Soru - Cevap

Soran: A**** Ş****

Araba doğru bir yatırım mı?

İyi günler, bir şey danışmak istiyorum. Yatırım olarak araba almak uygun mu? İkinci sorum da ev almak için peşinat olarak arabamı satsam nasıl olur?bilemedim yardımcı olursanız sevinirim ?
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhaba,

Birikimleri değerlendirmek, onları yatırım yaparak büyütmek istemen harika.

Biz Para Durumu olarak prensip gereği, al sat tavsiyesi vermiyoruz. Çünkü yatırım kararı tamamen senin hedefine, beklentilerine risk  algına göre değişir.

-Dünyada yaşanan çip krizi, tedarik sorunu, hammadde fiyatları ve dövizdeki yükseliş nedenleri ile araba fiyatlarında artış yaşanınca  çoğumuz  senin gibi sormaya, düşünmeye başladık.

-Ancak araç yatırım amaçlı alındığında fiyat artışı dışında getirisi olmaz. Ve doğru zamanda satabilmek, beklenen karı gerçekleştirebilmek önemli.

-Evi  kiraya  verip gelir yaratabilirsin ancak araç, bütçeye aynı zamanda  ek yük getirir. Yıllık  yakıt gideri, trafik sigortası, kasko, vergisi ve kredi kullanılacak ise katlanılacak faiz giderini unutmamakta fayda var. Ve tabi kaza, çarpma riskini de dikkate almak gerek.

-İkinci soruna gelirsek başımı sokacak bir evim olsun, kiradan kurtulmak istiyorum ve bütçem uygun diyorsan  neden olmasın? 

-Arabanı satarak peşinat olarak kullanabilirsin. Ancak zamanlamaya dikkat et evi bulmadan nasıl olsa ev alacam deyip satıp bekleme, ev fiyatları bu arada artabilir ya da sattığın aracı aynı fiyattan geri  alamayabailirsin.

-Konut alırken kredi kullanacak olur isen de aylık borç ödemelerin aylık gelirinin  yüzde kırkını aşmasın ki finansal huzurun kaçmasın. Son karar senin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

 

 

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Get In On
Google Play
Download on the
App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Araba doğru bir yatırım mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi kart talebim onaylanır mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Aracı kurumlar güvenilir mi?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi notum yükselir mi?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Proje aşamasında emlak almak
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Nasıl yatırım yapmalıyım?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Vadeli mevduat mı? Altın mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Yatırım Strateji
Cevaplayan: Yıldız Sevener