Soru - Cevap

Soran: H**** S****

Borcumu nasıl ödeyeceğim?

100 bin TL borcum var, 2 kredi 1 kredi kartı. Net gelirim 4 bin 770 , kira da oturuyorum. Nasıl yapacağım borçları, düşündükçe geriliyorum, konsantrasyonum dağılıyor. Nasıl bu hale geldim anlamıyorum. Bana bir yol gösterir misiniz?
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhaba;

Hepimiz insanız ve hayatımızın bazı dönemlerinde finansal hatalar yapmış olabiliriz. Böyle geldi böyle gidecek değil tabi ki. Kendini suçlamadan ve gerilmeden,  plan yaparak borçlarına meydan okuyabilirsin. Yeter ki pes etme ve kendine inan.

- Öncelik sorun da  gizli,  ''Nasıl bu hale geldim'' diyorsun  ya.. cevap sende... Önce bunu analiz et. Neden borçlandın? Bu borçlar iyi borç muydu? Yani anlamlı, nereye gittiği belli, bir varlık edinmek amaçlı mı? Yoksa bütçeyi aşan ve olmasa da olur harcamalara mı? Anlık harcama dürtüleri ile verilmiş kararlar ile oluşan kötü borçlar mı?

- Yanlış harcama alışkanlıkları nedeni ile diyorsan  hemen onlara dur de. Bu dönem kendine harcama yasakları koyabilirsin. Kredi kartından başla, acil ihtiyaçlar dışında kullanma..

-Bankaların ile iletişime geç. Açık, açık ve samimice konuş.  Borcunun arkasında olduğunu hissettir. Onların çözüm önerileri ile bütçene uygun yapılandırma imkanlarını acilen değerlendir.  

- Hayatında küçülme alanları var mı? Geçici bir dönem için kira giderinden kurtulma imkanı gibi.  Aileden biri ile birlikte yaşamak veya ev arkadaşı bulmak gibi alternatiflerin olabilir mi? Varsa mutlaka değerlendir.

- Satarak borç kapamada kullanabileceğin varlıklarını gözden geçir, altın olabilir, varsa araban hatta evde kullanmadığın eşyaları dahi satarak borç kapamada kullanabilirsin. Satmaktan çekinme huzurun daha önemli, tekrar çalışır yerine koyarsın.

- Giderleri düşürmeye çalışırken geliri artırmanın yollarını düşün, Etrafında kimin neye ihtiyacı var ve sen neler yapabilirsin?  Belki ek gelir yaratarak borç kapamada kullanabilirsin. 

Karar senin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.  

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Get In On
Google Play
Download on the
App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Bu ortamda ev alınır mı
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Asgari borcu bile ödeyemedim
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Maaş 5, borç taksitim 11 bin TL
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Sicilim bozulmasın
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Borcumu nasıl ödeyeceğim?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
- kullanılabilir bakiye
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Zorlanıyorum
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Gizli borcum var
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Borç çıkmazındayım
Cevaplayan: Yıldız Sevener