Çocuklara para biriktirmeyi öğreten yöntemler

Ağaç yaşken eğilir atasözünü biliyorsunuz. Genç yaşlarda çokça duyduğumuz bu atasözünün ne kadar doğru olduğunu zaman geçtikçe anlıyoruz. Küçük yaşlarda kazanılan iyi alışkanlıklar, hayatın ileriki dönemlerini olumlu etkiliyor.

Buna para biriktirmek de dahil. Peki, çocuklara para yönetimi nasıl yapılır, çocuklar nasıl para biriktirir?

SİZ YAPIN Kİ ÇOCUĞUNUZ DA YAPSIN
Çocuklar genellikle ailelerinden gördüklerini yapar ve onların doğru olduğuna inanır. Aileler bunun bilincinde olup ona göre davranışlar sergilemeli. Örneğin siz para biriktiren, tasarruflu harcama yapan biriyseniz, çocuğunuz da sizden gördüğünü alacak ve öyle devam edecek. Yani ilk olarak çocuğunuza para biriktirme alışkanlığını aşılamak istiyorsanız, ona göre davranmanız gerekiyor. Siz yapın ki, çocuğunuz da para biriktirmeye başlasın. 

ÇOCUĞUNUZA KUMBARA ALIN

Çocuğunuzu bir duruma alıştırmak istiyorsanız onu teşvik etmeniz gerekiyor. Küçük yaşlarda çocuklar, oyun yöntemleriyle daha rahat öğrenir. Çocuğunuza kumbara alarak onu yönlendirebilirsiniz. Ya da hem kendinize hem çocuğunuza kumbara alıp belli alışkanlıkları elde etmesini sağlayabilirsiniz.

HEDEF KOYMASINA YARDIMCI OLUN 

Kumbarayı aldınız. Peki bu çocuk kumbarayla ne yapacak? Evet, para biriktirecek ama ne için? Çocuklar, büyükler gibi ileriye dönük planlar yapamaz. Yani bir çocuktan bu parayı üniversite masraflarım için biriktiriyorum sözü duyamazsınız. Onun için daha kısa hedefler koymasına yardımcı olun. Yakın zamanda arkadaşının doğum günü varsa hediye alması için ya da kendine ayakkabı alacaksa size yardımcı olması için para biriktirmesi gerektiğini söyleyin. Bir hedef koyduğunuz için çocuğunuz oraya ulaşmak isteyecek. Başardığı zaman ise daha çok para biriktirecek.

HARÇLIKLA YETİNMEYİ ÖĞRETİN 

Çocuğunuz okula gittiği için belli harcamalar yapmak zorunda. Bunun için çocuğunuza haftalık ya da günlük para verebilirsiniz. Fakat haftalık para vermeniz bütçe yönetimi konusunda daha başarılı olmasını sağlayacak. 7 gün boyunca nereye para harcayacağını bilen çocuk daha düzenli planlar yapmaya başlayacak. Aslında siz ona harçlıkla bir hafta yaşamayı öğretiyorsunuz. Yeri gelecek çok fazla para harcayacak ve belki de çarşamba gününden itibaren parasız kalacak. Ama bu durumda siz para verirseniz başarılı bir biçimde bütçe yönetmesine engel olursunuz. Çarşamba günü parası biten çocuk kalan günler boyunca biraz zorlanacak fakat diğer hafta daha düzenli harcama yapmayı öğrenecek.

PARA KAZANMAYI ANLATIN

İnsan para kazanmaya başlayınca paranın değerini anlıyor. Emeğinizin karşılığında aldığınız para size kıymetli geliyor. Çünkü siz fiziksel ya da beyin gücünüzle ortaya bir emek koyuyorsunuz. İşte çocuğunuza bu emeği öğretmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse çocuğunuza çiçekleri sulaması için görev verin ve karşılığında ona 'maaş' bağlayın. Çocuğunuz verdiği emeğin karşılığını almayı küçük yaşta öğrenecek ve ilerleyen dönemlerde har vurup harman savurmayacak. Düşüncesizce hareket etmediği için de para biriktirmesi daha kolay olacak.

Sevdiklerinize kişiliklerine göre hediye önerileri!Size zorlu hediye seçme görevinde yardımcı olacak bir rehber hazırladık. Hediye alacağınız kişinin hobilerini ve kişisel özelliklerini göz önünde bulundurarak rehberimizden seçiminizi yapabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800