Çocuklar için Finansal Öğrenmeye Odaklanan Pazar Günü Aktiviteleri

Eve kapandığımız bugünlerde çocuklarınızla birlikte bu eğlenceli ve bilgilendirici aktiviteleri deneyimleyebilirsiniz. İşte çocuklar için kolay, düşük maliyetli ve finansal öğrenmeye odaklanan 7 eğlenceli, para aktivitesi:

Eve kapandığımız bugünlerde çocuklarınızla birlikte bu eğlenceli ve bilgilendirici aktiviteleri deneyimleyebilirsiniz. İşte çocuklar için kolay, düşük maliyetli ve finansal öğrenmeye odaklanan 7 eğlenceli, para aktivitesi:  

1) Birikim Challange
Birikime ilham verecek kardeş rekabeti gibisi yoktur! Bir birikim challange’ı yapın. Yaz sonuna kadar en çok birikim eden kişi, birikim kavanozundan bir bonus kazanacak. Ekstra bir teşvik olarak kaydedilen herhangi bir miktarı karşılamayı bile kabul edebilirsiniz.

2) Pizza Bütçesi
Bugün birlikte pizza gecesi yapın. Pizza aylık gelirinizi temsil ediyor. Ve her dilim farklı bir gider kategorisini temsil ediyor. Örneğin istekler ve harcamalar gibi… Çocuğunuza bu yöntemi kullanarak bütçe oluşturmanın temellerini gösterebilirsiniz.

3) Tasarruf Tohumları
Çocuğunuzla birlikte bir paket tohum ekin. Ve ektikleri bitkilere bakması için onlara sorumluluk verin. Harçlık, para konularının da düzenli olarak ilgilenilmesi gerektiğini ve tıpkı tohumlar gibi tasarrufların küçük başlayıp büyüdüğünü açıklayın.

4) Bir Yemek Planlayın ve Pişirin
Birlikte yemek yapın! Önce ihtiyacınız olan malzemeleri satın alın ve birlikte pişirin. Böylelikle çocuğunuza alışveriş bütçesinin nasıl yapıldığını öğretebilirsiniz.

5) Dağınıklığı Giderin ve Bağış Yapın
Çocuklarınızın hafif kullanılmış oyuncakları ve az giyilmiş kıyafetleri ayırmasını söyleyin. Ardından onları yardım kuruluşuna bağışlayın.

6) Çevrimiçi Oyunlar
Çevrimiçi Oyunlar finansal öğrenmeyi destekleyebilir ve çocuklarınıza (ve size!) Bazı oyunlar belirli para kavramlarını öğretir, ancak genel oyun uygulamaları bile temel finansal ilkeleri aşılamaya yardımcı olabilir, örneğin sim oyunları tasarrufu, bütçelemeyi ve göreceli maliyeti güçlendirir. Çocuklarınızın uygulama içi satın alma yetkisi olmadığından emin olun.

7) Zaman Yolculuğu
Çocuklarınızın 20 yıl içinde hayatlarının nasıl olabileceğini hayal etmelerini ve yazmalarını veya çizmelerini isteyin. Bir evde mi yoksa bir apartman dairesinde mi yaşayacaklar? Hangi işleri olacak ve ne kadar kazanacaklar? Kira, yemek ve elektrik gibi şeyler ne kadara mal olacak? Bakalım ne diyecekler…

İyi Pazarlar!

Bu Keyifli Soy Ağacı ile Çocuklarınıza Köklerini ÖğretinBu sadece eğlenceli değil, aynı zamanda çocuğunuza köklerini öğretecek tarih dersi.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Fethi Denizmen
Finansal okuryazarlığı daha çocuk yaşta öğretmeye başlamak çocukların gelecekleri açısından harika farkındalık aratan yazı için takdirlerimi sunmak isterim. Daha önceki "3Kumbara" finansal okuryazarlığı ülkemizin bir çok okullarındaki küçük yaştaki öğrencilere eğlenceli şekilde öğreten aktiviteleriniz de unutulmazlar arasında. Tebrik ediyor daha yoğun olarak finansal okuryazarlık farkındalığını çocuklara ve ilk gençlik yıllarını yaşayanlara yöneltmenizi arzuluyorum. Farkındalık yaratıcı yepyeni yollar araştıraraktan...

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store