Bunları yaparak yüzde 50 tasarruf etmek mümkün!

Evdeki harcamalarınızdan tasarruf ederek, artan parayı küçük küçük biriktirmeye başlayabilir ve daha sonra bu parayı ihtiyacınız olan bir şeye harcayabilirsiniz.

1 10

Tozlanan lamba ışığın yüzde 50’sini yutar. Dolayısıyla lambaların tozunu alarak gereksiz bir harcamadan kurtulabilirsiniz.

Akkor lambayı, ‘kompakt floresan lambayla değiştirirseniz, yüzde 80 tasarruf sağlarsınız.

Mümkün olduğunca ışıkları gereksiz yere açık bırakmayın, gün ışığından faydalanmaya çalışın.

2 10

Bir saç makinesi ortalama 10 dakika açık kaldığında, 60 watt’lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğerdir. Saç kurutma makinesini kullanırken bu bilgiyi aklınızdan çıkarmayın.

Küçük ev aletlerinin, diğerlerine göre daha fazla enerji harcadığı söylenmektedir.

3 10

Fırça, tahta gibi evin küçük ihtiyaçları için 1milyoncu dediğimiz tarzdaki dükkanlara bakmadan büyük alışveriş mağazalarına koşmayın.

4 10

Televizyon, bilgisayar, telefon şarj cihazları gibi aletlerin, sürekli prizde takılı olmaması da gerekiyor. Küçük miktarlar gibi görünse de hepsi toplandığında kayda değer bir ödeme olarak karşınızaçıkıyor.

5 10

Çamaşır makinesi tam dolmadan çalıştırmayın.

 Çamaşırlarınızın çok kirli değilse uzun değil kısa programları kullanın.

6 10

Kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başı ortalama 12 tondur. Suyu gereksiz yere açık bırakmamaya özen gösterin.

7 10

Ev alışverişini  farklı marketlerden ve mağazalardan yapın, aynı ürün farklı mağazalarda farklı fiyatlarda olabiliyor. 

8 10

Buzdolabı ısı kaynaklarına yakın olduğunda serin kalmak için daha çok enerji sarf eder. Bu nedenle buzdolabınızı ısı kaynaklarından uzak tutun.

9 10

Kullanacağınız ev aletlerini satın alırken sadece fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da karşılaştırmanız, enerji verimliliği seviyesi yönetmeliklerine uygun belgelenmiş bir cihaza yapacağınız yatırımın maliyeti yüksek olsa bile...

Cihazın 10-15 yıllık kullanım ömrü boyunca sağlayacağı enerji tasarrufu ödediğiniz parayı size geri kazandırıyor.

10 10

Elektrikli cihazlarınızın üretildikleri amaç doğrultusunda kullanılması da tasarruf tedbirleri arasında. Örneğin, ekmeği fırında kızartmanız, ekmek kızartma makinesinde kızartmanızdan en az üç kat daha fazla enerji harcamanıza neden oluyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800