Bir Şehir Nasıl Dünyaca Tanınır Hale Getirilir?

Bilbao, İspanya'nın kuzey kıyılarında Atlantik Okyanusu'nun Biscay Körfezi sahilinde bir sanayi ve liman kenti. Nervion Nehri boyunca yerleşim yerleri, fabrikalar işyerleri bulunan gel git (med cezir) olaylarının çok yaşandığı Ria De Bilbao körfezinde sıradan bir kent.

Başkalarıyla aynı şeye bakarsan, herkes aynı şeyi görür. Ama sen istersen farklı bambaşka şey görebilirsin.

Kurgularsın kafanda, hayal gücünle... Düşünür düşlersin ne yaparsam sıra dışı farklı ilgi çekici olabilir diye. Resme büyük bakar, büyük düşünür, cesurca kararını verir ve uygularsın.

Bilbao, İspanya'nın kuzey kıyılarında Atlantik Okyanusu'nun Biscay Körfezi sahilinde bir sanayi ve liman kenti. Nervion Nehri boyunca yerleşim yerleri, fabrikalar işyerleri bulunan gel git (med cezir) olaylarının çok yaşandığı Ria De Bilbao körfezinde sıradan bir kent.

Gayet güzel hava limanı da mevcut. Ancak uçaktan inen turistler San Sebastian yönündeki otobüsleri tercih eder. Öyle ya ne yapsın ki orada gemiler, tırlar ve fabrikaları mı ziyaret edecek? (İspanya’nın Bak Bölgesi üç eyaletin birleştirilmesi ile 1979 da oluşturulmuş bir federasyon. Başkenti Vitoria olup, önemli şehirleri Bilbao ve Donostia-San Sebastian.)

1990 -91 Bask yönetimi hem turistlerin yönünü Bilbao’ya çevirmek hem de bu sanayi liman kentini dünyaca tanınır hale getirmek için çok sıra dışı ve cesurca bir kararla Solomon R. Guggenheim Vakfı ile bir anlaşma imzalar. Bilbao’da Vakfın yöneteceği bir müzenin inşa edilmesine ve 100 milyon dolarlık inşaat masraflarını Bask yönetiminin karşılamasına karar verilir. Mimar Frank Gehry’nin başyapıtı, tamamen titanyum ve çelikten inşa edilen müze binası, mimarlık tarihine geçecek ve Avrupa’nın simge yapılarından biri olacak nitelikte.

1997’de açılan müze, Bilbao’yu Avrupa’nın önemli sanat başkentlerinden biri haline getirmiş durumda.

(Guggenheim adını dünyanın farklı noktalarına taşıyan vakfın, sanat koleksiyonunun ve sanat sevdasının kökleri, 1929 yılında 66 yaşındaki Solomon R. Guggenheim‘ın dönemin en önemli modern sanatçılarının eserlerinden oluşan bir koleksiyon oluşturmaya başlamasına dayanıyor.)

Solomon R. Guggenheim (1861-1949) temelini attığı koleksiyon, Soyut sanat öncüsü Vasily Kandinsky’nin (1866 Moskova- 1944 Neuilly-Sur-Seinne, Fransa) 150 ‘den fazla eseri dahil, Avrupa modernizminin en canlı ve dinamik tarzlarından yüzlerce sanat eserini içeriyordu.

Guggenheim çağdaş soyut sanata ancak hayatının ilerleyen dönemlerinde yöneldi.

Solomon Guggenheim, Alman doğumlu Rudolf Bauer’in (1889 Wyrzysk Polonya- 1953 New jersey ABD) Beyaz figüriyle.

 Solomon R. Guggenheim | The Guggenheim Museums and Foundation

Soyutlamanın öncüsü ve tanınan estetik teorisyeni Vasily Kandinsky, yirminci yüzyılın başlarındaki en yenilikçi sanatçılardan biridir. Resmi doğal dünyayla olan bağlarından arındırma amacı, onu sadece sanatçının "içsel ihtiyacına" dayanan yeni bir tema keşfetmeye yönlendirdi, bu da hayatı boyunca ona eşlik edecek bir konu.

Bu linkten sanal tur yapılabilir: Kandinsky | Guggenheim Bilbao Museoa (guggenheim-bilbao.eus)

İşte Bask Yönetiminin bir şehri nasıl dünyaca tanınır hale getirmek ve milyonlarca turisti her yıl kendine çekmek için ne kadar doğru ve sıra dışı bir yatırım yaptığının kanıtı.

Eskiden endüstriyel binalar ve tersanelerle kaplı bir bölgede, Nervión Nehri kıyısında bulunan Guggenheim Müzesi’nin taş, cam, titanyum ve çeliği bir araya getiren mimarisi, şehrin dokusuna uyumuyla da dikkat çekici. Müze açıldığında New York Times “Gehry tarafından tamamlanmış en önemli bina” tanımını yapmış. 19 sergi alanına sahip müzede Guggenheim Koleksiyonu’ndan Amerikan ve Avrupa resim ve heykellerine yer veren sergilerin yanı sıra, süreli sergiler de geniş yer kaplıyor.

Guggenheim Müzesi- Bilbao

Guggenheim Bilbao Müzesi / Frank Gehry - Arkitekuel (arkitektuel.com)

Bir Müze Deneyimi Hikayesi: Solomon R. Guggenheim Foundation • theMagger

Frank Gehry ve ofisinin en önemli özelliklerinden bir tanesi, teknolojinin tüm imkanlarını mimari tasarımlarına yansıtma yetkinlikleridir. Gehry Technologies adında, kendi bünyesine ait bir teknolojik araştırma şirketi de bulunan Frank Gehry Mimarlık Ofisi, CAD platformlarının sunduğu her türlü imkanı kullanarak, hayal edilenin ötesinde tasarımları gerçeğe çevirmeyi başarmıştır. Guggenheim Bilbao Müzesi de bu tasarımlardan bir tanesidir.

Titanyum, cam ve kireçtaşı kullanılarak üretilen eğimli yüzeyler, yapının mimari kimliğini oluşturmaktadır. Kavisli titanium yüzeyler bilgisayar ortamında tasarlanarak hayata geçirilmiştir. Bu yüzeyler CATIA adı verilen bir 3 boyutlu tasarım programı kullanılarak, matematiksel hesaplar doğrultusunda üretilmiştir.

Guggenheim Müzesi Bilbao Koleksiyonu’ndaki her eser, teknik ve maddi özelliklerini belirlemek, korunmasını garanti altına almak ve uygun stratejiyi tasarlamak için kapsamlı bir şekilde incelenmektedir.

Guggenheim Bilbao Museum. Come in and plan your visit (guggenheim-bilbao.eus)

Bir liman ve sanayi kenti olmakla birlikte geniş bir vadi boşluğuna kurulu olup çevresi yüksek ve yemyeşil dağlarla kaplı. İçinden geçen Nervion nehri, Atlas okyanusuna kavuşuyor. Vadi içindeki şehri ‘U’ şeklinde kesen bir doğal kanal mevcut olup, kanallar üzerinde yer alan 13 adet köprü bulunmaktadır.

Karl Allgaeuer / Alamy Stock Photo

Esme Fox    Things to Know Before Visiting Bilbao (theculturetrip.com)

Bilbao’da gezilecek yerler, yapılacaklar hakkında ilgi duyanlar bu linklerden detaylı olarak bilgi edinebilirler. Her halukarda Tapas (Pintxos) Barlarda atıştırmalıklarla zaman geçirmeyi ihmal etmeyin derim.

Bilbao Gezi Rehberi ve Seyahat Blogu | Yolküre (yolkure.com)

Ve elbette San Sebastian’ı günü birlik hatta birkaç günlük gezmeyi de ihmal etmemenizi öneririm.

'Her tabaktan bir tane alsam mı?'

Pintxos Barda- Mayıs 2017 / Fotoğraf: Gönül Denizmen

Sanata ilgi, seyahat, yeni yerler ve yeni renkler her zaman insana iyi gelir. Mutluluk hormonunu bol bol tetikler.

1 Mayıs 2021

Heybeliada

Fethi Denizmen

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Çiğdem Baysal
Sayenizde adını bile duymadığım mimari enfes olan bu müzeyi sanalda olsa gezme imkanımız oldu. Teşekkürler 🙏
Çiğdem Baysal
Sayenizde adını bile duymadığım mimari enfes olan bu müzeyi sanalda olsa gezme imkanımız oldu. Teşekkürler 🙏
Pınar Özdemir
O kadar güzel yazmışsınız ki okurken kendimden geçtim pandemi olmasa ilk uçakla giderdim. San Sebastian’ı doya doya gezip açık büfedekilerin hepsinden de birer tane denerdim ;)
Cemal Çalımer
👍👏Çok bilgilendim tur rehberliği ile seyahatname yazarlığı arasında bir yerdesin sanki .sen kendini nasıl hissediyorsun?Gözüne gönlüne kalemine sağlık
Canan Sunar
Kaleminize sağlık. Bu Covid’li günlerdr yine, gitmiş, görmüş, tatmış kadar olduk. Sevgiler.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store