Gıda Harcamalarından Nasıl Tasarruf Edebilirsiniz?

Konut ve ulaşımdan sonra en büyük harcamalardan birini gıda harcamaları oluşturuyor. Market alışveriş fiyatları sizi zorlasa da tasarruf etmenin birçok yolunu bulabilir ve bütçe dostu bir alışveriş deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz. İşte gıdadan tasarruf etmenin yolları:

Konut ve ulaşımdan sonra en büyük harcamalardan birini gıda harcamaları oluşturuyor. Market alışveriş fiyatları sizi zorlasa da tasarruf etmenin birçok yolunu bulabilir ve bütçe dostu bir alışveriş deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz. İşte gıdadan tasarruf etmenin yolları:

Ne istediğinizi bilin

Markete gitmeden önce ihtiyacınız olan ve istediğiniz gıdaların önceden listesini yapmalısınız. İşe mutfağınızda hangi gıdalara sahip olduğunuzu görmek için buzdolabınızı ve mutfak raflarınızı gözden geçirerek başlayın. Bulduklarınızdan hangi yemekleri yapabileceğinizi çıkarın.

Bozulmayan ürünleri indirimdeyken stoklamak isteseniz de buzdolabınızı, daha kullanmadan kullanım süresi dolacak yiyeceklerle doldurmaktan kaçının. Bu en büyük para kaybıdır.

Toplu fiyatlara kanmayın

Mağazalar, toplu olarak satın almak isteyen herkes için indirim yapmayı çok sever. İyi bir anlaşmaymış gibi görünen toplu alımlardan kaçının.  Eğer alırsanız da satın aldıktan sonra evde ömrünü uzatmak için kutulu ve torbalı öğelerin çoğunu serin ve karanlık yerlerde saklayın.

Nakit ödemeye çalışın

Satın alımlarınızı sınırlamanın en iyi yolu, belirli bir miktar nakit taşımak ve bunu yalnızca yiyeceklerinizi satın almak için kullanmaktır. Bu sayede bütçenizi aşma şansınız da olmayacaktır.

Birçok tüketici, araştırmaların kredi kartı, banka kartı veya ön ödemeli kart kullansalar da eşit miktarda fazla harcama yapacaklarını göstermesini şaşırtıcı buluyor. Satın alma işleminizi kredi kartıyla yaparsanız, genellikle %10 ile %50 arasında fazla harcama yaparsınız.

Nakit ödeme yaptığınızda, dürtüsel harcamalar yerine ihtiyacınız olan yiyeceklere öncelik vermelisiniz. Bu şekilde, genellikle kasada veya atıştırmalık reyonunda bulunanlar gibi karşı koyamayacağınız şeyler yerine satın almayı planladığınız ürünlerle eve dönersiniz.

Online sipariş verin

Halihazırda sahip olduğunuz ve satın almanız gereken yiyeceklerin listesini yaptıktan sonra haftalık veya aylık alışverişleriniz için bir bütçe oluşturun. Ardından, bütçenizi göz önünde bulundurarak market alışverişlerinizi sipariş etmek için mağazanın web sitesini veya varsa uygulamasını kullanın. Böylelikle market koridorlarında yürümekten, atıştırmalık reyonlarında ve kasada çok yaygın olan dürtü harcamalarından tamamen kaçınabilirsiniz.

Aç karnına alışveriş yapmayın… veya sinirliyken veya aceleniz varken

Çoğu zaman, önceden bütçe hazırlamış olsanız bile, markette daha fazla harcama yaptığınızı görürsünüz. Aşırı harcamaya yol açan en yaygın durum, işten eve dönerken markete uğradığınızda ortaya çıkar. Tipik olarak, mideniz gurulduyor ve hızlı atıştırmalıklar ve abur cubur taleplerine teslim oluyorsunuz.

Benzer şekilde, sinirli veya aceleci hissettiğinizde alışveriş yaparsanız, genellikle planladığınızdan %10 ila %50 daha fazla harcarsınız.

Sezonda olan ürünleri satın alın

Mevsiminde satılan meyve ve sebzeler, mevsim dışı satılanlardan daha ucuza mal olur. Sezonda üretilen ürünleri genellikle ürün bölümünün ön tarafındaki kutularda, genellikle satış tabelaları ile bulabilirsiniz. Sezon dışı ürünler özel ürünler arasında yerini alır ve genellikle daha küçük, daha pahalı paketlerde gelir. Sezon dışı meyve ve sebzeler ek depolama veya nakliye gerektirdiğinden çok daha yüksek fiyattan satılır.

Önceden hazırlanmış meyve ve sebzelerden kaçının

Mağazalar, salata yapraklarını temizlemek, sebzeleri doğramak, meyveleri soymak ve sizin için hazırlamak gibi tüm zor işleri sizin için yapar. Ancak bunun arkasında önemli bir maliyet olduğunu unutmayın. Çoğu market, şarküteri, fırın ve et bölümlerindeki yiyeceklerin hazırlanmasında kâr ediyor.

Biraz daha zaman alabilir, ancak bütün meyve ve sebzeleri satın almak ve ihtiyaç duyduğunuzda evde kendiniz hazırlamak, aylık market bütçenizden büyük tasarruf etmenizi sağlayabilir. Marketin önceden hazırlanmış ürünlerinin olduğu bölümlerini atlayın.

İndirimleri takip edin

Bir mağaza indirimi varsa, onu iyi kullandığınızdan emin olun. İndirimler paradan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Mümkünse çocukları evde tutun

Çocukları markete götürdüğünüzde, sepetinizi çocuklarınızın reyonlardan topladığı şeylerle dolu bir şekilde bulabilirsiniz. İyi bir ebeveyn olmak ve onlara istedikleri her şeyi almak isteyebilirsiniz, ancak bu sizi çabucak planladığınız bütçenin ötesine geçirecektir.

Ürün fiyatlarını karşılaştırın

Alışveriş yapanların çoğu önce göz hizasındaki ürünlere bakar. Göz seviyesinde bulduğunuz öğelerin hemen üstünde veya hemen altında benzer ürünleri aramayı markette genel uygulamanız haline getirin.

Yukarıya veya aşağıya baktığınızda daha uygun fiyatlı markalar ve jenerik ürünler bulabilirsiniz.

Ek olarak, mağazaya gitmeden önce ürünler ve fiyatlar hakkında biraz araştırma yapın, böylece en iyi fiyata satın almak istediğinizi seçebilirsiniz.

Listeye sadık kalın

Ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu bilme fikrine dönersek, satın almayı planladığınız şeylerin bir listesini yapın. Ne olursa olsun, mağazaya gittiğinizde listenizi hazırlayın ve elinizin altında bulundurun.

Sadece harcamalarınızı değil, zamanınızı da takip edin

Market alışverişine gittiğinizde, paranın yanı sıra, zamanınızı da doğru planlamanız gerekir. Markette belirli bir süre geçirmeyi planlayın ve sepetinizdeki ürünler için yaklaşık olarak ne kadar bütçe ayıracağınızı bildiğinizden emin olun.

Harcamalarınızı ve zamanınızı takip ederseniz, bütçenizi aşmaya başladığınızda veya çok uzun süredir alışveriş yaptığınızı fark ettiğinizde nerede durmanız gerektiğini bilirsiniz.

Marketten tasarruf etmeye yönelik bu küçük tüyolar bile bütçenizde uzun vadede büyük bir fark yaratabilir. Emin olun bunların hepsi bütçenizde önemli bir fark yaratacak.

 

Para GenleriTasarruflu veya cimri olmak genlerimizde mi var? Peki risk almak? Parayla olan ilişkimiz nereden geliyor yoksa çevremiz ve arkadaşlarımız mı etkiliyor? Bugünkü Posta Gazetesi Köşemde 'Para Genleri' hakkında yazdım!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store