Uzman uyardı: Bu şekilde yemek yemeyin!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, “Yemek yerken ekrana, sosyal medyaya bakmamak, lokmaları hızlı çiğnememek, her lokmadan sonra çatalı mutlaka masaya bırakmak gibi alışkanlıklar edinerek yeme farkındalığı geliştirebilirsiniz” uyarısında bulundu.

1 3 FAZLA MİKTARDA GIDA TÜKETİLİYOR

Son dönemlerde trend olan beslenme tarzı “mindful eating” ya da Türkçe ifadeyle “yeme farkındalığı” kavramına açıklık getiren uzman isim önemli açıklamalarda bulundu . Yapılan çalışmaların, acele yemek yemenin kilo kazanımına ve obeziteye neden olabileceğini gösterdiğini aktaran Diyetisyen Gündüz, birçok kişinin, televizyon izlerken ya da sosyal medyada vakit geçirirken yemek yediğini, ekran başında yemek yerken de, kişilerin çok hızlı ve porsiyon kontrolüne dikkat etmeden fazla miktarda gıda tükettiğine dikkat çekti.

2 3 YEME FARKINDALIĞI NEDİR?

Kilo vermek ve istediğiniz fit vücuda sahip olabilmek için dengeli ve düzenli beslenmeniz gerekir. Yeme farkındalığı sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

"Farkındalık, şu anki düşünce ve duygu ve eylemlerin bilinçli şekilde yapılması olarak tanımlanabilir. Yeme farkındalığı ise yemek yeme eylemi süresince, ne yenildiğinden çok neden ve nasıl yediğimizle alakalıdır. Yeme farkındalığı çevresel etmenlerden etkilenmeden, besin seçimlerinde yargılama olmadan, tüketilecek besinin tat, koku ve dokusuna odaklanmaktır. Yeme farkındalığı sayesinde bireyler daha yavaş yemek yemeye başlayıp, doygunluk sinyallerine karşı tepki vererek, yemek yemeyi sonlandırabilirler. Porsiyonlarını küçültebilir, yemek yemekten zevk alarak daha sağlıklı seçimler yapıp, kilo verebilirler"

3 3 SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI İÇİN BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇMELİSİNİZ

Beslenme alışkanlıklarınızı bir günde değiştiremezsiniz. Ancak sağlıklı beslenme alışkanlığını yavaş yavaş kazanmak için bir an önce harekete geçmeniz gerekir. Uzman isim yeme farkındalığını artırabilmek için yemek yerken sosyal medyaya ya da ekrana bakılmaması gerektiğini vurguluyor.

"Yeme farkındalığını arttırabilmek için yemekler mutfakta ya da yemek masasında tüketilmeli. Yemeğin yendiği ortam düzenli ve temiz olmalı. Her lokmayı çiğnerken tadı, kokusu ve dokusuna odaklanılmalı. Her lokmadan sonra çatalınızı mutlaka masaya koyun. Her bir lokmanın kaç kez çiğnendiği tespit edilmeli, zaman içerisinde her lokmanın ağızda 30 kez çiğnenmesi hedeflenmeli. Besinleri çok hızlı çiğnemeyin, yediğiniz yemeğin keyfini çıkarmaya odaklanın. Yemek yerken televizyon, bilgisayar ekranı ya da telefon açık olmamalı. Sosyal medyadan uzak durulmalıdır. Yemeklerin ortalama kaç dakikada tüketildiği tespit edilmeli, yemek yemek için kendinize en az 20 dakika vakit ayırmalısınız. Yemek sonrasında tatlı yeme alışkanlığınız varsa, o an aç olup olmadığınızı kendinize sorun”

Yorumlar
Kalan Karakter 800