Soru - Cevap

Soran: Özcan Aydın

KPSS tercihi yapmalı mıyım?

iyi günler kamuda 696 işçi statüsünde 10 yıldır devamlı çalışıyorum,aylık 3500 tl gelirim var.Eşim şu anda hamile normal bir fabrikada işçi olarak çalışıyor, 2800 tl asgari ücret alıyor. Oturduğum evin 12 ay vadesi kalan 592 tl taksitle devam eden 7200 tl kredisi kaldı.Toki çekilişinde adım çıktı, daha inşaatı başlamadı.Tokiye ilk peşinat 25-30 bin tl civarında. Aylık ortalama 1100 tl taksitle toplam 260.000 tl ödenecek. Şimdi sorum kpss engelli kamu memur alımı yapılıyor. Tercihler başladı tercih yapmayı düşünüyorum.Ama yaptığım tercih başka illerde olduğu için 30 tane tercih hakkım var.Yaptığım tercih eğer tutarsa; madde 1 kiraya çıkacam, madde 2 eşim işsiz kalacak tek maaşa düşecem. Madde 3 eşim doğum yapacak sizce tercih yapmakta doğru mu yapıyorum.?
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhabalar, eşiniz ve doğacak bebeğinizle sağlıklı günleriniz olsun.

Tercih yapıp gitmediğiniz  takdirde hem kendinizi, hem de diğer adayları mağdur edebileceğiniz  için  eşiniz ile birlikte çok iyi düşünürek karar vermelisiniz.

Önümüzdeki dönemde hem ailenize katılacak bebeğiniz hem toki ödemeleriniz ile  giderler artacak  görünüyor.

Eşiniz çalışmadığı takdirde bu giderlerin altından tek başınıza kalkabilecek misiniz?  Oturduğunuz evi kiraya verebilecek misiniz? Kira geliriniz ne kadar olabilir? Gittiğiniz şehirde kiralar ne seviyede olacak? 

Tercih yapmadığınız takdirde ne kaybedersiniz?

Bebeğinizin doğumu, eşinizin toparlanması ve mevcut konut kredisi borcunuz bittikten sonra tekrar tercih şansınız yok mu?  

Bunları düşünerek karar verebilirsiniz, yeni bir şehirde ama geçim sıkıntısı yaşayarak  memur olmak mı?  Bir müddet bekliyerek geçim zorluğu yaşamayacağınız bir dönemde tekrar denemek mi?  Son karar sizin.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
43 Bin Borcum var
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Bankayla anlaşma
Cevaplayan: Yıldız Sevener
300.000 TL borcum var
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Eksi Bakiye
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi kartı
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi Kartı Artı Bakiye Sorunu
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Hesabım ekside görünüyor
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi Kartı
Cevaplayan: Yıldız Sevener