Sağlığınız ve Finansal Durumunuz Arasındaki Bağlantı

Yaptığınız para seçimlerini neden yaptığınızı hiç merak ettiniz mi? İyi seçimler. Kötü seçimler. Hepsi ruh sağlığımızın durumundan kaynaklanıyor.

Yaptığınız para seçimlerini neden yaptığınızı hiç merak ettiniz mi? İyi seçimler. Kötü seçimler. Hepsi ruh sağlığımızın durumundan kaynaklanıyor.

Ruh sağlığı, duygusal, psikolojik ve sosyal iyilik halimizden oluşur. Ve düşünme, hissetme, konuşma ve hareket etme şeklimizi etkiler. Finansal stresle nasıl başa çıktığımızda büyük bir rol oynar. Ruh sağlığı her yaşta ve hayatın her aşamasında değerlendirilmeli ve beslenmelidir. Daha önce akıl sağlığı sorunları yaşadıysanız, finansal yaşam tarzınıza yönelik düşünceleriniz, duygularınız, konuşmanız ve davranışlarınız etkilenebilir.

Sağlığınız ile finansal durumunuz arasında nasıl bir ilişki var? Her gün verdiğiniz para kararlarını düşünün.

Para yönetimi ile mücadele veriyor musunuz? Borç içinde boğuluyormuşsunuz gibi mi hissediyorsunuz? Kredi kartlarını kötüye kullanıyor musunuz? Çok mu alışveriş yapıyorsunuz?

Faturalarınızı her zaman geç mi ödersiniz? Banka hesaplarınızı kontrol etmekten kaçınıyor musunuz? Suçluluk ya da korku yüzünden finansal durumunuzla ilgili yardım almakta tereddütlü müsünüz? Finansal kazançlarınıza şükrediyor musunuz?

Parayı düşündüğünüzde, şu anda size nasıl hissettiriyor? Mutlu ve heyecanlı mısınız? Yoksa stresli ve endişeli mi?

Bunlar kendinize sormanız ve dürüstçe yanıtlamanız gereken sorular. Yaptığımız her eylem doğrudan ruh sağlığımızla bağlantılı. Zihnimiz yaptığımız her şeyi kontrol ediyor. Zihnimiz sağlıklı veya mutlu bir haldeyken, aldığımız kararlar bizi pozitifliğe ve refaha götürür. Ruh sağlığımız olumsuz veya kötü durumda olduğunda, bizi daha da olumsuz sonuçlara götüren finansal kararlar alma eğilimindeyiz.

 

Negatif bir zihinsel durumdayken finansal durumunuzda olabilecek 4 şey şunlardır:

Kaçınma: Borcunuzu ödemekten, kredi sorunlarını çözmekten, biriktirmekten veya yatırım yapmaktan kaçınırsanız, gerekli olmayan daha fazla finansal soruna ve gecikmelere neden olabilirsiniz. Sorunlarınızla doğrudan yüzleşmek sizi gerçekten arzuladığınız finansal yaşam tarzına yaklaştıracak. Kolay bir süreç olmayabilir ama sonunda size iyi gelecek.

 

Çaresizlik: Normalde yapmadığınız şeyleri yapmanıza neden olabilir. Sürekli olarak banka hesabınızdan para çekmek, gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almak, aşırı derecede fazla harcamak, zaten borç batağınızdayken borç para almak gibi. Zihninizin, bedeninizin ve ruhunuzun derinliklerine dalın ve bu çaresiz duyguları bırakıp finansal olarak gelişmek için gerekli olan daha sağlıklı duygulara yer açın.

 

Güvensizlik: Zihinsel ve finansal olarak huzurlu ve mutlu bir yerde olmadığınız zaman, hayatınızı değiştirmek için harekete geçecek kadar motive olmuş olmayabilirsiniz. Çıkış yolu olmadığını veya zorluklarınızın üstesinden gelmenin onlarca yıl alacağını hissedebilirsiniz. İşe kendinizden başlamanızı tavsiye ederim. Her seferinde bir adım atın.

 

Olumsuz Duygular: Sürekli olarak olumsuz duygular ve deneyimlerle uğraştığınızda bu size hastalık yaratabilir. Kalçalarınızda, belinizde, boynunuzda herhangi bir ağrı varsa veya sürekli hasta hissediyorsanız, finansal durumunuzdan bunalmış olabilirsiniz. Akıl sağlığınızı ne kadar çok beslerseniz, finansal sağlığınız da iyi bir duruma geçecek.

 

Finansal hayat sadece bilgi ve rakamlarla ilgili değildir; para söz konusu olduğunda düşünme, hissetme, konuşma ve tepki verme şeklimiz ile de ilgilidir. Ruh sağlığımızın devreye girdiği yer burası.

 

Kaynak: https://myfabfinance.com/the-link-between-your-mental-health-and-your-finances/

 

 

Etiketler Finansal Sağlık
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store