Genel Sağlık Sigortası Genel Şartları Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Genel Sağlık Sigortası nedir, kimler faydalanabilir sorusu merak ediliyor. Genel afla birlikte yeniden gündeme gelen GSS prim borcu sorgu ekranına nereden bakılıyor? GSS ile ilgili merak edilenler burada...

Toplum tarafından GSS olarak bilinen Genel Sağlık Sigortasının temel amacı ülke genelinde tüm vatandaşların sağlık hizmetinden faydalanmasını sağlamak. Zorunlu olan GSS'ye 18 yaşını geçen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes katılıyor.

Hastane, yoğun bakım gibi hizmetlerden bu sigorta dahilinde yararlanabiliyorsunuz. 18 yaşından büyük olanlar, çalışmıyorsa veya sigortalı değilse belli bir ücret karşılığında bu hizmetten yararlanabiliyor. 2012 yılından itibaren zorunlu olan GSS'ye T. C. Vatandaşı olmayanlar ise, kendi istekleri üzerine katılabiliyorlar.

GSS'den Nasıl Faydalanabilirim?

Evdeki kişi başına gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (2029 TL/3 = 676 TL) Genel Sağlık Sigortası primi ödemeyerek sağlık hizmeti alabiliyor.

Kişi başı gelir 676 lira ile 2029 lira arasında olanlar ise asgari ücretin 3’te 1’inin yüzde 12’si oranında yani 81 lira ödeyerek sağlıktan yararlanabiliyor.

Geliri brüt asgari ücretle iki katı arasında olanların ise 243 lira GSS primi ödemesi gerekiyor.

Kimler GSS Prim Borcu Öder?

-Herhangi bir kapsamda çalışmayan, sigortalı olmayan,

-Bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ve ya çocukları üzerinden sağlık güvencesi olmayan,

-SGK’dan emekli maaşı ya da gelir almayan

Herkes zorunlu olarak GSS kapsamında yer alır.
 

GSS Prim Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borç sorgulamayı internet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden GSS prim borcunu ödeyebilirsiniz.

GSS Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

GSS borcunun 60 günden az olması, gelir testinin yaptırılmış olması ve gelir testi neticesinde 676,5 TL’den az gelir kazandığının kesinleşmesi halinde vatandaşın muayene olabilme hakkı bulunmaktadır.

Etiketler gss
Yorumlar
Kalan Karakter 800
SABRİ BAL
bağkur borcu olanlar veya bağkura kayutlı olup hiç geliri olmayanlar bundan yararlanabilirler mi?