Soru - Cevap

Soran: Anon Mela

Eksi Bakiye

Merhaba ben belediyede memurum, bugün 2 bin TL maaş yattı, ama kulanılabilir hesap bakiyesi -1980 ek hesap yazıyor, bu eksi ne demek? Ek hesap nedir? Faizi de varmış bunun günlük faizi ne kadardır? Beni aydınlatır mısınız?
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhaba;

Sizin ek hesabınız, maaş bankanız tarafından vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanmış, maaş  hesabınızdaki paranız tükendiğinde kullanabileceğiniz bir çeşit kredi ürünü.

Bankalarda kredili mevduat hesabı(KMH), artı hesap, nakit avans, destek, esnek, ek kurtaran hesap gibi farklı isimlendiriliyor.

Maaş hesabınızdaki paranız tükendiğinde ancak siz hala bu hesaptan harcama yaptığınızda ek hesap devreye giriyor. Yani bankanızın size sunduğu kredili ürünü kullanmaya başlıyorsunuz.

Ek hesaptan kullandığınız tutar, yani anapara borcunuz vadesiz hesabınıza para girişi olduğunda, maaşınız yattığında hesabınızdan otomatik olarak kesilir. Maaşınızdan bakiye kalırsa hesabınıza artı olarak yansıtılır.

Faiz tutarınız ise ek hesap açılışı sırasında belirlemiş olduğunuz faiz ödeme gününde yine hesabınızdan otomatik olarak tahsil edililecektir. 

Sizin 1980 TL ek hesap borcunuzun bulunduğu henüz kapanamadığı anlaşılıyor, bankanız mobil uygulamasından maaş hesabınızın/ek hesabınızın hareketlerini inceleyebilir gerekiyorsa bankanız yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Ek hesap faiz oranı ise Merkez Bankası tarafından belirlenmekte olup güncel oran %1.98'dir. kullandığınız gün kadar faiz işletilir. Aman dikkat, kısa vadeli ve küçük miktarlarda kullanmak için avantajlı görünse de uzun süreli kullanımlarda ihtiyaç kredisi kullanmak daha uygun olabilir. Bankanıza danışın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Aşırı borç
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Sizce mantıklı mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Aile borç mirası
Cevaplayan: Yıldız Sevener
65 Bin TL borcum var nasıl kapatırım ?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Borcum var
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Battım çıkamıyorum
Cevaplayan: Yıldız Sevener
43 Bin Borcum var
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Bankayla anlaşma
Cevaplayan: Yıldız Sevener
300.000 TL borcum var
Cevaplayan: Yıldız Sevener