Yiyecekler Nasıl Uzun Süre Saklanır?

Yemek, içmek en temel ihtiyaç. Peki, kaynaklarımızı ne kadar doğru kullanıyoruz? Yiyeceklerin ömrünü uzatmanın yollarını ve faydalarını biliyor muyuz?

Meyve ve Sebzeler
Meyveleri tüketeceğiniz zaman yıkayın. Meyve ve sebzeleri aynı yerde tutmayın. Bazı meyveler çeşitli gazlar üretir ve sebzelerin daha hızlı bozulmasına sebep olur.

Peynir
Peyniri saklama kabında bir adet küp şeker ile muhafaza edin. Şeker rutubeti önler ve peynirin taze kalmasına yardımcı olur. Kahvaltı için çıkardığınız dilimlenmiş ve ılımış peynirleri dolaptaki peynir kabına koymayın, mutlaka ayrı bir kapta saklayın ve çekmece bölmesinde saklayın. Eski kaşar, hellim, mihaliç veya İzmir tulumu gibi peynirleri ise hava almayacak şekilde streçleyin.

Süt Ürünleri
Hazır sütlerin raf ömürleri açılmadan 3-5 gün arasındadır. Paket açıldıktan sonra ise 2 gün içerisinde tüketmeniz gerekir. Bu nedenle sütleri saklarken buzdolabının iç raflarında muhafaza edin. Buzdolabının iç raflarında saklarsanız süt ısı değişiminden etkilenmemiş olur.

Tereyağı
Tereyağını strece sararak buzdolabında yaklaşık bir aya kadar, derin dondurucuda ise 5-6 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Yumurta
Yumurtayı kendi kartonu içerisinde buzdolabında saklarsanız yumurtanın ömrünü 5 hafta kadar uzatabilirsiniz. Ayrıca yumurtayı dolaba koymadan önce yıkamayın. Çünkü bu yumurtanın raf ömrünün kısalmasına neden olur.

Yeşillikler
Tüm yeşillikleri ayıklayın, iyice yıkayın ve kurulayın. Kuruladığınız yeşillikleri kağıt havlu ya da bir beze sarın ve buzdolabı poşetinin içerisine hiç hava kalmayacak şekilde yerleştirin. Böylece sararmanın ve bayatlamanın önüne geçebilirsiniz. Fazla aldığınız yeşillikleri buz kalıplarında dondurarak daha sonra kullanabilirsiniz.

Besinleri saklayacağınız poşetlere delik açmayı ve buzdolabının ısısını 0-4 derece aralığında tutmayı unutmayın.

Doğru Saklama Size Ne Kazandırır?
-Meyve ve sebzeleriniz daha uzun süre taze kalır.
-Gıda israfını önleyerek kaynaklarınızı verimli ve doğru kullanmış olursunuz.
-Gıda bütçenizde tasarruf edersiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800