Meme Kanseri Riski Nasıl Azaltılır?

Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türü ve düzenli düzenli kontroller bu noktada hayati önem taşıyor. Peki siz düzenli kontrol yaptırıyor musunuz? Meme kanseri riski nasıl azaltılır?

Meme kanseri hem kadınlar arasında en sık görülen hem de en sık ölüme neden olan kanser türü. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 2,1 milyon kadın meme kanserine yakalanırken düzenli kontroller hayati önem taşıyor. Buna rağmen Türkiye’de 2019 yılında kadınların sadece yüzde 36’sının mamografi çektirdiği görülüyor. Meme kanserinde erken teşhisin önemini bilen Demir Sağlık, Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nda kadınları muayene olmaları yönünde bilinçlendiriyor ve tavsiyelerde bulunuyor.

Meme kanseri, hem ülkemizde hem de dünyada kadınlarda en sık görülen ve en sık ölüme neden olan kanser türü olarak öne çıkıyor. Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) verilerine göre ülkemizde meme kanseri her 4 kadın kanserinden birisi olmayı sürdürürken bir yıl içinde ülkemizde yaklaşık 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise her yıl 2,1 milyon kadın meme kanserine yakalanırken 2018 yılında 627 bin kadının meme kanserinden öldüğü tahmin ediliyor.

Meme Kanserinin Belirtileri

Meme kanserinin ilk belirtisi, genellikle memedeki dokuda kalınlaşma veya memede ya da koltukaltında fark edilen bezeler oluyor. Bununla birlikte koltukaltı ve memede ağrı, kızarıklık, meme ucundan gelen genellikle kanlı akıntı, meme uçlarında içe doğru çökme, deride döküntü gibi belirtiler de meme kanserinin yaygın görülen belirtileri. Fark edilen her beze, meme kanserinin bir işareti olmamakla birlikte yine de böyle bir durumda mutlaka doktor kontrolü gerekiyor. Herhangi bir şikayet olmasa da kadınların yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekiyor. Ancak ne yazık ki bu oran Türkiye’de çok düşük. Eurostat’ın verilerine bakıldığında Türkiye’de 2019 yılında kadınların sadece yüzde 36’sının mamografi çektirdiği görülüyor. Bu oran Finlandiya’da 2018 yılında yüzde 83 olarak kaydedilmiş.

  • Meme kanserinde erken teşhis ve kontroller büyük önem taşıyor. 40-69 yaş arası kadınların ayda bir kendi kendilerine muayene yapması ve yılda bir kez de doktora gitmeleri ve mamografi çektirmeleri öneriliyor.
  • Meme kanseri teşhisinde elle muayene, mammogram, ultrason veya MRI gibi görüntüleme testleri ve biyopsi en sık başvurulan yöntemler olurken teşhis esnasında hastalığın olup olmadığının yanı sıra tümörün boyutu ve ne kadar yayılmış olduğu gibi bilgiler de elde edilmeye çalışılıyor. Bu nedenle düzenli kontroller büyük önem taşıyor.
  • Sadece kanser özelinde değil, daha sağlıklı bir yaşam için sebze ve meyvenin tüketilmesi, fiziksel aktivitenin rutin alışkanlıklara dahil edilmesi gerekiyor.
  • Tüm bunların sonucu olarak sağlıklı kiloda olmak, sigara ve alkol kullanımından uzak durmak da riski minimum seviyeye indiriyor.
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store