İşte çocuklara finansal dersler veren çizgi filmler

Bazı çocuk filmleri paranın önemi konusunda bize değerli iç görüler sunabilir. İşte çocuklara finansal dersler veren çizgi filmler:

1 3 Küçük Deniz Kızı
Küçük Deniz Kızı

Prenses Ariel, 16 yaşına bastıktan sonra kıyıya çıkar ve Eric adında bir insana aşık olur. Onunla birlikte olma özlemiyle, insan olması gerektiğine karar verir ve kurnaz deniz cadısını ziyaret eder. Kurnaz deniz cadısı ona bir sözleşme sunar: Ariel’in sesi karşılığında ona 3 gün insan olma şansı tanıyacaktır. Ariel bu süre içinde prensin kendisine aşık olmasını sağlayamazsa denize dönecek ve deniz cadısının kölesi olacaktır. Ariel, içindeki sevgi ve umutla, anlaşmayı kabul eder. Gerçek aşka giden yolculuk, sessiz Ariel için tehlikelerle doludur. Ariel, sevgi ve prensin peşindeyken, kılıf giydirilmiş bir kontrat onu bu yolda zorlayacaktır.

Küçük Deniz Kızı’ndan Dersler:

  • Gönülsüz olduğunuz sözleşmeleri imzalamayın.
  • Üzerinde adınız olan sözleşmeleri detaylı inceleyin ve ne içerdiğini tam olarak anladığınızdan emin olun. İster denizkızı kuyruğunuzu bir çift bacakla değiştiriyor olun ister başkasının borcuna kefil olun. Emin değilseniz, profesyonel yardım alın.
2 3 Prenses ve Kurbağa
Prenses ve Kurbağa

Prenses ve Kurbağa, günümüzün modern ve bağımsız kadınlarına bir mesaj veriyor. New Orleans'ta yaşayan kahramanımız Tiana, kendi restoranını açabilmek için iki akşam lokantada garson olarak çift vardiya çalışıyordur. Ayrıca New Orleans'ın üst sınıfı için nefis şekerli çörekler yaptığı bir ek işi vardır. Büyük hayallerinden etkilenerek kendini fazlasıyla zorlar. Restoranı için depozito biriktirebilmek adına ailesi ve arkadaşlarıyla zaman geçirmekten kaçınır. Bu sırada Tiana, Kurbağa Prens’e aşık olur. Zor bir karar vermek durumundadır: ilişkisi mi hayalleri mi?

Prenses ve Kurbağadan Dersler:

  • Hedefler, gitmek istediğiniz yeri gözünüzde/kafanızda canlandırmanıza yardımcı olabilir. 
  • Daha fazla gelir elde etme imkanınız varsa (bir ek iş, serbest gelir veya ek vardiya), bunu yapmayı düşünün! Bu, hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.
  • Çalışkan olmak harikadır çünkü hedeflerinizi daha erken finanse etmenize yardımcı olabilir. Ama insanlar, para ve materyallerden daha önemlidir. Paranın ilişkilerinizin önüne geçmesine izin vermeyin.
3 3 Yukarı Bak
Yukarı Bak

Hiçbir Disney filmi, finansal planlamanın önemini Up'tan daha fazla vurgulayamaz. Çocukluk arkadaşları Carl ve Ellie, keşfetmeye ve maceraya olan aşklarıyla bağ kurarlar ve (iki kişilik) özel bir kaşif kulübünü oluştururlar. Yetişkin olduklarında Carl ve Ellie birbirlerine aşık olurlar, evlenirler ve Güney Amerika'daki Paradise Falls'u ziyaret etmeyi hayal ederler. Ancak yetişkinlik, gündelik sorunlar ve para sıkıntısı ile kuşatılmıştır. Çiftin çatısı bir fırtınada çöker, arabaları bozulur, yaralanmalara maruz kalırlar ve maalesef düşük yaparlar, bu da onların Paradise Falls birikim fonuna girmelerine neden olur. 

Yukarı Bak’tan Dersler:

  • Acil durum fonuna sahip olmak ve bunu sürdürmek önemlidir. Bir acil durum fonu, gelmemesini umduğumuz, ancak beklenmedik bir şekilde ortaya çıkma eğiliminde olan anlar içindir.
  • Hedeflerinizi belirleyin; bu sizin için neyin önemli olduğunu netleştirmenize yardımcı olacaktır.
  • Hedefleriniz için ayrı fonlar oluşturun (İster Paradise Falls'a gidin ister yeni bir araba satın alın.) Bu hedeflere ulaşmak için yapılacak birikimler, acil durum fonu ile karıştırılmamalıdır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800