bir aileyseniz muhtemelen çok fazla para harcıyorsunuzdur. Market koridorlarında yürümek, bir reyondan birkaç torba cips kapmak ve ardından kasa önündeki eğlenceli güzelliklerle doldurmak çok kolay. Ancak bu küçük satın almalar yani diğer bir deyişle bütçe bozucular sizi hep zor duruma sokar. O yüzden en iyisi vücudunuza ve cebinize iyi gelecek şeyler almak…


Cep Telefonu Faturamı Düşürdüm

Aylık cep telefonu faturası aylık maaşımla açık ara gidiyorsa, kesinti yapmak için bir yol bulmamın zamanı gelmiştir. En yakın bayiye gidip, en uygun tarifeleri öğrendim. Hemen geçiş yaptım. İnanın biraz olsun rahatlamanızı sağlıyor.


Bir Harcama Alışkanlığımdan Vazgeçtim

Bir hafta, hatta bir ay boyunca gereksiz şeyler satın almadım! Bunu bir iyilik hali olarak düşünün. Mutlaka ‘’iyi ki yapmışım’’ dediğiniz şeylerin listesini çıkarın. Bu, "isteklerinizin" bütçenizi zorlamasına engel olacaktır. Ve gerekli olmayan şeylere hayır diyerek harcamalarınızı dondurun.


Evdeki Kahve Dükkanımı Keşfettim

‘’Kahveyi kısmakta nedir?’’ dediğiniz duyar gibiyim! Ancak her gün bir filtre kahve için para harcamak yerine, kahvemi evde yaparak baya tasarruf ettim. Mahallenizdeki kafeden bir torba yerel kahve satın alıp evde demlemek bile uzun vadede size çok para kazandıracaktır. Eğer işin havası olsun istiyorsanız, kendinize kahveniz için güzel bir termos alabilir, onunla takılabilirsiniz 


Kullanmadığım Eşyaları Elden Çıkardım

Finansal geleceğim için evimde ihtiyacım olmayan ve bırakmak istediğim şeyleri düzene soktum. Mesela hiç giymediğim ama dolabımda duran o pantolon. Hemen sattım!  Bir antika dükkanında bulduğum vazo? Sattım! Evinizin ve dolabınızın ne kadar gereksiz eşya ile dolu olduğuna şaşıracaksınız. 

Moneye, Finansal Arkadaşım Oldu

Siz de tasarruf etmeye ve para hedeflerinize ulaşmaya hazırsanız, size ücretsiz bir bütçe uygulaması önerim var. Hemen www.moneye.co  indirebilirsiniz. Böylece tüm tasarruflarınızı tek bir yerden takip edebilir ve bütçenizi derinlemesine inceleyebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800