Kuaför ve Marketlerde Hangi Önlemler Uygulanacak?

Sağlık Bakanlığı 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'ni güncelledi ve yeni başlıklar ekledi. Peki berber, kuaför güzellik salonları ve marketlerde hangi önlemlerin alınması gerekecek?

'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' Sağlık Bakanlığı tarafından güncellendi ve yeni başlıklar eklendi. Buna göre; güzellik merkezlerinde çalışanlar, cep telefonlarını işleme girmeden ve müşteriyle temas etmeden önce soyunma odalarında bırakacak. Berber, kuaför ve güzellik salonlarında müşteriler ve çalışanlar, mümkünse konuşmayacak, yüksek sesle konuşmaktan kaçınacak.

İşte kuaför ve marketlerde uygulanacak COVID-19 önlemleri:

Telefon ve İnternet Üzerinden
Müşteri gereksinimleri mümkün olduğunca telefon ve internet üzerinden karşılanmalı. Bunun gerçekleştirilemediği durumlarda bir seferde daha çok gereksinim karşılanarak alışveriş sıklığı azaltılmaya çalışılmalı. Market/ Süpermarketin girişine COVID-19 kapsamında alınması gereken önlemlerle ilgili afişler (El yıkama, maske kullanımı ve Market/Süpermarket içinde uyulması gereken kurallar) asılmalı.

Uyarıcı Koyulmalı
İçeride kalabalık oluşmasını engellemek için, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici koyulmalı. Bu, kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şerit olabileceği gibi, kasa, plastik duba gibi bir blokaj materyali de olabilir.

 • Market/Süpermarketlerdeki sorumlu kişi COVID-19 konusunda soru ve endişelere yanıt verecek bilgiye sahip olmalı.
 • Çalışanların iş kıyafetleri günlük olarak değiştirilmeli.
 • Market/Süpermarket girişinde ve içeride müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği bulundurulmalı. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve boşalanı yenisi ile değiştirilmeli.
 • Çalışan ve müşteri dahil en az 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınmalı.
 • Giriş ve çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenmeli.
 • Market ve süpermarketlerin dışında sıra oluşması durumunda sosyal mesafenin korunması sağlanmalı, kalabalık oluşmasını engelleyecek önlemler alınmalı. Gerekirse sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde zeminde işaretlemeler yapılmalı.
 • İçeride sosyal mesafenin korunmasını sağlamak üzere kalabalık olmasını engelleyecek önlemler alınmalı. Reyonlarda bölgesel kalabalık oluşması durumunda müşteriler uyarılmalı.
 • Ürünlerden uygun olanlar daha önceden farklı miktarlarda paketlenip satışa sunulmalı.
 • Paketli olmayan ürünlere müşterinin dokunmaması sağlanmalı. Müşteri ya da personel açık ürünleri seçerken (meyve/sebze vb.) tek kullanımlık eldiven kullanmalı, her kullanım sonrası eldivenler çıkarılmalı ve kapaklı çöp kutusu/çöp torbasına atılmalı.
 • Müşterilerin ödemelerinde tercihen temassız olmak üzere nakit olmayan ödeme yapmaları teşvik edilmeli.
 • Market/Süpermarketlerdeki oyuncak ve oyun alanları kapatılmalı.
 • Kasa önünde sıra beklerken durulması gereken yerler zeminde sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde işaretlenmeli.
 • Kasalar arası mesafe, ödeme sıraları arasındaki sosyal mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenmeli.
 • Market ve süpermarket giriş ve çıkışına pedallı ve kapaklı çöp kutusu konulmalı ve düzenli olarak boşaltılmalı.

Berber, Kuaför ve Güzellik Salonları
Berber, kuaför ve güzellik salonlarında, iş yeri alanlarının küçük olması ve çalışma koşulları nedeniyle müşterilerle yakın temas (1 metreden yakın, 15 dakikadan uzun) söz konusu olabilir.

Bu nedenle hem iş yeri çalışanı hem de müşteri, COVID-19 salgını süresince geçerli olmak üzere korunma önlemleri olarak aşağıdaki kurallara uyulmalı. Her iş yerinin görünür bir yerine önlemlerle ilgili afişler (El yıkama, maske kullanımı ve iş yerinde uyulması gereken kurallar) asılmalı.

Peki bu yeni önlemler ile market ve kişisel bakımı harcamaları nasıl şekillendirebiliriz?

Gerekli Durumlarda Markete Gitmek
Ufak tefek ihtiyaçları karşılamak yerine haftalık, aylık market listesi oluşturup alışverişe gidin. Bu yöntem hem hastalık bulaşma riskini azaltırken hem de harcamalarınızı daha kontrollü yapmanızı sağlar.
 
Evde Doğal Maskeler Denemek
Cilt bakımı gibi ihtiyaçlarınızı evde gidermeye çalışın. Kendi doğal kremlerinizi ve maskelerinizi yapın. Bu hem daha doğal ve daha tasarruflu olur.


Etiketler Koronavirüs
Yorumlar
Kalan Karakter 800