Kendine Yatırım ve Mutluluk Hormonu: Seyahat

Haftalar öncesinden programınızı yapmışsınızdır. Her şeyi ayarlamışsınızdır; nasıl gideceğinizi, kalacağınız yeri, neler yapacağınızı ya da her şeyi bir tur şirketinin programına bırakmışsınızdır… O gün gelene kadar içinizde doluluk hissi, mutluluk hali, tatlı bir heyecan.

Haftalar öncesinden programınızı yapmışsınızdır. Her şeyi ayarlamışsınızdır; nasıl gideceğinizi, kalacağınız yeri, neler yapacağınızı ya da her şeyi bir tur şirketinin programına bırakmışsınızdır… O gün gelene kadar içinizde doluluk hissi, mutluluk hali, tatlı bir heyecan.

Ve o gün gelmiştir! Yanınızda neler getireceğinizi hazırlarken, serotonin salgılamaya başlamıştır bile beyniniz, sarmalamıştır sizi mutluluk. Yeni yerler, yeni heyecanlar, güzellik rüyası, ufuk çizgisinin ötesine yelken açmak gibi. Bulunduğunuz ruh halini terk etmeye başladınız bile… Hareket, aktivite, kendini iyi hissetme, yaşam sevinci ve daha fazlası.   

Alışılmadık şeyleri deneyimlemek, yeni bilgiler edinmek, yeni yerler, bambaşka kültürler, anılarda hep sizinle birlikte olacak yaşanmışlıklar, iyi ki gezip görüp yaşamışım diyecekleriniz. İster yalnız ister eş dost arkadaş birlikte yaşamış olun seneler sonra ister kendinize ister beraber seyahat ettiklerinize anlatırken bile yine sizi sarmalayacaktır, mutluluk ve itici güç olacaktır yeni seyahatlere.    

Hele bir de tadını aldınız mı artık seyahat isteği tutkuya dönüşür. Neden olmasın ki, yeni yerler görerek daha da aktifleşen beyniniz, sonuna kadar açılan algılar, alınan hazlar. Günler neşeli, keyifler tavan, keşfettiklerinizden kaynaklı salgıladığınız mutluluk hormonlarınız. Bitmese diyorsunuz, ama bitiyor! Olsun dönüş yolunda yeni hayaller, yeni hedefler, yeni planlamalar üretmeye başlamıştır bile kafanız.

Her şey yolunda gitmese bile yaşadığınız aksaklıklar biliniz ki daha çok yerleşmiş olacaktır anılarınıza. Yolda arabanız bozulmuştur, öyle olsun istemem tabii ki… Fakat bazen Avrupa ülkesinde, birini bulup tamirciye arabayı çektirmek, birkaç gün o kentte tamiri beklerken yepyeni maceralı günler yaşamak bile unutulmazlar arasına girebiliyor. Neydi o yaşadıklarımız diye anlatırsınız uzun yıllar geçse de üzerinden.

Seyahat etmek, yalnız mutluluk hormonu değil, öğrenme, keşfetme, kendini daha iyi tanıma, yepyeni bilgi sahibi olma, bilgiye meraklı sosyal ilişkilere de yatkınsanız, çok daha fazlasını katabiliyor insana… Yeni kültürler yeni insanlar, müzeler, tarih coğrafya, yabancı dil pratiğini artırma, yeni dostlar edinme ve daha niceleri.

Farkında olarak ya da olmayarak kendinize de yatırım yapmaktasınız. Hele gençlik yıllarında ve merak duygunuz yüksekse. En güzel ve akılcı şeydir kendine yatırım yapmak, hep sizinle olacaktır. Zira tüm ömür boyu gezmek ister gezgin ister turist olarak görmek, öğrenmek, okumak, çok okumak, bir değil daha fazla yabancı dile vakıf olmak hayatınızı daha güzel, renkli, mutlu yaşamana katkıda bulunacaktır. Özellikle de yapabiliyorsanız seyahat öncesinde ve gezerken okumak gezeceğiniz yerler hakkında bilgi edinmenin büyük katkısı olacaktır. Özellikle de gezgin iseniz...    

Sonraki yıllarınızda seyahat maceralarınızı, yaşayıp gördüklerinizi anlattığınızda etrafınızda sizi keyifle dinlemeyi arzulayan dostlar da olabilecektir. Kendinize yatırımın değerini arttıracak bir diğer husus da biriktireceğiniz dostlar, dostluklar olacaktır. Samimi, frensiz, alınmadan yaşayacağınız birlikteliklerle.

Kendi kişiliğim ve kariyerim nedeni ile hem gezgin hem turist ve dahi iş gezileri olarak çok seyahat etme imkânı yaşadım. Gezginlik genelde daha genç yaşlarda ve kendi başına, yalnızca, macera ve merak duygusu ile oluyor. Her şeyi tek başınıza kendiniz karar vererek daha az bütçe ile rahatlık aramadan, aklınıza esen yerleri gezmek, keşfetmek, öğrenmek, yaşamak… Geceleri tren, otobüs, gündüzleri gezme, keşif, arkadaş edinme, insanlarla sohbet kısacası macera tutkusu.

Yaş ilerledikçe aradığınız olabildiğince rahatlık, güzel bir yemek, iyi otel, o zaman gençliğinizin tadını çıkarırken gelecek içinde para biriktirmeyi ihmal etmemek. Para bir şekilde kazanılıyor da bazı devreler kolay olmasa da onu doğru kullanmak, finansal okuryazarlık konusunda farkındalığınızın olması da hanenize artı olarak yazılacaktır.

Kişiliğinize uygun seyahat, tatil hayalleri kurmanız, hedeflerinizi planlamanız, tatil için birikim ve bütçe yapmanız mutluluk hormonlarınızın artmasına ve kendinize yatırım yapmanızı sağlayacak.

Seyahat hayalleriniz hep olması ve gerçekleşmesi dileğiyle birkaç söylenmiş güzel sözle noktayı koyalım.

‘Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.' - Emile Zola

‘Seyahat için yaptığın yatırım kendin için yaptığın en iyi yatırımdır.' - Matthew Karsten
 
‘Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur.' -St. Agustine

 ‘Her şey kötüye gittiğinde kendine bir tatil ısmarla.' -Betty Williams

“Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.'  -Andre Gide

‘’Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar: ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir.’’ -Tolstoy

‘Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.’’ -Goethe

3 Temmuz 2021                                       

Heybeliada

Yorumlar
Kalan Karakter 800
İbrahim Seber
Abi yeni tatilden geldim. Eskiden 5 yıldızlı otellerde gunluk 500 liraya tatil yapıyorduk. Bugün bu fiata 3 yıldızlı otelde tatil yapmak bile zor. Evvelsi sene 2 kişi 5 gün 800 liraya kaldığımız otelin günlüğü 1500 lira olmuş. 110 liralık uçak bileti sabaha karşı uçarsan 400 lira. Öğlen veya hafta sonu ise 500 liranın üzerinde. Bir de eskiden bodruma yerleşeceğim konuşmaları hayal oldu. Bir aylık kiralar 150 bin liraya kadar çıkmış.😨😰😱😭
Nesrin Tezcan
Yazınızda kaleme aldığınız gibi ne heyecandır tatili planlamak, okumak, araştırmak, yola çıkana kadar check.list'i tiklemek ve sonrasında keşfetmek, keyif almak, bir sürü anı ve hayat tecrübesi ile heybeyi doldurmak😍 Ama bu mutluluğumuz da elimizden alındı maalesefDoviz/tl dengesi kurulmadan yurt dışı tatili hayaldir😔 Yurt içi keşiflerimiz bile değersiz tl ile sıkıntılı. Nefesimizi kesen bu sıkıntılardan kurtulmalıyız ivedilikle diyorum. Ne dersiniz?
Gülay Tangöze
Yine güzel bir noktaya parmak bastın Feti.Bana gôre seyahat etmek insanın kendisini yenilemesi adrenalin yüklemesi dünyasının değişmesi velhasıl madem ki bu dünyaya geldik iyi kôtü gezip dolaşıp öyle gitmeli bu diyardan. Hadi Feti yeni ufuklara yelken açma vakti geliyor .Sonbarda Bodrum'da bekleniyorsunuz.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store