Devir Tasarruf Devri

Tasarrufu kısıtlama olarak algılamamanızı, kaynakların doğru kullanımı olarak görmenizi öneririm. Kontrolümüzde olmayan, değiştiremeyeceğimiz durumlar için oturup endişelenmek yerine kendi önlemlerimizi alabiliriz. Hem de ne kişisel keyiflerimizden ve yaşam kalitemizden ödün vermeden…

Bazı harcama rutinlerinizi minimuma indirin.
 Bazı harcama rutinlerinizi minimuma indirin.

Örneğin her gün dışarıda bir kahve içme alışkanlığınız varsa bunu yanınızda taşıyacağınız bir termosla değiştirebilirsiniz. İki kişilik bir aile için hesap yapalım; ayda 20 gün 10 liradan kahve içtiğinizi varsayarsak toplamda 400 lira eder.

Faturalarınızı masaya yatırın.

Parasını ödediğiniz ama kullanmadığınız abonelikleriniz var mı? Spotify, Netflix, Digiturk, Dsmart, internet, cep telefonu… hepsine bakın. İptal etmek istemiyorsanız da bir alt pakete geçmeyi düşünebilirsiniz.

Kampanya ve indirim dedektifi olun.

Acil olmayan tüm elektronik, mobilya, ev eşyası, giyim gibi satın alımlarınız için kampanya ve indirimleri takip edin. Market alışverişleriniz de aynı mantıkla yapabilirsiniz. Bu size yüzde 25-30 kazanç sağlayacaktır.

Planlı yaşayın.
Planlı yaşayın.

Tatillerinizi önceden planlayın. Erken rezervasyon fırsatlarını takip edin. Bireysel seyahat planı yapmak istiyorsanız uçak, tren, otobüs biletlerinizi erkenden indirimli alın, otel rezervasyonlarınızı ön ödeme ile indirimli yapın. Yüzde 50’ye varan kazancınız olacaktır.

İsteklere dikkat edin.

Kontrolsüz harcamalarınızın kontrolünü elinize alın. İhtiyaç dışı giyim kuşam, abur cubur, kişisel bakım gibi alışverişlerinizi tutarına bakmaksızın 10 saniye kuralını göz önüne alarak yapın, hatta sizin için çok elzem olmayanları bir dönem için almayabilirsiniz.

Yalıtımı es geçmeyin.

Binalarda yapılan mantolama, yazın klima, kışın doğalgaz masraflarını ciddi anlamda azaltıyor. Binanızda ısı yalıtımı yoksa yönetimle konuşup bunu talep edebilirsiniz. Böylece hem elektrik hem doğalgaz faturanızdan tasarruf edersiniz.

Evinizde yer açın.
Evinizde yer açın.

Evde kullanmadığınız kıyafet, elektronik, mobilya gibi ne var ne yoksa internet üzerinden satışa koyun. Hem eviniz ferahlasın hem tasarruf hesabınıza artı değer katsın.

Değerlerinizi hatırlayın.

Ailecek yapacağınız bir aile toplantısında hem kendi değerlerinizi hem aile değerlerinizi analiz edin. Harcamalarınızla değerleriniz örtüşüyor mu bakın bakalım. Unutmamanız gereken, değerleriniz dışında yaptığınız harcamalar sizi hem mutlu etmez hem de pişmanlık yaşamanıza neden olur.

Yorumlar
Kalan Karakter 800