Çocuklarla Oyun Oynarken Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Çocuklarıyla geçirdiği vakte değer katmak isteyenlere özel tavsiyeler.

Anne babalar olarak aslında biliyoruz!  Çocuklarımızla iletişimimizi güçlendirmek, ortak bir keyfi paylaşmak ve gelişimlerine katkı sağlamak için beraber oyun oynamamız önemli. Diğer yandan günlük hayat koşuşturması içinde oyuna zaman ayırmak hiç de kolay değil. "Nasıl oynayacağımı bilmiyorum", "Oynarken çok sıkılıyorum" cümlelerini hepimiz zaman zaman kurabiliyoruz.

Çocuğumuzla beraber oyun oynamayı nasıl daha etkili ve keyifli hale getirebiliriz, işte bazı ipuçları; 

  • Oyun zamanında çocuğunuza odaklanın. Etrafta hem sizin hem de çocuğunuzun dikkatinizi bölebilecek unsurlar olmamasına özen gösterin. Yani televizyon kapalı olsun, elinizdeki cep telefonunu bir kenara koyun.
  • Oyunun süresinden çok, sizin o anda olmanız ve keyif aldığınızı çocuğunuzun hissetmesinin önemli olduğunu unutmayın. Düzenli olarak, günde yarım saat beraber oyun oynamak bile paha biçilmez bir paylaşım imkânı olacaktır. 
  • Çocuğunuzu, yaşına ve gelişimine uygun, hayal gücünü ve yaratıcılığını destekleyen oyun veya oyuncaklara yönlendirin. Ancak, sürekli kendi belirlediğiniz oyunlarla oynamaya zorlamayın, ilgisini ve isteklerini takip edin.
  • Önüne aynı anda çeşit çeşit oyuncaklar koymak yerine, farklı oyuncakları farklı zamanlarda denemesine teşvik edin.
  •  Çocuklar tekrar ederek öğrenirler. Oyun oynarken devamlı aynı şeyleri yapmak isterse karşı çıkmayın.
  • Yeni bir oyun veya oyuncakla oynarken, önce nasıl oynanacağını gösterin, sonrasında kendi başına denemesi için cesaretlendirin.
  • Oyununu oynarken müdahale etmeyin. "Yanlış yaptın", "Bu böyle oynanmaz" gibi cümlelerden kaçının. Bir şeyler öğretme derdine düşmeyin. Bırakın, hayal kursun, keşfetsin, yaratsın, sizinle bu anları keyifle paylaşsın…
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store