Narı nasıl tüketmeliyiz? 5 kurala dikkat!

Nar A vitamini, bazı B, C, E vitamini ve folik asit içermesinin yanı sıra potasyum, magnezyum, sodyum, kalsiyum, çinko ve demir gibi mineraller açısından da zengin bir meyve. Ancak bazı durumlarda nar sağlık açısından riskli olabiliyor. İşte nar tüketirken dikkat edilmesi gerekenler.

1 11 KIŞ MEVSİMİNİN EN SEVİLEN MEYVESİ
KIŞ MEVSİMİNİN EN SEVİLEN MEYVESİ

Sonbahar ile kış mevsiminin en sevilen meyvelerinden olan nar, market ve pazarların tezgahlarını renklendirmeye başladı. Nar vitamin açısından oldukça zengin bir meyve. Ayrıca içeriğinde bulunan bol miktardaki polifenol sayesinde antioksidan içeriği en yüksek besinler arasında yer alıyor. Tüm bu vitamin, mineral ve antioksidan içeriğiyle nar tam bir şifa deposu adeta. Yapılan çalışmalarda; meyve olarak yenilen narın meyve suyu halinde tüketilmesine oranla 20 kat daha yüksek oranda antioksidan etki sağladığı ortaya konmuş. Buna narın çekirdeğiyle birlikte tüketilmesinin etkisi olduğu düşünülüyor.

Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Sungur, nar tüketmeniz için 7 önemli nedeni anlattı;

2 11 EKLEM AĞRILARINA İYİ GELİYOR
EKLEM AĞRILARINA İYİ GELİYOR

Yüksek antioksidan içeriğiyle vücutta kronik inflamasyonu önleyebiliyor ve vücuttaki iltihabın azalmasına destek veriyor. Bu etkileri sayesinde eklem ağrılarının hafiflemesine ve artrit gibi eklem hastalıklarının tedavisine katkı sağlıyor.

3 11 DAMARLARI KORUYOR
 DAMARLARI KORUYOR

Yapılan çalışmalara göre; antioksidan kapasitesi yüksek olan nar suyu LDL (kötü huylu) kolesterolü düşürebiliyor ve trombosit aktivasyonunu azaltarak aterosklerozun (damar sertliği) önlenmesine yardımcı oluyor.

4 11 CİLTTE KIRIŞIKLARI GECİKTİREBİLİYOR
 CİLTTE KIRIŞIKLARI GECİKTİREBİLİYOR

Yaş ilerledikçe vücutta antioksidan üretimi yavaşlıyor. Vücutta antioksidanın azalması da ciltte kırışıklıklara ve hızlı yaşlanmaya sebep oluyor. Nar içerdiği zengin antioksidanlar sayesinde ciltte kırışık oluşumunu geciktirerek yaşlanmanın etkilerini azaltıyor. Narın çekirdeğinde bulunan punisik asit de (omega 3 yağ asidi) cildin nem kaybının azalmasına yardımcı olarak yaşlanmanın etkisini yavaşlatıyor.

5 11 KAN ŞEKERİNİ DENGELEMEYE YARDIMCI OLUYOR
KAN ŞEKERİNİ DENGELEMEYE YARDIMCI OLUYOR

Posa, kan şekerini düzenlemeye destek olan önemli etkenlerden biri. Nar çekirdeği içerdiği zengin lif sayesinde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor.

6 11 TÜMÖRE KARŞI ETKİLİ OLABİLİYOR
TÜMÖRE KARŞI ETKİLİ OLABİLİYOR

Narın içerdiği zengin antioksidanlar vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getiriyor. Kansere karşı koruyucu etki gösteriyor ve oluşan kanser hücrelerinin çoğalmasının önlenmesine destek veriyor. Özellikle nar suyu tüketiminin prostat ve kolon kanserini önleyici etkileri olduğu çalışmalarla gösterilmiştir.

7 11 HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR
 HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

Narın içeriğindeki antioksidan bileşenlerin ve özellikle çekirdeğinde bulunan esansiyel bir yağ asidi olan punisik asidin hafızayı güçlendirmek gibi önemli bir işlevi var. Bu etkisi nedeniyle narın Alzheimer tedavisinde önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

8 11 KABIZLIĞA İYİ GELİYOR
KABIZLIĞA İYİ GELİYOR

Yetersiz lif alımı kabızlığın en sık karşılaşılan nedenlerinden biri. Lif oranı oldukça yüksek olan nar kabızlığa iyi geliyor. Sadece narı yemek değil, nar suyu içmek de kabızlığın giderilmesine ve önlenmesine yardımcı oluyor. Ancak çok fazla nar tüketmenin de gereğinden fazla lif alımına yol açıp kabızlık yapabileceği de unutulmamalı. Narın kabuğunda tanenler yer alıyor. Kabuklu presleme yöntemiyle elde edilen nar suyunun içeriğindeki tanenler sayesinde antioksidan özelliği daha fazla oluyor.

9 11 NAR TÜKETİRKEN BU 5 NOKTAYA DİKKAT!
NAR TÜKETİRKEN BU 5 NOKTAYA DİKKAT!
  1. Antikanserojen ve antiinflamatuar özelliğinden faydalanmak için narı çekirdekleriyle birlikte tüketin.
  2. Vitamin değerlerinin kaybolmaması için özellikle nar suyunu bekletmeden için.
  3. Nar, özellikle antikogülan grubu denilen (kan sulandırıcı) bazı ilaçlarla etkileşimde oluyor.
  4. Dolayısıyla kullandığınız ilaçların nar ile etkileşimi olup olmadığını mutlaka hekiminize danışın.
  5. Diyabeti olanlar için porsiyon ölçüsü normal bireylerden daha azdır. Diyabet hastalığınız varsa günde yaklaşık 1 çay bardağı nar tanesi tüketebilirsiniz.
10 11 NAR HANGİ YÖREYE AİT?
NAR HANGİ YÖREYE AİT?

Türkiye'de pek çok yerde gözüken nar, yoğunlukla Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştiriliyor. İl olarak ise yoğunlukla Antalya, Mersin, Muğla, Adana da en fazla üretime sahiptir. Üretimin yüzde 60'ı Akdeniz'de, yüzde 25'i Ege'de, yüzde 10'u Güneydoğu Anadolu bölgelerinde gerçekleşmektedir. Özellikle Denizli Irlıganlı kasabasında yoğun üretimi yapılır. Irlıganlı'da yetişenler ihracat için en çok tercih edilen nardır.

11 11 NARIN BOZUK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?
NARIN BOZUK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Nar kolay bozulabilen bir meyve türüdür. Siyahlaşma ve kabuğunda katılaşma olduğunda bozulmaya yüz tuttuğunu anlayabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800