Paranın sahtesi bile huyumuzu değiştiriyor

Para kazandıkça diğer insanlara olan ilgimizi, empatimizi kaybediyor, şımarıyoruz.

Berkeley Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, sahte paranın bile insanları değiştirebildiğini ortaya koymuş. Öğrencilere Monopoly oynatmışlar ve hep bir tarafa daha fazla para vermişler. Daha fazla para verilenler, önce bundan rahatsız olmuş ama sonra, daha agresif oynamaya başlamış, hatta daha az parası olan oyuncuyla dalga bile geçenler olmuş.

Utah ve Harvard üniversiteleri tarafından yapılan bir çalışma ise para ve ilgili kelimeler hakkında DÜŞÜNMENİN bile insanı değiştirebildiğini, bazı davranış bozukluklarına yol açabildiğini göstermiş.

Utah Üniversitesi profesörlerinden Kristin Smith-Crowe'un çok ilginç bir açıklaması var:

“İyi niyetli olsak ve doğru ile yanlışı ayırabilsek bile, bazı şeyler biz farkında olmadan karar ve davranışlarımızı etkileyebiliyor. Yoksa şeytan burada mı gizli? Bunları nasıl aşabiliriz? Cevap: Farkına vararak. Paranın amaç değil araç olduğunu unutmayarak. Dolayısıyla, yanlış bilinen bir doğru var ki zenginlik insanı "hafifleten" değil, "ağırlaştıran" üzerine yük bindiren bir haldir. Ne iyi ne kötü sadece bir "durum"dur.

Özlem Denizmen'in 'BOLLUK VE BEREK İÇİN YER AÇ' kitabından...

Dünyadaki en pahalı yatak nedir?''Tanrı bize, herkesin kalbindeki sevgiyi hissetmek için duygular vermiştir. Zenginlikle gelen yanılsamalar değil.''
İnsanların en büyük 5 pişmanlığı!Avustralya’da yıllar boyunca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan hemşire Bronnie Ware, emekli olduktan sonra deneyimlerinden yararlanarak yazdığı kitapta insanların hayatlarının son günlerinde en çok neye pişman olduğunu listeledi.

 

Etiketler Para Zenginlik
Yorumlar
Kalan Karakter 800