Soru - Cevap

Soran: M**** P****

Kripto borcumdan nasıl kurtulurum?

Hocam ben kripto lanetine bulaştım. 3 bin 5 bin 20 bin derken 100 bin TL civarı kaybettim. Bu paranın hepsi bankalardan kredi, avans, kart. Sonra bu parayı kurtarmak için yaklaşık parça parça 250 bin TL çevremden borç aldım ve aynı sonuç. Toplam 350 bin TL borcum var. Elimde avucumda hiç bir şey yok. Özel kolejde öğretmenlik yapıyorum. Aylık gerekirse 10-15 bin TL arası ödeyebilirim. Bir yerlerden 300 bin TL bulup borçları kapatıp 10-15 bin ödemeyi hatta çift iş 20 bin ödemeyi bile düşündüm ama bulamıyorum para. Tüm kredilerin, kartların ödemeleri geldi. Etraftan aldığım paraların zamanları geldi. Çok kötü durumdayım. 2 ayda hayatım altüst oldu. Psikolojim bozuldu. Çok kötü durumdayım. Allah rızası için bir çıkar yol göstersin biri
Cevaplayan: Bilge Çalıcı

Merhaba,

Öncelikle sakin ol ve nefes al. Önce sağlık onun için kendine iyi bak. 

Evet maalesef yatırım, özellikle kripto gibi riskli varlıklara yatırım kendi birikimin değil borç ile yapıldığında genelde bu sorunlar yaşanabiliyor. Mühim olan hatalarımızdan ders çıkarmak ve tekrar aynı sorunları yaşamamak için önlem almak.

Ne güzel ki harika bir mesleğin ve  işin var, düzenli bir gelirin bulunuyor. İşine, ailene sevdiklerine dört elle sarıl, onların sevgisi, desteği ile her şey düzelecektir.

Öncelikle;

-Ek gelir olarak neler yapabileceğini bir düşün. Ek ders verebiliyor musun araştır.

-Toplamda 100.000 TL olan borcu yapılandırmayı dene, eğer yapılandıramıyorsan en azından kredi kartı borçlarını taksitlendir; avans hesabının faizini, kredi kartlarının ise asgarisini ödemeye çalış. 

-Çevrene karşı olan borçlarda ise dürüst ol, durumunu açık bir şekilde anlat, borcunun arkasında olduğunu karşındaki kişilere hissettir. Gerekiyorsa borçlu olduğun kişilerle konuşurken yanınızda ortak bir tanıdığınız veya bir aile büyüğü olsun. Çevrene karşı olan borçları ödemek için sakın yan yollara sapma ve borcu borçla kapatmaya çalışma.

-Belirli bir plan dahilinde gitmeye çalış. Bu dönem istek harcamalarını durdur.

-Borçlar senin ödeme niyetin olduğu sürece ödenir, merak etme. Kendine güven. Emin ol yoluna girmeyecek bir şey yok.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın...

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Get In On
Google Play
Download on the
App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Faiziyle 250 bin TL borcum var
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Bu borçları nasıl bitireceğiz?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Bitik durumdayım
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Kefil borçtan nasıl kurtulur?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Limit tükendi ne yapabilirim?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Kripto borcumdan nasıl kurtulurum?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Asgari tutar ödenmese ne olur?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Borçlarımdan nasıl kurtulurum?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı