Soru - Cevap

Soran: P**** D****

Borçlarımdan nasıl kurtulurum?

Merhabalar, Yazılarınızı severek okuyorum. 7 ayrı uzun vadeli kredim vardı, onları tek bankada toplayarak 24 ay vadeye indirdim, aylık ödemem 3300 olacak şekilde ayarladım. 7500 maaş almaktayım. 2 kredi kartı ve 2 adet kmh borcum var. Kredi kartım 36000 , kmh larım 7900 TL. En hızlı nasıl borçlarımdan kurtulurum ?
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhaba;

Başlamak bitirmenin yarısıdır derler ya sen başlamışsın. 

-Bütçen dengesiz hale gelmiş görünüyor, burayı dengeli hale getirmenin 2 yolu var, ya geliri arttıracaksın ya da giderleri düşüreceksin. Belki ikisini birden yapabilirsin ne dersin? Sen yeter ki iste. Zor olsa da imkansız değil.

-Önce bu borçları analiz et, bir daha bu durumu yaşamaman için neler yapmalısın? Gözden geçir.

Harcama alışkanlıklarını gözden geçir, olmasa da olurlara hemen dur de. Gereksiz aboneliklerin, üyeliklerin var ise hemen iptal et. 10 lira 20 lira deme, her çok azdan olur unutma.

-Kredi kartı borçlarının en azından asgarisini gününde ödemeye çalış  ki kredi notun düşmesin aman dikkat. Kredi kartını bir müddet sadece acil ihtiyaçların için kullan.

-Bu dönem kaktüs moduna geç. Yani sadece ihtiyaçların için harca, istekler beklesin biraz. 

-Giderleri kısarken geliri arttırmanın yollarını ara. Ek iş yapabilir misin? Hangi konuda iyisin? çevrende iyi olduğun konuda destek ihtiyacı olan var mı? onları tespit et. Evden olsun, mesai saatleri dışında neler yapabilirsin bir düşün.

-Evde kullanmadığın eşyalar dahil satarak borç kapamada kullanabileceğin varlıkların var mı? Var ise satarak borç kapamada kullanabilirsin. Borçlar kapanınca tekrar yerine koyarsın üzülme.

-Kredili mevduat hesabını çok kısa süreli ihtiyaçlar için kullanmaya çalış, yoksa orayı büyütmek borcu borçla kapatmak oluyor. 

-Bankalarınla açık açık konuşarak da destek istemeyi ihmal etme, onların bütçene uygun çözüm önerilerini dikkate alarak değerlendirebilirsin. Son karar senin. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Get In On
Google Play
Download on the
App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Borçlarım için bir yol gösterin
Cevaplayan: Yıldız Sevener
İcralığım ne yapacağım?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Tekrar yapılandırma olur mu?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Faiziyle 250 bin TL borcum var
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Bu borçları nasıl bitireceğiz?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Bitik durumdayım
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kefil borçtan nasıl kurtulur?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Limit tükendi ne yapabilirim?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kripto borcumdan nasıl kurtulurum?
Cevaplayan: Yıldız Sevener