Çocuklar Harçlıklarını Nasıl Yönetmeli?

Çocuklarınıza belirli dersler vererek parayı nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak için zaman ayırmalısınız. İşte çocuklarınıza öğretebileceğiniz bazı dersler:

Ebeveynler, çocuklarına, farkında olsalar da olmasalar da sürekli olarak para yönetimi hakkında bilgi verirler. Emin olun çocuklar, alışverişinizi planlayıp planlamadığınızı, birikime para ayırıp ayırmadığınızı veya sorumsuzca harcayıp harcamadığınızı anlar. En temelde, çocuklara para yönetimini öğretmek, iyi bir örnek oluşturmakla ilgili. Ayrıca, çocuklarınıza belirli dersler vererek parayı nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak için zaman ayırmalısınız. İşte çocuklarınıza öğretebileceğiniz bazı dersler:

1. Çocuklarınıza Parayı Nasıl Kullanacağını Anlatın

Çocuklarınıza paralarını (harçlıklarını) kumbaraya koymayı öğretirseniz, parayı kullanmak için ilk temeli atmış olursunuz. Çocuklar 9 ila 12 yaşları arasında birikim hesaplarını ve tasarrufun neden önemli olduklarını öğrenebilir. Bu yaş grubundaki çocuklar, daha sonra para biriktirme alışkanlığı kazanarak paralarının bir kısmını kenara ayırabilirler. Lise öğrencileri de para yönetimi için banka kartları gibi temsili para birimini kullanmayı öğrenebilir.

2. Çocuklarınıza Biriktirmeyi, Paylaşmayı ve Harcamayı Öğretin

Çocuklarınıza düzenli olarak harçlık vererek, para yönetimini öğrenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Harçlıkları ile hedefleri için biriktirmeyi, sevdikleri için paylaşmayı ve akılcı bir şekilde harcamayı öğrenmeliler. Harçlıklarla nasıl ilgilenirseniz ilgilenin, biriktirmenin ve paylaşmanın da akıllıca harcama yapmak kadar önemli ve keyifli bir eylem olduğunu vurgulamalısınız. 

3. Çocuklarınıza Fiyat Karşılaştırmasını Nasıl Yapacağını Gösterin

Çocuğunuzu market alışverişinde yanınıza alın ve var olan paranızın daha fazla şey satın almasını sağlamak için markaları fiyatlarına göre nasıl karşılaştırdığınızı gösterin. Çocuğunuz biriktirdiği harçlığıyla veya parasıyla bir şey satın almak istediğinde, parasının karşılığını en iyi şekilde alabilmesi için nasıl fiyat araştırması yapması gerektiğini öğrenecektir.

4. Çocuklarınıza Paylaşmanın Önemini Öğretin

Kazanmak, biriktirmek ve akıllıca harcamak önemli. Fakat yardım etmek de önemli. Çocuklarınıza neden paylaşmasını gerektiğini açıklayın ve harçlıklarının bir kısmını veya diğer kazançlarını daha az şanslı olanlara vermeye teşvik edin. Çocuğunuzun neler hissettiğini öğrenin ve ona yardım etmenin yollarını gösterin. Örneğin hayvanları seviyorsa, bir hayvan barınağı için para toplamasına yardım edin. 

Kendine güvenli çocuklar yetiştirmek için bu cümlelerden uzak durun!Çocuğa söylenilen her kelimenin bir anlam yaratabileceğini ve düşünmeden kurulan cümlelerin olumsuz psikolojik sonuçlar doğurabileceğini unutmayın.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Seçil İnce
En muhim nokta bu iste; paranin her daim amacimiza araç oldugu. Severek icten yapilan herseyin sonu guzel oluyor sende bunun ornegisin;))

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store