Soru - Cevap

Soran: Emre Yener

Döviz mi, altın mı, vadeli mevduat mı?

Merhaba. Aylık net 5.000-TL, 2 ayda toplam 10.000-tl nakit para birikimi sağladım. Bunu günlük 200-tl ayda 25 gün boyunca günlük hesabıma para yatırarak yaptım. 2.ayın sonunda bu parayı üçe bölerek dolar+euro+altın aldım Şu anda kur farklarından ve piyasa hareketliliğinden dolayı birikimimde 200-250-tl arası bir kayıp söz konusu. Günlük olarak ayırdığım 210 tl lik parayı her gün 70-tl si : dolar 70-tl si euro 70-tl sini gram altına çevirmeye başladım. Bunu 4 gündür yapıyorum. Türk lirasındaki enflasyon nedeni ile ufak birikimimi sepet yaparak değerlendirmek istedim. Yani günlük olarak nakit paramı dövize ve gram altına dönüştürmeye devam mı edeyim ? Yoksa nakitte kalarak yıl sonumu bu işlemi toplu paramla yapayım.? Bu şekilde ayda 5.000-tl yılda 60.000-tl birikim hedefim var, bunu 10 yıl boyunca yapmayı planlıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Türk parasında kalıp vadeli mevduat mı yapayım.? Acil tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılar.
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhaba;

Düzenli birikim yapmak istemen, başlaman harika. tebrikler.

Para durumu olarak yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Ancak nakitte kalarak yıl sonunu beklemeden, şimdi yaptığın gibi birikimlerini hemen yatırım araçlarında değerlendirebilirsin.

Ve yatırım araçlarından sepet oluşturmaya çalışmakla da doğru yoldasın. Sadece döviz ve altın değil hisse senedi, kur korumalı mevduat gibi diğer yatırım araçları ile de çeşitlendirebilirsin.

Hisse senedi yatırımı hakkında bilgin yok ise hisse senedi yatırım fonlarını araştırabilirsn.

Düzenli birkime devam etmek için BES (bireysel emeklilik sistemi)  de iyi bir yöntem.  Aylık yatırdığın katkı payının %30 u kadar da devlet katkısı alabiliyorsun hem de senin yerine uzmanlar birikimlerini seçtiğin fonlarda değerlendirerek birikimlerini yönetiyorlar.

Karar verirken araştırarak ve bankana danışarak ilerleyebilirsin. Son karar senin yeter ki bilgilenerek karar ver.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın…

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Get In On
Google Play
Download on the
App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Finansal tavsiyeye ihtiyacım var
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Finans okuryazarlığı eğitimi
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Nasıl bütçe yapabilirim?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Birikim yapmayı beceremedim
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Birikim planlama
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Paramı nasıl değerlendireyim?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Bankadan altın avantajlı mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Altın mı dolar mı alayım?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Birikimde başarılı değilim
Cevaplayan: Yıldız Sevener