Soru - Cevap

Soran: Güven Demirkol

Malvarlığının Tamamına Yakınını Yatırım Fonunda Değerlendirmek Riskli Mi?

Merhaba. Beni 1-2 yıl çalışmadan idare edecek birikimim mevcut, geçtiğimiz ay düzenli maaş ödemesi yapılan bir işe girdim, almaya başladığım aylık maaş harcamalarımdan fazla. Harcamalarım için belli sınırın altına düşmeyecek bir meblağı bankada tutup bundan sonra alacağım bütün maaşlar da dahil geri kalan tüm malvarlığımı yatırım fonunda değerlendirmeyi planlıyorum. Uzmanlar portföy oluşturun diyor ama tek bir hisse senedi fonunun içinde zaten birden çok şirketin hisse senetleri ve bazı risk dengeleyici araçlardan oluşan bir portföy çeşitliliği var. Bu yolla edinilen menkul değerler MKK güvencesinde olduğundan şirket batınca bizim de batmamız gibi bir risk de yok diye biliyorum. Dolayısıyla TEFAS'tan son yıllarda istikrarlı kâr getirmiş bir hisse senedi fonu seçip malvarlığımı fona aktarsam, fon zarar yazmaya başlar ve kazancım düşerse de fondaki bütün varlığım için sat emri verir, tekrar yükseliş pozisyonuna geçmesini beklerim diye düşünüyorum. Bu tarz bir yatırım anlayışı riskli mi?
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhabalar;

Yeni işiniz  hayırlı olsun. Uzmanların belirttiği gibi portföy oluştururken yatırım araçalarını çeşitlendirmek en  ideali. Çünkü  yatırım araçlarını çeşitlendirdiğinizde yani biraz hisse senedi, biraz döviz, biraz  altın, tahvil gibi farklı yatırım araçlarına yatırım yaptığınızda birinin değeri, getirisi düştüğünde diğerleri yükselebilir  böylece  riskinizi  dağıtmış olursunuz.

Belir,ttiğiniz gibi hisse senedi fonuna yatırım yaptığınızda, birçok şirketin hisselerini tek bir yatırımla elde edebilir ve hisse çeşitliliğine sahip olabilirsiniz. Ancak portfoyünüzü çeşitlendirmiş olmaz , tamamını da  yükdek riskli katogoriden seçmiş olursunuz.

Portfoyünüzü çeşitlendirmek, riskinizi dağıtmak için farklı yatırım araçlarına yatırım yapan fonlar hakkında da bankanızdan bilgi alarak karar verebilirsiniz.

Böylece içinde  farklı yatırım fonları bulunan bir sepet oluşturarak riski dağıtabilirsiniz. Çeşitlendirdiğiniz içinde, hisse  senedi fonunuzu  uzun vadeli yatırım olarak düşünebilir, değer düşüşünde ani çıkış kararı vermek zorunda kalmazsınız.  Son karar sizin.

Sağlık,sevgi ve para ile kalın.

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Para katlama
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Nasıl bir yol izlemeliyim?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Aylık yatırım
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Birikimlerim doğru mu ?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Yatırımcı Olmayı Öğrenmek
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Hisse senedi hesap kapanış
Cevaplayan: Yıldız Sevener
250bin dolar param var ne yapmalıyım
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Hisse senedi
Cevaplayan: Yıldız Sevener