Kedi ile uyumak zararlı mı?

Kedi ve köpekler, birlikte yaşadıkları insanlarla uyumaya çok meraklıdır. Peki köpek ya da kediyle birlikte uyumak size ya da can dostunuza zarar verir mi?

Kedi ve köpekler, birlikte yaşadıkları insanlarla uyumaya çok meraklıdırlar. Peki köpek ya da kediyle birlikte uyumak size ya da can dostunuza zarar verir mi? Veteriner Hekim Dr. Ebru Akbaş’a göre hem siz hem de de evcil hayvanınız sağlıklıysa, birlikte uyumakta hiçbir sakınca yok.

PARAZİT OLABİLİR

Evcil hayvanıyla uyumanın birçok insan için önemli bir ritüel olduğunu belirten Hospetall Veteriner Kliniği’nden Veteriner Hekim Dr. Ebru Akbaş, “Kediler ve köpekler çeşitli bakteri ve parazitler taşırlar; bunlardan bazıları insanlara aktarılabilir. Stafilokok (cilt enfeksiyonları) ve yuvarlak solucanlar gibi parazit hastalıkları, insanlar ve evcil hayvanlar arasındaki yakın temasla ilişkili bazı sağlık tehlikelerine örnektir. Ancak bu riskler, özellikle hayvanlar temiz tutulursa ve rutin veteriner kontrolleri yapılırsa düşüktür.

HASTAYSANIZ DİKKAT

Aslında bir evcil hayvanla uyumak, başka bir insanla aynı yatağı paylaşmanın risklerinden çok da farklı değil. Ortalama, sağlıklı bir evcil hayvanın bir kişiye hastalık bulaştırma riski çok düşüktür. Riskleri azaltmanın basit bir yolu, hayvanı yatağın ucunda ayrı bir battaniye üzerinde uyuması için eğitmektir. Bir kişinin bağışıklık yeterliliği azalmışsa (hasta olduğunuzda veya tıbbi tedavi gördüğünüzde olduğu gibi bağışıklık sistemi tam kapasiteyle çalışmadığında), evcil hayvanınızla yatmamayı seçmek mantıklıdır. Hamileler evcil hayvanıyla uyuyabilir. Kemoterapi aldığı zaman ilk beş gün hariç kanser hastaları da evcil hayvanıyla uyuyabilir” diyor.

 6 YAŞINDAN ÖNCE OLMAZ

 Yetişkin evcil hayvan ebeveynleri gibi, küçük çocukların da genellikle aile köpeği veya kedisi ile uyumak istediğine dikkat çeken Akbaş, bu durumda da şunlara dikkat edilmesi önerisinde bulundu: “Ancak altı veya daha küçük yaştaki bir çocuğun bir evcil hayvanla yalnız uyuması genellikle akıllıca değildir. Evcil hayvanın bebekle uyumasını istemesek de evin yeni bireyini tam anlamıyla evcil hayvandan uzak tutmamak ve ebeveyn gözetiminde bebeği koklamasına ve tanımasına izin vermek gerekir. Aksi taktirde kardeş kıskançlığı yaşanabilir.

 EVCİL HAYVAN YATAĞI

Yatakta uyumak evcil hayvan ebeveyni için rahat değilse, yatak odasının içine veya yatağın yanına rahat, temiz bir evcil hayvan yatağı yerleştirebilirsiniz. Evcil hayvanınızın kokunuzu alması için giysinizin bir parçasını (örneğin bir tişört) yatağına koyun. Evcil hayvanlar ebeveynlerini sever ve kokularını içine çekmek ister.”

KEDİLER KAÇ CANLI? 

Yüksekten düşen kedi zarar görmez inanışının aksine kedilerin yüksekten düşme sonucu ciddi sağlık sorunları yaşayabileceğini aktaran veteriner Onur Derincegöz de bilinen bir yanlışın aksine kedilerin 9 canlı olmadığını söyledi: “Kediler düşerken doğal bir korunma mekanizmaları vardır. Tabi ki bu onların yüksekten düşmelerde herhangi bir zarar görmeyeceği anlamına gelmez.”

Molalarınızda kedi videosu izleyin çünkü...Kedi videolarının paylaşım rekoru kırması bir tesadüf değil. Araştırmalar bunun altındaki sebebi gün yüzüne çıkardı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store